Кућа људских права и НУНС тврде да неки из власти воде хајку против Саше Јанковића

УПРЛИ ПРСТОМ У ПОСЛАНИКА СНС ВЛАДИМИРА ЂУКАНОВИЋА И МИНИСТРА АЛЕКСАНДРА ВУЛИНА

  • Затражили од функционера владајућег блока и СНС да расправу о владавини права врате у институције и да престану са нападима на независне институције, а од медија да поштују етички кодекс и спрече коришћење медијског простора за нападе и клевете

         КУЋА људских права и Независно удружење новинара Србије саопштили су данас да поједини представници власти воде хајку против омбудсмана Саше Јанковића због подношења кривичне пријаве против припадника ВБА.

         Како се наводи у саопштењу, посланик СНС Владимир Ђукановић изнео је 15. јануара бројне увреде на рачун Саше Јанковића у емисији „На кафи са Ђуком” на телевизији Коперникус, док су сличне тврдње изнете и на Телевизији Студио Б 17. јануара, у емисији коју је водила уредница телевизије Ивана Вучичевић, када се оптужбама и увредама на рачун Јанковића придружио и министар за рад Александар Вулин.

         „Кућа људских права и НУНС захтевају од представника власти да се јасно ограде од поступака посланика Ђукановића и министра Вулина и да престану са урушавањем институција и владавине права у Србији”, наводи се у саопштењу.

         У супротном, последице по демократију и правну државу биће несагледиве, а одговорност у потпуности лежи на највишим функционерима владајућих странака и извршне власти, наводи се у саопштењу.

         Омбудсман је, додају, независан и самосталан орган и нико нема право да утиче на његов рад и поступање, а изношењем увреда и неистина о Заштитнику грађана путем медија подрива се независност и самосталност институције и врши се недозвољени притисак.

         Кућа људских права и демократије НУНС су затражили од функционера владајућег блока и СНС да расправу о владавини права врате у институције и да престану са нападима на независне институције, а од медија да поштују етички кодекс и спрече коришћење медијског простора за нападе и клевете.

         Кућу људских права и демократије чине НУНС, Грађанске иницијативе, Београдски центар за људска права, Комитет правника за људска права - YУЦОМ, Хелсиншки одбор за људска права и Центар за практичну политику.

         На ово је одреаговало Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања И замолило надлежне у тим асоцијацијама да, како је наведено, одгледају емисију.

         Министарство је у саопштењу пренело изјаву министра Вулина из дела емисије о овој теми у којој се каже да као представници државе „не можемо да критикујемо одлуке Заштитника грађана јер он има своју позицију.

         „Заштитник грађана је независна институција, није део извршне власти, ми то морамо да поштујемо.

         Желим да верујем да је захтев Заштитника да у једној нашој институцији готово одмах смањимо број корисника, последица његовог незнања, јер ми тих 500 људи махом не желимо да држимо у институцијама, али то су особе са најтежим поремећајима, најтежим сметњама у менталном развоју, постоје случајеви канибализма и страшне аутодеструкције.

         Пробајте ви да нађете том несрећном људском бићу хранитељску породицу која може да изађе на крај с њим. Пробајте да га вратите, што је најидеалније, у биолошку породицу као што успевамо са децом без родитељског старања уз много рада. Најсрећнији сам кад се то деси, али овде је то скоро немогуће.

         И онда ми Заштитник каже - имаш то да завршиш, имаш рок од годину дана. Како? Ја хоћу, са највећим задовољством.

         Али постоје одређене болести које не можете на одговарајући начин да третирате у породици. То није бирократска ствар. Не морате да знате баш све али требало би питати струку”, пренело је Министарство изјаву министра Вулина у емисији Панорама.

         (Танјуг)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари