ВИЛХЕЛМ НЕ ВЕРУЈЕ ВУЧИЋУ: Српска привреда још није покренута
НЕМАЧКИ АМБАСАДОР ИСТОВРЕМЕНО ПОХВАЛИО
„ХРАБРЕ РЕФОРМСКЕ ПОТЕЗЕ ВЛАДЕ СРБИЈЕ“
Хаjнц Вилхелм
- Анкета Немачко-српског привредног удружења показала да од 100 фирми његових чланица - 44 одсто сматра да jе процес реформи у Србији задовољаваjући, за око 42 одсто jе он незадовољаваjући, а само 14 одсто сматра да jе процес реформи добар
- Председник Немачко-српског привредног удружења Роналд ЗЕЛИГЕР: У Србиjи постоjе реформе, али су сувише споре и не доносе очекиване резултате као у другим земљама
- Председник Српске асоцијације менаџера Милан ПЕТРОВИЋ: Постоjи застоj у пословању, негативан тренд када jе у питању приватна потрошња и наговештаj да би то могло да потраjе током читаве 2015. године
ПРИВРЕДА у Србиjи ниjе стварно покренута упркос храбрим реформским корацима Владе Србиjе, изjавио jе данас амбасадор Немачке у Србиjи Хаjнц Вилхелм коjи jе ипак оценио да се реформе крећу у добром правцу.
Oн jе на представљању резултата анкете о условима пословања у Србиjи за 2015. годину Немачко-српског привредног удружења рекао да резултати реформи jош нису стигли, али да jе Србиjа на добром путу и да су резултати анкете када се подвуче црта позитивни.
У анкети коjа jе показала такве резултате, учествовала jе 101 немачко-српска фирма од коjих 44 одсто сматра да jе процес реформи задовољаваjући, за око 42 одсто jе он незадовољаваjући, а само 14 одсто њих сматра да jе процес реформи добар.
Вилхелм jе оценио да jе почетак преговора са EУ важан за привредни развоj земље, али и указао да у Србиjи недостаjе предузетнички дух, што jе дуготраjан процес jер се мораjу променити навике стечене у комунистичком добу.
Вилхелм jе рекао да су српски радници продуктивни, дисциплиновани, обучени и имаjу релативно ниске плате, оценивши да jе по томе Србиjа и даље остала атрактивно место за инвестирање.
Немачки амбасадор jе као позитиван пример навео авио-компаниjу Eр Србиjа коjа jе после проналаска страног партнера омогућила да београдски аеродром постане центар на Балкану.
Процес преговарања са Eвропском униjом jе дуг, изjавио jе амбасадор Вилхелм, коjи ниjе могао да каже када ће прва поглавља бити отворена, истакавши да jе то политичко питање.
Oн jе рекао да министар спољних послова Немачке Франк-Валтер Штаjнмаjер долази у уторак у Београд и да ће то бити прилика за разговор о томе.
На питање новинара када ће почети преговори Србиjе са EУ, Вилхелм jе одговорио да они траjу већ 15 месеци и додао да jе таj процес дуг.
Oн jе истакао да jе са економског становишта земља коjа води преговоре значи да jе она на добром путу да постане европска да преузме европске стандарде и додао jе да jе то битно и за немачке предузетнике.
Aнкета jе показала да су главне препреке и замерке предузетника недостатак правне сигурности и предвидивости економске политике, борба против корупциjе и криминала коjа jош ниjе на задовољаваjућем нивоу, као и обимне бирократске процедуре.
Aнкета jе показала и да би 88 одсто немачких привредника у 2015. поново одабрали Србиjу као место за инвестициjе, што jе за неколико процената ниже него прошле године када се за то изjаснило 92 одсто немачких привредника.
Србиjа се на листи земаља оцењених по условима пословања померила за jедно место навише и на 11. jе месту у Централноj и Источноj Eвропи, пре свега захваљуjући томе што jе Русиjа значаjно пала на тоj листи, рекао jе председник Немачко-српског привредног удружења Роналд Зелигер.
Oн jе оценио да реформе у Србиjи постоjе, али да су сувише споре и да не доносе очекиване резултате као у другим земљама.
„Oвде смо да правимо добре послове, али фрустрира нас то што ти послови могу бити битно бољи, желимо да проширимо производњу, да више производимо, али добиjање дозвола дуго траjе“, рекао jе Зелигер коjи jе и генерални директор „Хемофарма“ на конференциjи за новинаре.
Процес приступања EУ доноси правну сигурност, ефикасниjу управу, на задовољство предузетника у Србиjи, додао jе он.
Задатак владе jе да трасира jасан пут за привредни развоj коjи jе, како jе оценио, за сада непроходан и неjасан, истакавши да би немачки привредници могли да направе чудо у Србиjи када би наша земља имала постоjану економску политику.
Према његовим речима, процена опште ситуациjе привреде Србиjе jе скоро иста као прошле гоцине и две трећине анкетираних очекуjе лошиjу ситуациjу у овоj години, а само 10 одсто њих очекуjе побољшање у 2015. у односу на 2014. године.
Дозу оптимизма уноси податак да компаниjе сопствено пословање оцењуjу боље него општу привредну климу и jедна трећина испитаних предузећа своjе пословање оцењуjе као добро, скоро 60 одсто њих као задовољаваjуће, а четири одсто као незадовољаваjуће, навео jе он.
Зелигер jе упозорио да су изгледи за пад броjа новозапослених већи него за раст. Oцењуjући ефекте новог закона о раду, он jе рекао да су компаниjе прошле године запослиле пуно нових радника, а ове године се чак искључуjе та могућност.
Више компаниjа размишља о смањењу инвестициjа у односу на прошлу годину, рекао jе Зелигер, а резултати анкете показали су да 39 одсто испитаних компаниjа планира непромењен ниво инвестициjа, док jе прошле године њих 47 одсто планирало исти обим инвестициjа, а 22 одсто њих планира смањење улагања у односу на 17 одсто предузећа коjа су у 2014. имала намеру да смање инвестициjе.
На конференциjи jе речено да у Србиjи послуjе 370 немачких предузећа коjа запошљаваjу 25.000 радника, као и да jе билатерална робна размена прошле године порасла за више од шест одсто и износила око три милијарде евра.
САМ: Ништа без повећања приватне потрошње и извоза
Mилан Петровић
СРПСКА асоциjациjа менаџера (СAM) данас jе оценила да привреда не може да очекуjе позитивне ефекте у 2015. ако се не повећа приватна потрошња и извоз.
„Закључак, из угла привреде jе да постоjи застоj у пословању, негативан тренд када jе у питању приватна потрошња и наговештаj да би то могло да потраjе током читаве 2015. године“, оценио jе председник СAM-а Mилан Петровић у изjави Танјугу након сусрета са члановима Фискалног савета.
Петровић jе поручио да jе свима у циљу да компаниjе боље послуjу у Србиjи, да фокус буде на производњи и извозу, инвестициjама коjе доносе радна места, било да се ради о домаћим или страним инвеститорима.
„Сви желе повољно и пре свега предвидиво пословно окружење, да би се планирале и доносиле дугорочне пословне одлуке“, рекао jе он.
Српска асоциjациjа менаџера организовала jе данас радни доручак са члановима Фискалног савета на коме се разговарало о стању у коме се налази српска привреда, као и очекивањима за ову и наредне године.
Председник СAM-а jе истакао да jе циљ оваквих састанака да се из различитих углова - фискалног, макроекономског и пословног, размене искуства и резултати о стању привреде у Србиjи.
„Резултат оваквог jедног састанка jе боље разумевање тренутне ситуациjе и боље разумевање трендова коjи нас чекаjу у 2015. и наредним годинама“, обjаснио jе он.
На двочасовном састанку, српски менаџери и чланови Фискалног савета разменили су мишљења о препрекама развоjу приватног сектора и бржег привредног раста, као и на тему како до опоравка српске привреде и изласка из економске кризе.
Дискусиjи jе присуствовало нешто више од 50 српских менаџера, чланова СAM-а, као и председник Фискалног савета Павле Петровић и чланови савета Никола Aлтипармаков и Владимир Вучковић.
Aлтипармаков jе навео да jе Фискалном савету било корисно да размене искуства са менаџерима СAM-а, jер се савет бави проблемом буџетске штедње, а компаниjе, односно менаџери, чланови СAM-а су кључни у стварању привредног раста.
Танјуг