Ево како и Факултет политичких наука БУ тера воду на воденицу Тачијеве државе

ЗАШТО НИКОЛИЋ И ВУЧИЋ НЕМАЈУ НИШТА ПРОТИВ „ЛЕТЊИХ ШКОЛА” ЧИЈИ ОРГАНИЗАТОРИ КОСОВО ТРЕТИРАЈУ КАО ДРЖАВУ РАВНУ СРБИЈИ?

  • У „Летњу школу безбедносне политике” у Улцињу позвани „стручњаци/киње, студенти/киње мастер или докторских студија, новинари/ке, активисти/киње цивилног друштва који имају између 22 и 35 година, држављани/ке Албаније, Србије или Косова”

         ВЕЛИКИ председник све мање Србије Томислав Николић пре неки дан бечком листу „Прессе” скреса омиљену фразу свог претходника Бориса Тадића: никада нећемо признати независност Косова.

         Зна он да то може да говори без икаквих последица по себе и своју власт. Зна он предобро да то не боли, да ништа не кошта и да ничему не смета. Зна он – као и Александар Вучић и Ивица Дачић, као што је пре њих знао и Тадић са својом „екипом” – да им је то дозвољено из Брисела, Берлина и Вашингтона. Да је то у функцији свима корисне анестезије – да ампутација дела територије не боли толико да се Срби не побуне.

         Од Николића, Вучића и осталих се очекује и сурово тражи да – заклоњени смоквиним листом мантрања о тобожњем непризнавању - чине све што је потребно да Косово буде реално независно. И све независније од Србије.

         Да ничим – ни најмањим потезом, чак ни мрким погледом – не угрожавају стање реалне независности и процесе који је комплетирају.

         Да не сметају Тачијевој држави, да јој – држећи се мантре – помажу колико треба да се у свему изједначи са Србијом.

         Да не дирају у оне по Србији који су Косово већ прогласили државом, који су га реално издвојили, који Србију не сматрају ништа више државом него Тачијево Косово.

         Ево доказа да такве, у најмању руку, не дирају.

         Пажљиво прочитајте ово што следи. Појавило се на сајту Факултета политичких наука (http://www.fpn.bg.ac.rs/2014/04/03/letnja-skola-bezbednosne-politike) који припада државном Београдском универзитету.

         Веома пажљиво, јер им нико није забранио да иду тим путем као могућим, дозвољеним и, чак, пожељним путем.

         Државни београдски Факултет политичких наука оваквом стављању Тачијевог Косова и Србије у исту државну раван у најмању руку дува у једра, даје му легитимитет и нема ништа против да се и његови свршени студенти у ту тренд-воду баце наглавачке.

         Држање београдског ФПН најбоље демаскира Николићеву мантру и одређује јој, у неку руку, реалну цену јер само потврђује да је ово са „Летњом школом безбедносне политике” права државна политика, а не тадићевска заклињања нове власти.

         Уосталом, читајте и закључите сам, имајући у виду да се организатори „летње школе” обраћају држављанима Албаније, Србије и Косова и да ће полазнике школе – у најмању руку уз благонаклоност ФПН, БУ и државе Србије – „тренирати” за „превазилажење изазова у билатералним и трилатералним односима”:

         Летња школа безбедносне политике

Организована у оквиру ‘Форума за безбедносна истраживања Београд-Приштина-Тирана’
Време одржавања: 12 – 16. мај 2014.
Место: Улцињ, Црна Гора

         „Позивамо младе стручњаке/киње, новинаре/ке, активисте/киње цивилног сектора и студенте/киње мастер или докторских студија из Албаније, Србије и Косова да се пријаве за Летњу школу безбедносне политике. Летња школа ће полазницима омогућити да:

  • науче како цивилна лица могу анализирати и истраживати безбедносну политику;
  • дискутују о питањима људске, националне и регионалне безбедности на Западном Балкану;
  • анализирају повезаност питања безбедности и демократизације у Албанији, Србији и Косову са својим колегиницама и колегама из ових заједница;
  • промишљају могућности превазилажења изазова у билатералним и трилатералним односима;
  • примене стечено знање у својим студијама и/или на послу.

         Главни циљеви Летње школе су:

  • повезивање будућих чланова безбедносних заједница Албаније, Србије и Косова;
  •  подизање цивилних капацитета за укључивање у безбедносну политику;
  •  укључивање у заједничка истраживања о безбедносним питањима и изазовима демократизације, као и разматрање могућих решења за постојеће изазове у сарадњи између Србије, Косова и Албаније.

         Информације о Летњој школи:

  • Летња школа ће трајати 5 радних дана, од 12. до 16. маја 2014. године, те се од учесника се очекује потпуна посвећеност програму свих пет дана.
  • Трошкове смештаја, хране и организованог превоза сносе организатори.
  • Радни језик Летње школе биће енглески и неће бити обезбеђен превод. Сходно томе, одлично знање енглеског језика је неопходно и биће тестирано током интервјуа.

         Ко се може пријавити?

  • Стручњаци/киње, студенти/киње мастер или докторских студија, новинари/ке, активисти/киње цивилног друштва који имају између 22 и 35 година, држављани/ке Албаније, Србије или Косова, који имају:
  • основно познавање политичког система и безбедносног сектора земље из које долазе;
  • диплому факултета друштвеног усмерења;
  • длично знање енглеског језика;
  • спремност да се посвете Летњој школи свих 5 дана њеног трајања.

         Како се пријавити?

         Да бисте се пријавили, пошаљите до 22. априла 2014. на isidora.stakic@bezbednost.org следеће документе:

  • попуњен апликациони формулар (заједно са мотивационим писмом и есејем);
  • ЦВ.

         Процес селекције кандидата ће трајати највише недељу дана. Само кандидати који уђу у ужи круг, биће контактирани ради интервјуа.

         Ако имате додатних питања, можете се обратити Исидори Стакић (Београдски центар за безбедносну политику) на следећу адресу: isidora.stakic@bezbednost.org

         Летња школа безбедносне политике је део пројекта „Форум за безбедносна истраживања Београд-Приштина-Тирана” који спроводе Београдски центар за безбедносну политику (БЦБП), Косовски центар за безбедносне студије (КЦСС) и Институт за демократију и посредовање (ИДМ).”

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари