Да ли ће бити дозвољен брак са човеком који је 50 одсто вештачки?

НАУЧНИЦИ ТВРДЕ ДА ЋЕ 21. ВЕК БИТИ – ЕПОХА „МОДЕРНИЗАЦИЈЕ ЧОВЕКА”

  • У најскоријој будућности клонирање људи добиће најшире размере. Овца Доли – је исувише велико искушење за светске финансије и светске научнике жељних славе. То ће у пракси омогућити да се, на пример,  „регенеришемо”, да „васкрснемо” давно преминуле рођаке, да „пребацимо” у садашњост достојне праоце који су много векова живели пре нас
  • Технолошка модификација човека биће плод биоинжењеринга. Нови материјали, минијатурни мотори и сервомеханизми омогућиће да се замене зглобови, мишићи, скоро сви органи и делови тела. Французи су, на пример, већ освојили масовну производњу срчаних протеза
  • Већ су створени: вештачка кожа, вештачки срчани мишић, хрскавица међу пршљеновима, први вештачки делови пршљенова. У плану је да се 2017. године започне тестирање првог вештачког бубрега

          Пише: Борис ПОНОМАРЈОВ, публициста

          ВЕК који је започео наставиће свој развој под знаком модернизације човека – преко невероватно моћног бизниса и индустрије који ће неколико пута премашити данас водеће IT технологије и туризам. А Русија треба да чини оно што је засад на Западу забрањено. 

          ОСНОВНА новост у светским медијима у последње време је украјинска криза. Ипак, кроз до сада невиђену информативну борбу - са завидном регуларношћу, још од времена хладног рата - избија тема истополних бракова.

          Коме је ово потребно и зашто?

          Било би најједноставније рећи да је развратно западно друштво коначно огрезло у греху због своје похлепе за богатством, док су представници европске елите постали потпуни обожаваоци геј популације и ЛГБТ активисти.

          Вероватно је тако, али постоји сумња: основни ударник иницијативе хомосексуланих бракова је цинична и прагматична Европа. Она прстом неће мрднути док не добије финансијску или политичку корист. 

          Зато је темпо ударнички као код Стаханова (аналогија са Титовим Алијом Сиротановићем - прим. прев.): већ је свршена ствар са законском легализацијом истополних бракова у земљама „старе“ Европе као и многим државама у САД. На реду су Источна Европа и условно прогресивне земље балтичког региона.

          Није тешко разумети блажени циљ Запада – уништење традиционалне породице као институције. А и мотиви су очигледни. У условима западне демократије породични односи грађени у протеклом веку нису, на жалост, обезбедили чак ни просту репродукцију становништва. 

          Нико не зна коначан одговор на питање шта чинити, али западни експерти не сумњају да је неопходно рашчистити простор за социјалне експерименте. 

          Кључни фактор деструкције друштвене свести је увођење формуле „родитељ број један” и „родитељ број два” уместо уобичајене „мајка” и „отац”.

          Енглези су у свом законском пројекту отишли и корак даље дозволивши да се при вештачкој оплодњи мешају и гени „родитеља број три”. Строг речено, није сасвим обавезно да трећи родитељ буде баш човек. Ваш други тата, извините, „родитељ број три”, може бити било ко, например... патлиџан.

          Ту је у потпуном складу са овим тенденцијама нови немачки закон „интерсексу”, по ком се при упису новорођених у матичне књиге поред мушког и женског пола може унети и одредница „неодређени” пол.

          Напуштањем традиционалних породичних вредности друштво се баждари на нове етичке и моралне стандарде и како на Западу сматрају, све у контексту изазова XXI века. Какви су то изазови?

          Прво. Клонирање људи и у вези са тим генетско модификовање. Већ данас, без обзира на законодавна ограничења, истраживања у овој области у овој или оној форми она се врше у већини развијених земаља света. 

          Ван сваке сумње, у најскоријој будућности клонирање људи добиће најшире размере. Овца Доли – је исувише велико искушење за светске финансије и светске научнике жељних славе. 

          То ће у пракси омогућити да се, на пример,  „регенеришемо”, да „васкрснемо” давно преминуле рођаке, да „пребацимо” у садашњост достојне праоце који су много векова живели пре нас. 

          Такође: да конструишемо људе са унапред одређеним физичким, емоционалним и моралним карактеристикама чак и за склапање брачних односа. Али, није свако друштво способно да то „превари”.

          Други изазов. У наредне две до три деценије у промет ће бити пуштени роботи-андроиди. Они ће се незнатно од човека разликовати по спољашњости, а биће пријатни, паметни и прилагођени расположењу и карактеру газде или газдарице. 

          Сећате се у филму Терминатор-2 кад је Сара Конор говорила о јунаку којег је играо Шварценегер: „Идеалан отац, никада не виче и не свађа се...”?

          Прве овакве примерке јапанске компаније презентоваће већ 2016. године.

          Али, да ли ће човек моћи да конкурише андроиду?

          Највероватније да хоће. То је трећи изазов: технолошка модификација човека као плод биоинжењеринга. Нови материјали, минијатурни мотори и сервомеханизми омогућиће да се замене зглобови, мишићи, скоро сви органи и делови тела. Французи су, на пример, већ освојили масовну производњу срчаних протеза. 

          Већ су створени први биоаналози људских органа: вештачка кожа, вештачки срчани мишић, хрскавица међу пршљеновима, први вештачки делови пршљенова. У плану је да се 2017. године започне тестирање првог вештачког бубрега.

          Достигнућа у микроелектроници омогућиће да се у потпуности или делимично мењају функције људског мозга и нервни систем човека.  

          Да ли је човек на то спреман?

          Можда,  у сваком случају - пре тога мора да се реши низ тешких моралних и етичких проблема. 

          Да ли је са аспекта друштва и цркве дозвољен улазак у брак са човеком коме је педесет одсто тела вештачко? А шта ако је сто одсто? Претпоставимо да се питање модификованог тела позитивно реши – оно је на крају крајева само љуштура за душу. Али, шта ћемо са мозгом, кад он више није мозак већ упола чип?

          Једно је неспорно: XXI век може постати епоха преправљања саме људске природе – као невероватно снажан бизнис и индустрија која ће неколико пута превазићи водеће IT технологије и туризам. 

          На Западу се надају да ће у овоме бити пронађен кључ за решавање најважнијих демографских проблема, да се повећа квалитет „људског материјала” и да се на тај начин коначно потврди на позицији глобалног лидера. Улози су изузетно велики. 

          Шта ми треба да радимо у оваквим околностима? Излаз је само један: као и увек бити - напреднији од најнапреднијих. Овим не престаје да постоје ни космос ни Марс, ни очекивана и жучно расправљана руска реиндустријализација, али приоритети у XXI веку биће други: човечанство се не понавља. 

          Русија мора са проблема истополности да пређе на питања социјалног, друштвеног и моралног легализовања клонирања, генетских модификација, биоинжењеринга и вештачког разума. 

          Она мора да стимулише и ствара пореске, финансијске и структурне услове за обављање експеримената, увоза технологија и на крају да створи индустрију за модернизацију човека. Да спрема јавно мњење на масовно увођење таквих достигнућа у свакодневни живот. 

          А први корак у том правцу је стварање законодавних услова у овој области, што је на Западу још увек забрањено. 

          Русија, хвала Богу, има довољно искуства да се одвоји и заузме посебан правац. 

          Превео: Горан ШИМПРАГА

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари