Да ли је Тома непотребно онако штрајковао глађу?

Хоће ли бити ванредних избора, ако хоће - кад, у децембру или јануару?

      ПОЛИТИЧКОМ чаршијом Србије упороно се проносе гласови да ће следећи парламентарни избори – иако то власту порно пориче – сигурно бити ванредни, а не редовни.

      Чак се тврди да ће бити одржани у децембру или јануару. Предност се при том даје јануару.

      Још се открива и «цела кухиња» и тврди – са позивањем на најпоузданије могуће изворе блиске врху владајуће коалиције – да ће председник Србије Борис Тадић расписати ванредне изборе убрзо по добијању кандидатуре за чланство у Европској унији.

      Међутим, сама та чаробна кандидатура још није «сигурна тапија». А још може бити упакована у низ условљавања. Стога су ФАКТИ ипитали: редовни или ванредни?

 

Март и април пре јануара

  • Међутим, напредњаци очигледно имају неке своје адуте и џокере у владајућој коалицији који би могли да изазову кризу и пре. Мислим на Савез војвођанских Мађара

Политички аналитичар Ђорђе ВУКАДИНОВИЋ, Нова српска политичка мисао:

      Не знам када ће бити избори. Али, мислим да није реално да их очекујемо пре пролећа. То је вероватније него децембар или јануар.

      Међутим, напредњаци очигледно имају неке своје адуте и џокере у владајућој коалицији који би могли да изазову кризу и пре. Мислим на Савез војвођанских Мађара. У том смислу, може да буде опасности око буџета, али, генерално, вероварније је да ће избори бити између марта и маја.

      Николићу и напредњацима је важније да мобилишу бираче и да их задрже него да добију изборе. Тај циљ су били постигли. Стално су најављивали изборе, сваког пролећа исто... али им је увек важније да бираче одрже активним.

 

Две странке владајуће коалиције увелико воде преизборну кампању

  • Ако у ДС има још тог мазохизма, гураће пун мандат

Цвијетин МИЛИВОЈЕВИЋ, (Прагма):

      Био сам лош прогнозер јер сам од почетка сам типовао да ова влада неће изгурати цео мандат. Могу да се браним утолико што је ово ненормална коалиција.

      Нисам предвидео да ће се ДС, по цену да изгуби идентитет, борити се да спаси савез 18 странака, од којих добар део ниакада неће прећи цензус. Нисам рачунао на ту врсту мазохизма.

      Ако у ДС има још тог мазохизма, гураће пун мандат.

      Ако су челници почели да размишљају о ономе што је била ДС и шта би требало да буде, расписаће изборе пре краја мандата. Наравно, под условом да Србија макар добије статус кандидата. Иначе, у супротном, када грађани буду подвлачили црту за све оно што је влада урадила добро, награда ће ићи целој коалицији, а за све оно што влада није остварила од обећања - а то су две трећине обећања - казна ће ићи на адресу ДС.

Иначе, примећујемо да најмање две странке владајуће коалиције увелико воде предизборну кампању. Још од фебруара. Пре свега мислим на Млађана Динкића, иако је једном ногом још у власти.

 

Избори ће бити кад власти буде по вољи, значи – на пролеће

  • Опозиција би волела да власт не добије кандидатуру на време јер би тако била у извесној предности. Али, пошто одлучују они који су на власти, а не опозиција, онда ће избори бити кад то власти буде одговарало

Аналитичар Милан НИКОЛИЋ:

      Кампања је почела, али није на врхунцу. Избори ће бити на пролеће, по истеку мандата. Нема разлога да буду раније.

      Власт чека да добије кандидатуру за ЕУ, а кренула је и да озбиљно рашчишћава неке ствари око корупције. Хтеће да убере плодове тога, па да изађе на изборе.

      Опозиција би волела да власт не добије кандидатуру на време јер би тако била у извесној предности. Али, пошто одлучују они који су на власти, а не опозиција, онда ће избори бити кад то власти буде одговарало.

      Дакле, на пролеће. Ту нема неке велике математике.

 

Понајпре на пролеће, али због «кандидатуре» може и раније

  • Због кандидатуре ванредни избори нису без изгледа, али би власт тиме сама себи скратила мандат

Марко БЛАГОЈЕВИЋ, Цесид:

      Свако расписивање избора пре пролећа је прости одраз политичке воље владајуће коалиције и процене политичког тренутка.

      То би имало смисла у тренутку када се очекује да Србија добије зелено светло за кандидатуру, али тиме би скратили себи мандат, у тренутку када за тим не постоји нека јака потреба.

      Дакле, избори би ипак могли да буду на пролеће, али ни то не могу да тврдим.

      То је процена користи и штете, коју ће направити владајућа коалиција. 

 

Ништа пре марта осим ако влада изгуби већину

  • Једино можда буде превремених, ако будемо врло непријатно изненађени Европском комисијом. Тад би влада могла изгубити већину у парламенту

Професор београдског Факултета политичких наука Зоран СТОЈИЉКОВИЋ:

      ДИНАМИКА је таква да не очекујем да ће избори бити у овој години, јер се 12. октобра чека став Европске комисије, а до почетка децембра и прве реакције земаља ЕУ. Онда, кад се узму у обзир рокови за заказивање избора, рачуница показује да тек следеће године може да се изађе на изборе.

      То ће тако и бити, осим ако се не процени да ће се нешто много добити превременим изборима. Ипак, мислим – јер се жели показати да се `истрчао цео мандат` -  да неће бити гласања пре марта.

      Једино можда буде превремених, ако будемо врло непријатно изненађени Европском комисијом. Тад би влада могла изгубити већину у парламенту, што би раскрчило пут превременим изборима.

      Тако то код нас иде. 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари