Српска делегација затражила неутралност СЕ у дијалогу БГ- ПР

САВЕТ ЕВРОПЕ УСВОЈИО РЕЗОЛУЦИЈУ О КОСОВУ У КОЈОЈ СЕ ПОМИЊЕ И ЗАБРИНУТОСТ ЗБОГ БЕЗБЕДНОСТИ СРБА НА КИМ

          САВЕТ Европе усвојио је Резолуцију о Косову на основу извештаја Бјорна фон Сидова у којој је оцењено да је напредак у побољшању владавине закона на Косову спор, нарочито у погледу борбе против организованог криминала и корупције.

         У Резолуцији се наводи да је Савет европе нарочито забринут због ситуације и безбедности српске заједнице на северу Косову, где, како се оцењује још избијају инциденти и тензије.

         „Политички договор о управљању овим подручјем је предуслов за одрживо решење и остварење европских тежњи и Београда и Приштине“, наведено је у резолуцији, која је усвојена са 115 гласова за и 15 против.

         Савета Европе затражио је да се успостави непосредна сарадња с властима у Приштини с циљем да се помогне јачању владавине закона и демократије на Косову, али је српска делегација на заседању предочила да би то могло да угрози статусну неутралност Косова и изврши притисак на Београд у дијалогу с Приштином.

         Београд и Приштина се, између осталог, позивају да се ангажују у дијалогу који се води уз посредство ЕУ „отвореног ума“ и без предуслова и интензивирају напоре да се избегне ситуација која би довела до претварања севера Косова у замрзнути сукоб.

         Александра Ђуровић, која је члан српске делегације, показала је резервисаност на позив за дефинисање модалитета интензивирања и проширивање дијалога са представницима изабраним у косовској скупштини, додајући да то може утицати на дијалог Косова и Србије.

         „Овај, на први поглед, мали детаљ могао би да постане увод у угрожавање статусне неутралности Савета Европе. Штавише, како смо започели преговоре уз посредовање ЕУ, веома је важно да се не стаје на пут напретку преговорима стварањем притиска на једну преговарачку стану“, рекла је Ђуровићева.

         Како је навела, свака одлука која би макар и наговестила промену става СЕ према статусној неутралности могла би да угрози у некој фази сам преговарачки процес.

         Фон Сидов је у свом извештају упозорио и на лоше стање образовног система који је, како је рекао, важан за процес помирења.

         Часови на мањинским језицима морају да буду подржани и побољшани, навео је Фон Сидов и додао да је узнемиријућа чињеница да се деца образују по различитим програмима.

         Проблем трафикинга се, упозорио је известилац Савета Европе, проширио и на женски део косовског становништва, није више ограничен само на странкиње које пролазе кроз Косово, а распрострањена је прећутна употреба насиља над женама.

         Фон Сидов сматра да се ситуација на неким пољима побољшала, наводећи пример Уставног суда који добро ради, као и напредак у политичком и изборном систему, али истовремено упозорава да се мора више радити на стварној слободи медија.

         Како је оценио Фон Сидов, дијалог Београда и Приштине под покровитељством ЕУ је на нивоу премијера позитиван развој догађаја, јер отвара простор да се, уз техничка питања, решавају суштински политички проблеми.

         Статусна неутралност је полазна тачка његовог извештаја, додао је известилац Савета Европе.

         Фон Сидов је рекао да се нада да ће Савет Европе интензивирати дијалог са представницима политичких група у косовској скупштини, додајући да треба дефинисати начин сарадње, уз поштовање статусне неутралности.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари