Буде ли Телеком продат - важан сегмент безбедности пашће у руке странаца
СТРУЧЊАЦИ УПОЗОРИЛИ ВУЧИЋЕВУ ВЛАДУ ДА НЕ ПРОДАЈЕ
НАЈВАЖНИЈУ ДРЖАВНУ ФИРМУ
- Професор Електротехничког факултета и бивша министарка телекомуникација Александра СМИЉАНИЋ: Телеком је супериоран у односу на Вип, Теленор и СББ. Приходи Телекома су већи од збирног прихода те три компаније заједно
НЕ ПОСТОЈЕ економски разлози за продају Телекома, с обзиром да је то успешна и профитабилна фирма, поручено је на стручно-научном скупу „Телеком данас и сутра“.
Председник АИНС и декан Електротехничког факултета у Београду Бранко Ковачевић је на отварању скупа поручио да је Телеком веома важан из разних аспеката за државу и да би влада требало добро да размисли пре него што донесе одлуку о продаји.
Предраг Петровић из АИНС-а је истакао да је Телеком, као регионални лидер, у 2013. инвестирао чак 18,8 милијарди динара, од чега је 5,25 милијарди отишло у инфраструктуру, а остало у техничке инвестиције.
Он је подсетио да Телеком има још шест зависних друштава, међу којима Телеком Српске, у коме има 65 одсто вланичког удела, Мтел у Црној Гори са 83 одсто удела, као и да је Телеком у 2014. купио 55,78 одсто акција Дунав банке, истичући да се јасно види развојни пут Телекома.
Петровић је указао да Телеком врши коплетну заштиту телекомуникационог саобраћаја државних органа, војске и полиције, што је веома важно за националну безбедност. Он је казао да би са продајом Телекома та важна делатност пала у руке странцима, подсетивши да је улагање у телекомуникациону структуру у Србији почело још крајем 19. века.
Према његовим речима, у Телекому је укупно запослено 13.000 радника, од чега у матичном предузећу око 9.000.
Професор Електротехничког факултета и бивша министарка телекомуникација Александра Смиљанић је рекла да је баш због деценија улагања у Телеком, то предузеће сада супериорно у односу на конкуренцију у нашој земљи - Вип, Теленор и СББ.
„Приходи Телекома су већи од збирног прихода ове три компаније заједно, као и инвестиције и нето добит, што све говори да је Телеком супериоран“, истакла је Смиљанић, додајући да се Телеком много брже развија од других компанија.
Како је рекла, три конкурентске компаније изнајмљују од Телекома инфраструктуру и то по повољним условима, у складу са директивама ЕУ и зато нису ни основане тврдње да Телеком има вишак запослених, јер добар део њих ради за те компаније.
„Ако Телеком буде продат, страни власник ће диктирати цене, квалитет услуге, одлучиваће о радницима и нивоу инвестиција. Само ће извући профит, што се већ десило земљама у Југоисточној Европи и региону“, казала је она.
Смиљанић је навела да је Телеком, према последњим подацима, остварио нето добит од 15 милијарди динара и да ће сада, када је измирио неке обавезе, моћи годишње да оствари 37 милијарди нето добити, што би узео страни власник, а та сума је, како каже, једнака буџетској рупи коју смо попунили смањењем плата и пензија.
Економиста Љубодраг Савић је, такође, поручио да не треба продавати Телеком препоручивши влади да примени исти модел као и са Железаром и препусти управљање страном менаџменту, који ће рационализовати трошкове и смањити број радника.
(сајт Демократске странке Србије)