ДАЧИЋ: Тачи ће покушати да силом уђе на север а ми ћемо морати да реагујемо

ПРИЗНАО ДА НЕЋЕ БИТИ ПОВРАТКА НАШЕ ВЛАСТИ НА КОСОВО

И ПОРУЧИО ТАЧИЈУ ДА САМО ОРУЖЈЕМ МОЖЕ НА СЕВЕР

Пренео и Кетрин Ештон став да „неће бити ценкања” 

  • Заједница српских општина мора да има извршна овлашћења. Ако Србија може да има Војводину - зашто Косово не може да има заједницу српских општина са много мањим овлашћењима?! Није у складу са косовским законима? Онда да се разиђемо
  • Српска заједница општина треба да има своју скупштину, председника, потпредседника, савет или веће. Ти органи могу да буду бирани директно или индиректно, али је за Србију то мање битно од њених надлежности. Србија спремна и за компромис око начина бирања органа заједнице, али ако она добије веће надлежности
  • Тврди да је тај став пренео и Кетрин Ештон и да јој је предочио око таквих ствари „неће бити ценкања”
  • Позвао земље ЕУ, попут Француске и Италије, са којима Србија има потписане споразуме о партнерству, да помогну у постизању договора, а апеловао на САД да се „не укључују толико на страни Албанаца”
  • Дачић је навео да је фактичко стање да Србија на једном делу Косова нема власт, као што је фактичко стање да Приштина нема власт на северу Косова. „Ниједан резултат ових преговора - нагласио је - неће бити промена тог стања”
  • ФАКТИ: Премијер рече да је државни врх пренео Бриселу да „не постоји ниједан Србин који би прихватио више”. Проблем је што нико од Срба који не живе од пропадања и колонијалног статуса своје земље не би пристао ни на пола од онога на шта су пристали Ивица Дачић, Томислав Николић и Александар Вучић!

        СРБИЈА јесте спремна за договор, али он не може да буде у оквиру Устава и закона Косова, него мора да буде политички договор у коме учествује међународна заједница, јер се тиме отклања могућност сукоба, изјавио је премијер Ивица Дачић.

       При том је навео да је више пута истицао да неће причати бајке и додао да неће бити повратка наше власти на Косово, али да исто тако и Хашим Тачи „само оружјем може на север”.

       Зато, како је нагласио, мора бити постигнут политички договор у којем учествује међународна заједница, са међународним гаранцијама.

       Дачић је поновио да је Србија спремна за договор, али да то мора бити решење које ће моћи да се спроведе.

       Према његовим речима, нема времена да се конфликт замрзава, јер би то више ишло на руку Приштини.

       Дачић је истакао да је Србија заслужила добијање датума за почетак преговора о чланству у ЕУ, чак и ако нема договора око севера Косова.

       Предуслов за добијање датума је, како је истакао, напредак у дијалогу са Приштином и то је била главна тема разговора државног врха са високом представницом ЕУ Кетрин Ештон.

       Државни врх је на том састанку, како је навео, пренео да „не постоји ниједан Србин који би прихватио више”.

       Дачић је такође позвао земље ЕУ, попут Француске и Италије, са којима Србија има потписане споразуме о партнерству, да помогну у постизању договора, а апеловао је на САД да се „не укључују толико на страни Албанаца”.

       Како је истакао, из изјава америчких званичника види се да се противе извршним овлашћењима за заједницу српских општина.

       У процесу тражења решења учествује ЕУ, али и САД, јер „кад год се води дијалог случајно се у Бриселу нађе Филип Рикер”.

       Говорећи о овлашћењима заједнице српских општина, Дачић је прецизирао да је реч о извршњим овлашћењима, а не о доношењу закона.

       „Ако Србија може да има Војводину - зашто Косово не може да има заједницу српских општина са много мањим овлашћењима?! Није у складу са косовским законима? Онда да се разиђемо”, навео је Дачић.

       Он је такође упитао како ће се проблем решавати ако се не постигне договор.

       Дачић је навео да Србија има Војводину са високим нивоом надлежности, па то не сматра као проблем, као и да ако се Војводина пожали да јој се те надлежности ускраћују онда је о томе спреман да расправља Европски парламент.

       „Тачи ће покушати силом да уђе на ту територију и ми ћемо морати да реагујемо, и вратићемо се на почетак”, констатовао је премијер Србије и поручио да је Србија спремна на компромис, али да постоје црвене линије, да жели датум и да га је заслужила.

       Дачић је и овом приликом поновио који су захтеви ЕУ: имплементација постигнутих договора, слобода деловања Еулекса на читавој територији Косова и Метохије, питање безбедносних структура, питање суда, транспарентности финансирања севера Косова од стране Србије, телекомуникације и енергетика.

       Како је истакао, свако од ових питања изискује преговоре, јер не постоји темељ, а то је решење питања парарелних инстутиција.

       Дачић је поновио: да Србија инсистира на томе да се формира заједница српских општина на Косову која ће имати неке од кључних надлежности и своје органе.

       Српска заједница општина треба да има своју скупштину, председника, потпредседника, савет или веће.

       Ти органи могу да буду бирани директно или индиректно, али је за Србију то мање битно од њених надлежности.

       Дачић је казао да је Србија спремна и за компромис око начина бирања органа заједнице, али ако она добије веће надлежности.

       Као приоритет међу надлежностима он је поменуо безбедност и, пре свега, полицију.

       „Дајте нам заједницу српских општина која ће имати шта да ради или немојте више да губимо време на то”, рекао је Дачић.

       Премијер је казао да је тај став пренео и Кетрин Ештон и да око таквих ствари „неће бити ценкања”.

       Дачић је навео да је фактичко стање да Србија на једном делу Косова нема власт, као што је фактичко стање да Приштина нема власт на северу Косова.

       „Ниједан резултат ових преговора неће бити промена тог стања”, казао је Дачић и додао да је дијалог једина опција како се те ствари не би решавале оружјем.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари