ДИНКИЋ: Неко је извлачио новац из Симпа, Томић је тражио Дачићеву политичку заштиту

ВЛАДА ОДОБРИЛА ВРАЊСКОМ ГИГАНТУ КРАТКОРОЧНИ БЕСКАМАТНИ КРЕДИТ ОД 1,5 МИЛИЈАРДУ ДИНАРА

  • „Постоји сумња да су неки људи из руководства Симпа извлачили новац из ове фирме преко ћерки фирми, којих има више“, рекао је Млађан Динкић, али није желео да одговори на питање да ли је новац извлачио Драган Томић или неко други јер је то посао за надлежне органе

          ВЛАДА Србије је на данашњој седници одобрила краткорочни бескаматни кредит од 1,5 милијарди динара, који ће а.д. Симпо Врање искористити да у потпуности измири дуг по основу доприноса за Фонд пензијско-инвалидског осигурања, саопштила је владина Канцеларија за сарадњу с медијима.

          Влада је донела закључак којим се задужује Министарство финансија да у складу са својим надлежностима и протоколом, закљученим са а.д. Симпо Врање, предузме потребне мере у поступку решавања дуговања ове компаније према државним повериоцима.

          Влада је дала сагласност да Фонд за развој Републике Србије изда гаранцију, у вези са захтевом који ће Симпо поднети у складу са Програмом мера за јачање кредитног и гаранцијског потенцијала, ради обезбеђења кредита за трајна обртна средства, наведено је у саопштењу.

          Руководство компаније Симпо прихватило је на састанку у понедељак, 26. августа предлог министра финансија и привреде Млађана Динкића да се порески дуг овог предузећа претвори у акције државе, чиме би држава Србија постала већински власник са око 70 одсто капитала.

          Симпо се истовремено обавезао да ће редовно плаћати све порезе држави и доприносе радницима, о чему ће бити потписан посебан протокол и упућен Влади на потврђивање.

          Симпо на име неплаћеног пореза дугује држави 5,76 милијарди динара.

          Млађан Динкић је изјавио да постоји сумња да су губици Симпа последица извлачења новца из те компаније, док председник Симпа Драгомир Томић то демантује, истичући да су губици последица појединих нерентабилних погона.

          „Постоји сумња да су неки људи из руководства Симпа извлачили новац из ове фирме преко ћерки фирми, којих има више“, рекао је Динкић у интервјуу за најновији број недељника НИН.

          Он није желео да одговори на питање да ли је новац извлачио Томић или неко други, напомињући да је то посао за надлежне органе.

          „Случај Симпа је показао да је Пореска управа јача и од самог премијера, који је вршио јавни притисак да се заштити Симпо. Јасно је да је Симпо тражио политичку заштиту, од времена Слободана Милошевића до данас, када је исто тражио од Ивице Дачића. Дачић ме је прозвао да му се светим преко Симпа, и тиме непотребно исполитизовао цео случај и открио своју улогу у заштити ове компаније“, рекао је Динкић.

          На примедбе да је преузимањем Симпа држава преузела још једног губиташа, он је оценио да је то било најбоље решење у овом тренутку, јер је алтернатива била да 5.000 људи изгуби посао.

          Према његовим речима, Симпу треба одмах тражити стратешког партнера по моделу Фијата за Заставу или Етихада за Јат, јер није идеја да држава остане трајни власник.

          „Уверен сам да је то могуће. И до сада је било доста заинтересованих, посебно италијанских компанија, и ја сам их слао у Врање, али су људи који управљају компанијом одбијали њихове понуде. У питању су вероватно били неки лични мотиви и интереси“, рекао је Динкић.

          Одговарајући на сумње да је руководство компаније извлачило новац из фирме, Томић је истакао да нема говора о томе.

          „Ту нема никакве истине. Губици су последица тога што имамо нерентабилне фабрике, грађене да би се сачувао српски живаљ у руралним подручјима, попут Прешева, Зубиног Потока, Трговишта“, рекао је Томић за НИН, одбацујући тврдње да су имали заштиту Дачића.

          „Немамо никакву заштиту Дачића, нити је тачно да нам је он омогућио неплаћање пореза. Симпо је одлуком владе, као и још 10.000 предузећа, ослобођен плаћања дажбина у процесу приватизације још 2005, а на предлог самог Динкића 2010. Влада је донела посебан закључак за Симпо да обавезе наставе да мирују до окончања приватизације“, рекао је Томић и додао да се јако ретко чује са Дачићем.

          Према његовим речима, држава неће моћи да нађе купца за Симпо, јер нема заинтересованих, иако је менаџмент доводио више страних компанија.

          Томић је навео да је компанија направила Стратегију развоја која предвиђа гашење три нерентабилна погона - у Зубином Потоку, Прешеву и Сурдулици, где би 300 људи остало без посла, „што би компанију требало да доведе до нуле“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари