КОШТУНИЦА: Најкасније почетком 2015. референдум да одлучи - ЕУ или неутралност

ГОВОРЕЋИ НА КОЛАРЦУ, УПОЗОРИО ДА ВЛАСТ НЕМА ЛЕГИТИМИТЕТ

ЗА НАСТАВАК ЕВРОПСКИХ ИНТЕГРАЦИЈА

  • Највећи и главни узрочник кризе и пропадања Србије је однос власти Србије према ЕУ, односно став да је Србија судбински везана за ЕУ, рекао је Војислав Коштуница приликом представљања своје нове књиге „Политичка неутралност или Европска унија“
  • Сматрам да је неопходна расправа присталица ЕУ и присталица политичке неутралности. Мислим да је период од годину дана довољан да се после најшире расправе, затим одлуке Скупштине Србије засноване на консензусу странака и референдумске кампање, најкасније почетком 2015. године одржи слободан референдум о прекидању европских интеграција
  • Ако би референдумом био одбачен наставак европских интеграција, парламент би требало да прогласи политичку неутралност, а нова политика би била директна сарадња с појединачним државама ЕУ, којој би било предложено редефинисање ССП

          КЊИГА Војислава Коштунице „Политичка неутралност или Европска унија“ представљена је данас у Коларчевој задужбини, а аутор у њој позива да се, најкасније почетком 2015. године, одржи референдум на коме би се грађани изјашњавали о наставку европских интеграција Србије.

          Коштуница сматра да референдум представља најлегитимније средство како би грађани одлучили да ли треба да дође до наставка или промене политике Србије према ЕУ, односно да ли Србија треба да настави са европским интеграцијама или да прогласи политичку неутралност.

          Лидер ДСС-а је рекао и да је потребно подстаћи најширу јавну расправу о будућности Србије, због чега у књизи позива на отворен разговор о европским интеграцијам.

          „Сматрам да је неопходна расправа присталица Европске уније и присталица политичке неутралности. Мислим да је период од годину дана довољан да се после најшире расправе, затим одлуке Скупштине Србије засноване на консензусу странака и референдумске кампање, најкасније почетком 2015. године одржи слободан референдум о прекидању европских интеграција“, рекао је Коштуница.

          Према његовим речима, ако би референдумом био одбачен, наставак европских интеграција, парламент би требало да прогласи политичку неутралност, а нова политика би била директна сарадња с појединачним државама ЕУ, којој би било предложено редефинисање ССП-а.

          Ако би се потврдио правац Србије ка ЕУ, рекао је Коштуница, онда би актуелна власт „добила пуни легитимитет за наставак европских интеграција, а што тренутно нема“.

          „Тако би се успоставили чисти рачуни Србије и ЕУ, а све је боље од садашњег политичког скривања правих намера ЕУ према Србији“, рекао је Коштуница и оценио да је Србија „озбиљно угрожена“, због чега је референдум потребан што пре.

          Референдум је, додао је он, изнуђено решење, али и најбоље како би се народ изјаснио о тако важном и судбинском питању за Србију.

          Лидер ДСС-а тврди да се више не може ћутати и да национална дебата представља насушну потребу, јер би било у супротности са историјским идентитетом Србије да без дебате заврши „на беспућу европских интеграција“.

          Оцењујући да се у ЕУ смањује поверење у ту заједницу, Коштуница је рекао да се у Србији шири потпуно другачије расположење, односно еврофанатизам „који подстичу и распирују и претходна и садашња влада“.

          „Тај еврофанатизам подразумева да је Србија нераскидиво, судбински везана за ЕУ, да је свако друго становиште спорно и неподобно. Ово је такође прилика у којој не можемо да се не сетимо прошлих времена, када је на политичкој сцени такође био монолог о једној другој великој срећи која се звала комунизам“, рекао је Коштуница.

          Он је оценио да је Србија данас озбиљно угрожена и да „западне силе уз учешће актуелне власти, насилно отимају део њене територије“, односно Косово и Метохију, са кога се, како тврди, Србија повлачи, укида своје институције, а Србе „подводи“ под косовске институције.

          Србија, додао је Коштуница, и привредно заостаје и пропада, а што је, како сматра, последица тога „што српска власт мисли да је кључ за спас у шуми бриселских прописа“, а не у самој Србији.

          „Највећи и главни узрочник кризе и пропадања Србије је однос власти Србије према ЕУ, односно став да је Србија судбински везана за ЕУ“, рекао је Коштуница и додао да је ЕУ злоупотребила поверење Србије када су 2008. године Вашингтон и Брисел признали независност Косова.

          Коштуница је оценио и да Србија, бар у наредних 10 година неће постати чланица ЕУ.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари