ДСС позвала Владу Србије да у целости објави уговоре са „Етихад ервејзом” и „Ал Равафедом”

ПОД ВЛАШЋУ ДС СРБИЈА ПОСТАЛА ДРЖАВА У КОЈОЈ ЦАРУЈЕ КОРУПЦИЈА, А СНС ПОКАЗУЈЕ ДА МОЖЕ „ВИШЕ И БОЉЕ”

  • Позивамо Владу да реализацију пројекта „Београд на води” уведе у легалне токове и да се уговор са инвеститором, чим буде закључен, такође објави одмах и у целости
  • Могуће је да су сва три уговора за Србију најповољнији, могуће је да „брат шеик” помаже Србији, јер је воли макар онолико колико воли самопроглашену „Републику Косова”, чију је независност признао и коју финансијски свесрдно помаже
  • А могуће је, постоји оправдана сумња и да се ради о штетним уговорима, незаконитом поступању власти и високој корупцији, корупцији у врху власти, у српској Влади

         ВЛАДА Србије све чешће прибегава склапању уговора директном, слободном погодбом, што је најповољније тло за ширење корупције и кривичних дела против привреде, рекао је Драган Маршићанин на ванредној конференцији за новинаре Демократске странке Србије.

         Српска Влада све чешће, до мере да то постаје преовлађујући метод, прибегава директној погодби при избору фирми у пословима који имају карактер јавно-приватног партнерства и при избору инвеститора за велике инвестиционе подухвате. Све такве одлуке, које елиминишу могућност надметања потенцијално заинтересованих конкурентних фирми и изазивају оправдану сумњу у постојање корупције на највишем државном нивоу, представници власти правдају, објашњавају хитношћу послова и „сазнању” Владе да нема других заинтересованих – до оног  којег је Влада без тржишног такмичења изабрала.

         Уговор који је председник Владе Александар Вучић закључио са компанијом „Етихад ервејз” , и поред обећања министарке Михајловић у фебруару и самог председника Владе у мају месецу да ће бити објављени, и даље је строго чувана тајна која се крије од очију стручне јавности и грађана Србије. На исти начин као уговор закључен са „Фијатом”.

         Најновији пример нетранспарентног, стога оправдано сумњивог  посла који је Влада закључила, јесте потписивање уговора о тзв. заједничком улагању Владе са компанијом „Ал Равафед” из Абу Дабија. Министарство привреде је објавило да је Влада Србије одлучила, „у складу са политиком континуираног инвестирања у развој пољопривредне производње и модернизације постојеће пољопривредне структуре у Србији, да оснује заједничко предузеће” са овом компанијом. Даље се наводи да Србија неће имати било каква улагања, а да ће „Ал Равафед” да купи два пољопривредна друштва, АД „Бачка” и АД „Јадран”.

         Очигледно је да се ради о симулованом правном послу, уговору који је закључен да би се избегле законске обавезе Владе које су утврђене Законом о јавно-приватном партнерству и концесијама.

         Намера је очигледна, а корупција вероватна, готово несумњива. Наиме, објављено је да је уговорено да ће арапска компанија да купи оба пољопривредна друштва за 22 милиона евра, што се рачуна као њена инвестиција, а АД „Бачка” у свом власништву има 3.666 хектара најплодније земље, силос и механизацију, док АД „Јадран”, које се бави ратарском производњом има у власништву 518 хектара земље прве категорије, зграде и опрему, што далеко по вредности превазилази уговорену цену.

         На исти начин, нетранспарентно, врши се припрема давања концесије на профитабилно  јавно предузеће Аеродром Београд, уместо да се обезбеди стручно и поштено руковођење и евентуална докапитализација.

         Ако се Влада, по нама погрешно, већ определила за давање концесије, онда то мора да спроведе поштујући Закон о јавно-приватном партнерству и омогући слободну утакмицу заинтересованих компанија, а већ до сада су заинтересованост исказале Европска банка за обнову и развој и фирме из Уједињених Арапских Емирата и Француске.

         Са компанијом из УАЕ већ су обављени доста детаљни разговори, при чему је дошло до кршења Законом утврђених начела јавно-приватног партнерства, посебно  начела једнаког и правичног третмана учесника.  Време ће показати, али није тешко већ сада да се претпостави да ће концесију добити компанија из УАЕ. Као што није тешко знати зашто није тешко да се то претпостави.

         Треба ли да се подсети да ни за 3 милијарде евра „тежак” пројекат „Београд на води” још није закључен уговор, обећан још у марту месецу, а да се радови на припреми локације већ изводе и пројекат гламурозно промовише.

         Подсетимо и то да је 2012. године садашњи председник Владе обећао да ће инвеститор бити одређен спровођењем тендерске процедуре. Но, већ дуго није никаква вест да је Александар Вучић нешто обећао, па урадио супротно. Али, ако је већ склопљен међудржавни споразум са Уједињеним Арапским Емиратима, чиме је омогућено да се не примењује поступак утврђен Законом о јавно-приватном партнерству и концесијама, ипак је невероватно и недопустиво да се радови покрећу, а да нема било каквог уговора који регулише све обавезе и права инвеститора и државе Србије.

         Mи, наравно, немамо ништа против било ког страног инвеститора, напротив, већ дуго тврдимо да Србија треба да развија економске односе са свим земљама света, када је то у обостраном интересу. Ми само скрећемо пажњу на чињеницу да се то чини на погрешан и опасан начин, да се послови закључују директном погодбом и да се множе тајни уговори.

         Демократска странка Србије позива Владу Србије да одмах и у целости објави уговор закључен са „Етихад ервејзом”!

         Позивамо Владу Србије да одмах и у целости објави уговор закључен са компанијом „Ал Равафед”!

         Позивамо Владу да промени одлуку о давању концесије за Аеродром Београд! Уколико то није спремна да учини, захтевамо да се у поступку одређивања концесионара у потпуности поштује Закон о јавно-приватном партнерству и концесијама, што до сада није био случај!

         Позивамо Владу да реализацију пројекта „Београд на води” уведе у легалне токове и да се уговор са инвеститором, када буде закључен, објави одмах и у целости!

         Могуће је да су ово за Србију најповољнији уговори, могуће је да „брат шеик” помаже Србију, јер је воли макар онолико колико воли самопроглашену „Република Косова”, чију је независност признао и коју финансијски свесрдно помаже.

         А могуће је, постоји оправдана сумња и да се ради о штетним уговорима, незаконитом поступању власти и високој корупцији, корупцији у врху власти, у српској Влади.

         Једини начин да се сумња макар умањи – јер, да се отклони не може када се ради о пословима закљученим слободном погодбом – јесте да се уговори објаве и да се прекине са праксом склапања послова директном погодбом.

         У супротном, показаће се да је оправдана тврдња да од стране Владе прокламована борба против корупције није ништа друго до празна прича иза које се крије висока корупција незамислива чак у време власти Демократске странке.

         Најзад, треба рећи да се предложеним новим Законом о приватизацији планира озакоњавање слободне, директне погодбе као начина продаје предузећа. Тиме ће, буде ли овај закон усвојен, а несумњиво је да хоће, највећи извор злоупотреба, корупције и криминала бити легализован.

         Демократска странка је одговорна што је Србија у време њене власти постала држава у којој царује корупција. Српска напредна странка је показала да може „више и боље”.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари