ФИСКАЛНИ САВЕТ: Ребаланс оперише са 225, а стварни дефицит буџета је 300 милијарди

НИСУ УКЉУЧЕНИ СВИ ТРОШКОВИ КОJЕ СРБИJА ИМА УСЛЕД ЛОШЕГ ПОСЛОВАЊА ДРЖАВНИХ И JАВНИХ ПРЕДУЗЕЋА И БАНАКА

  • „Државна плаћања за казне и пенале по решењу судова су ребалансом повећана више него двоструко у односу на првобитни буџетски план и сад достижу износ од 10 милиjарди динара, што jе већ постало и билансно значаjно“, оцењено jе у извештаjу Фискалног савета

        РЕБАЛАНС буџета указуjе на то да ће стварни дефицит у 2014. години бити 300 милиjарди динара, уместо 225 милиjарди, како се предвиђа ребалансом, наводи се у оцени коjу jе Фискални савет дао поводом усваjања ребаланса и позитивно се оцењуjе предложени модел за умањење зарада.

        Mодел умањења пензиjа, према њиховом мишљењу, подразумева оштру прогресивност смањења пензиjа за коjу се добиjаjу релативно мале уштеде, због чега Фискални савет сматра да он ниjе оптималан.

        Фискални савет оцењуjе да ребаланс буџета не укључуjе све трошкове коjе Србиjа има услед лошег пословања државних и jавних предузећа и банака, као и неке расходе коjи се финансираjу из проjектних заjмова.

         „Да су сви ти расходи укључени у ребаланс буџета, дефицит Републике би премашио 300 милиjарди динара“, оцењуjе се у извештаjу Фискалног савета.

        Фискални савет jе указао да може бити веома опасно то што су повећани расходи за различите субвенциjе.

        Указао је да, иако jе држава остала дужна банкама око осам милиjарди динара по основу реализованих субвенциjа за кредите за ликвидност, као и 1,6 милиjарди динара дуговања рециклерима, таj дуг ниjе био укључен у инициjални буџет за 2014. годину и сад се поjавио као додатни расход у ребалансу.

        У извештаjу се наводи и да су државни расходи за плаћање казни и пенала ребалансом повећани за више од пет милиjарди динара.

         „Државна плаћања за казне и пенале по решењу судова су ребалансом повећана више него двоструко у односу на првобитни буџетски план и сад достижу износ од 10 милиjарди динара, што jе већ постало и билансно значаjно“, оцењено jе у извештаjу.

        Напомиње се да jе за оздрављење jавних финансиjа у наредне три године потребно смањити фискални дефицит за наjмање 1,6 милиjарди евра, што подразумева уштеде од готово две милиjарде евра, jер ће у наредном периоду и неки расходи да порасту.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари