Чак 90 одсто грађана верује да је и полиција корумпирана

УПРКОС ВУЧИЋЕВИМ УСПЕСИМА - ВЕЋИНА СМАТРА ДА ЈЕ КОРУПЦИЈА

У ОДНОСУ НА 2012. ТЕК МАЛО СМАЊЕНА

Александар Вучић

  • Највећим кочничарима искорењивања корупције сматрају се врхови политичких партија и тајкуни

​         ВЕЋИНА грађана Србије сматра да је корупција и даље широко распрострањена у нашем друштву, али да је у односу на прошлу годину ипак мало смањена, као и да је за то највише заслужан први потпредседник владе Александар Вучић.

​         Према најновијем истраживању Београдског центра за безбедносну политику (БЦБП), трећина испитаника навела је Вучића као најзаслужнијег за успех у борби против корупције, док је сваки 10-ти грађанин заслуге за то дао Влади Србије.

​         Сваки други грађанин сматра да је корупција у Србији веома присутна, а још 25 одсто њих сматра да је присутна. Свега два одсто сматра да корупција уопште није присутна у нашем друштву.

​         Са друге стране, политичари и политичке партије су оцењени као они који највише коче борбу против корупције (12 одсто), а по мишљењу 11 процената грађана коче је и тајкуни и сви они који имају утицаја и одређене интересе.

​         Такође, 11 одсто испитаника наводи бившу власт односно Демократску странку (ДС) као оне којима борба против корупције не одговара, рекао је на конференцији за новинаре извршни директор БЦБП Предраг Петровић и навео да ће по процени грађана, Вучићева борба бити делимично успесна, јер ће се „неки ипак извући“.

​         Према истраживању, присталице СПС-а и СНС-а натпросечно верују у успешну борбу против корупције, док су гласачи ДС-а и ЛДП-а става да борба неће бити успешна и да је то пре свега политичка игра.

​         Осим тога, мање образовани људи изнад просека верују у потпуну успешност борбе против корупције, док грађани са вишим образовањем сматрају да је ово само политичка игра.

​         Да би борба против корупције била успешна грађани сматрају да је потребно ојачати институције и пооштрити казне, а има и оних (13 процената) који сматрају да треба дати већу моћ појединцима.

​         Говорећи о резултатима корупције у полицији, истраживач Саша Ђорђевић је навео да 90 одсто грађана сматра да је полиција корумпирана у већој или мањом мери, а тек три процента њих има став да полиција није уопште корумпирана.

​         Кад је у питању политичка оријентација испитаника, симпатизери ДСС и Покрет Двери су изнад просека исказали негативно мишљење о руковођењу полицијом министра Ивице Дачића, док присталице ДС и ЛДП имају сличан став као и просек популације.

​         Присталице СНС и СПС-а виде Дачића и Вучића као главне актере у борби против корупције, док су се за опцију унутрашње контроле у редовима полиције определили бирачи ДС-а и ЛДП-а. Такође, истраживање је показало да трећина гласача СПС-а, цији председник води МУП, имају став да су руководиоци у МУП-у најкорумпиранији.

​         Корупција је најприсутнија у саобраћајној, криминалистичкој и граничној полицији, показало је истраживање. 

​         Сваки 10. испитаник сматра да корупцију производе руководиоци у полицији, тиме што „подстичу“ обичне полицајце на такво понашање, речено је на представљању резултата.

​         Директно искуство са корумпираним полицајцима имало је 16 одсто испитаника, још шест процената њих је имало посредно искуство, показало је истраживање које је током марта обавио ЦеСИД, на узорку од 1.185 грађана Србије, без Косова и Метохије.

​         Такође, грађани су јачање институција и строго кажњавање одредили као главне методе борбе против корупције у полицији, али чак 72 одсто испитаника неће или није сигурно да ли ће пријавити корупцију уколико треба да остави своје личне податке.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари