Љајић: Имам замерке на платформу

СРБИЈИ НИЈЕ У ИНТЕРЕСУ ДА СЕ ПРЕКИНЕ ТЕХНИЧКИ ДИЈАЛОГ СА ПРИШТИНОМ

Tешко до консензуса у вези са платформом

         Расим Љајић рекао да је платформа о Косову полазна основа и да се разговори са опозицојом, Србима на Космету и међународном заједницом воде како би се постигла сагласност око кључних питања.

         Србији није у интересу да се прекине технички дијалог са Приштином и ја очекујем да се он настави, рекао је Љајић.

         Потпредседник Владе Србије Расим Љајић је рекао да је платформа о Косову која је представљена, полазна основа и да се разговори са опозицијом, Србима и међународном заједницом воде како би се постигла сагласност око кључних питања.

         Љајић је гостујући у Дневнику РТС-а рекао да и поред тога што у платформи стоји да треба прећи на политички дијалог Београда и Приштине, Србији није у интересу да прекине техничке разговоре јер никада није била ближа датуму за почетак преговора са ЕУ.

         „Знамо шта је мапа пута, знамо шта треба да учинимо до марта месеца, када ће се тестирати шта је урађено од договореног. Тако да ја очекујем да ће се технички дијалог наставити, а паралелни процес је платформа“, рекао је Љајић.

         Он је прецизирао да је предложена платформа полазна основа и да се са представницима опозиције, Срба на Косову, међународном заједницом разговора како би се чули њихови предлози и сугестије на основу којих ће се постићи потпуна сагласност о кључним питањима.

         „Међународна заједница у својим извептајима истиче да нема поделе Косова, али да се мора уважити посебност Срба на Косову и по први пут се говори о тој посебности. Ми сада треба да утврдимо садржај те посебности, неважна је форма - да ли ће то неко завати аутономијом, регионом или зајединцом општина, битан је корпус права и надежности које Срби треба да имају“, рекао је Љајић.

         Поводом данашњег састанка председника Србије Томислава Николића са представницима Срба са Косова, Љајић претпоставља да ће њих највише занимати да ли се аутономија општина предвиђа у оквирима Србије или је у питању другачији статус.

         „По први пут на експлицитан начин међународна заједница говори о тој посебности. Ми сада треба да видимо шта је њен садржај. Да ли ће то неко звати аутономија, заједница општина или регион мање је важно. Битан је садржај онога што зовемо аутономијом или корпусом права које Срби на северу треба да имају“, објаснио је Љајић.

         Он је оценио да ће у Србији бити тешко постићи консензус у вези са платформом, али да ће се након разговора видети који су принципи око којих може да се постигне сагласност.

         „У Србији је тешко постићи консензсус око било чега, а не само око овог питања. Видели смо јуче реакције које говоре о томе да је тешко то очекивати. Али након свих разговора видећемо шта је то што је заједничко и да ли можемо да имамо један корпус питања или бар принципа око којих постоји потпуна сагласност и власти и опозиције и важних друштвених чинилаца у земљи“, рекао је Љајић.

         На констатацију да је косовски премијер Хашим Тачи рекао да је за њега платформа неприхватљива, Љајић је нагласио да је циљ Србије промена става међународне заједнице, али да нема разлога за престанак преговора са представницима Албанаца.

         Потпредседник Владе Србије је рекао да се још прикупљају ставови међународне заједнице укључујући Русију и Кину и додао да су до сада различита реговања, али да је све у границама очекиваног.

         „Јасно је да ми покушавамо да променимо расположење међународне заједнице када је реч о питању решавања проблема Косова. До сада је притисак вршен само на српску страну. Наша адреса јесте, пре свега, међународна заједница, али не бежимо ни од преговора са легитимним представницима Албанаца који врше фактичку власт на терену“, објаснио је Љајић.

         Расим Љајић има замерке на нацрт, али не жели јавно да их износи.

         Љајић није могао да предвиди када ће се коначна верзија платфоре наћи пред посланицима у Парламенту нити је могао да потврди да ли ће се постићи консензус са опозицијом.

Извор: РТС

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари