ДРЕЦУН: Документ је отворен за компромис

НЕМА РАЗЛОГА ЗА ОДСУСТВО КОНСЕНЗУСА О ПЛАТФОРМИ

         ПРЕДСЕДНИК Скупштинског одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун сматра да нема разлога за одсуство консензуса релевантних политичких субјеката о платформи за Косово и Метохију, јер је тај документ отворен за компромисе са основним принципима који су доња граница испод које Србија не може да иде, а то је признање независности Косова.

        „Платформа констатује реалност на терену, али не дозвољава да се та реалност одвија у правцу дефинитивног губљења Космета. Не можемо да поништимо ситуацију на терену јужно од Ибра, али можемо да је делимично коригујемо у нашу корист. То је сврха ове платформе“, поручио је Дрецун у интервјуу франкфуртским „Вестима“.

        „Криминални кланови попут (Рамуша) Харадинаја и те како могу да утичу на безбедност Срба. Ми морамо да имамо капацитет да преко међународних центара моћи утичемо и на Харадинаја и на (Хашима) Тачија да не предузимају једностране акције, а то не можемо ако забијемо главу у песак и ћутимо“ , сматра Дрецун.

        На констатацију да постоје и они који сматрају да платформа нуди превише Приштини Дрецун је питао шта ми то имамо јужно од Ибра, па нудимо превише .

        „Да ли имамо било какву ефикасну контролу над тим делом територије? Немамо! Покушавамо да из те приче изађемо тако што ћемо бар делимично управљати процесима на том делу наше територије. Опет, шта је алтернатива? Приштина иде све више у наручје Тирани, а евидентно је да Тирана има амбиције да створи велику Албанију. Саљи Бериша је недавно поручио да ће до 2015. заокружити етничке територије. Дакле, ми морамо нешто да понудимо Приштини, не можемо да кажемо да враћамо стање пре НАТО интервенције, јер немамо моћ за тако нешто“ , нагласио је он.

         Дрецун је одбацио поједине тврдње да је део Срба са Косова уцењен да се сложи са Владом Србије, истичући да су то жеље неких да радикализују Србе на северу у условима када је постигнуто пуно јединство, први пут, са Владом у Београду, и то је, како каже, најважнији елемент будућих преговарачких процеса.

         На констатацију да је један део Срба, ипак, незадовољан он је истакао да је Приштина покушала, чак и уз подршку Еулекса, да релативизује неке договоре постигнуте у Бриселу, због чега је наша дипломатија интервенисала.

         „Ни нама се много тога не свиђа, али ми смо имали једно наслеђено стање. Никако не желимо да се успостави граница, а евидентно је да ће Приштина увек покушати да релативизује оно што њој не одговара. И председник Томислав Николић је рекао, и постоји документ о томе да је Борко Стефановић прихватио да договор о интегрисаним прелазима функционише по законима које је донела Приштина, а ми смо то одобрили“ , објаснио је он.

         Упитан да ли ће подржати Србе да изађу на предстојеће косовске изборе Дрецун је казао да је то питање преурањено.

         „Прво треба да се усвоји резолуција. Ако се постигне договор с међународном заједницом, ако се формира заједница аутономних српских општина, видећемо шта ће се дешавати“ , рекао је Дрецун.
 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари