Милатовић дао мандат Спајићу за састав нове владе Црне Горе

ТОКОМ КОНСУЛТАЦИЈА ДОБИО ПОДРШКУ ПАРТИЈА КОЈЕ У ПАРЛАМЕНТУ ИМАЈУ 44 ПОСЛАНИКА (ОД 81 УКУПНО)

Милојко Спајић

* Јаков МИЛАТОВИЋ: Нико од учесника консултација није доводио у питање чланство Црне Горе у Европској унији

* Милојко Спајић је током јула водио неформалне и формалне преговоре о новој влади са свим парламентарним партијама и коалицијама, осим са Грађанским покретом УРА, ког оптужује за креирање предизборне афере "До Квон" и пласирање тврдњи да је јужнокорејски бегунац, осумњичен за преваре на тржишту криптовалута, финансирао кампање Покрета Европа сад (ПЕС)

* ФАКТИ: Британци и Американци формирају Црној Гори и трећу постлитијску владу! Раде са глувим барутом. Да парафразирамо познате Његошеве речи: Благо овима које јашу и мамузају – цео живот ће им проћи у весељу на „европском путу“...

____________________________________________________________

          ПРЕДСЕДНИК Црне Горе Јаков Милатовић дао је мандат за састав нове владе лидеру Покрета Европа сад (ПЕС) Милојку Спајићу наводећи да је током консултација са представницима политичких странака добио уверење да га подржавају 44 од 81 посланика у црногорском парламенту.

          На конференцији за медије, након што је обавио консултације са представницима политичких странака, Милатовић је казао да од Спајића очекује одговорност и експедитивност у овом процесу.

          „Као председник Црне Горе сматрам да нам је потребна политичка и реформска влада“, казао је Милатовић.

          Покрет Европа Сад је освојио највише мандата на јунским изборима, 24 од 81 посланичког места.

          Милатовић је казао да су консултације показале да постоји општи консензус са свим политичким субјектима и односи се на убрзање ЕУ интеграција, борбу против криминала и корупције и побољшање животног стандарда.

          Нико од учесника консултација не доводи у питање чланство Црне Горе у Европској унији, казао је Милатовић.

          "Од свих политичких субјеката тражио сам експлицитно да се изјасне да ли подржавају неког кандидата за мандатара. Искристалисао се Спајић. Њега су подржали политички субјекти који у збиру имају 44 посланичка места у парламенту Црне Горе", казао је Милатовић.

          Појаснио је да су то посланици ПЕС-а, Демократске Црне Горе Алексе Бечића, Социјалистичке народне партије и мањинских странака.

          Додао је и да је "одређен број субјеката" из коалиције окупљење око бившег Демократског фронта исказао спремност да подржи Спајића након договора о влади.

          Спајић је током јула водио неформалне и формалне преговоре о новој влади са свим парламентарним партијама и коалицијама, осим са Грађанским покретом УРА, ког оптужује за креирање предизборне афере "До Квон" и пласирање тврдњи да је јужнокорејски бегунац, осумњичен за преваре на тржишту криптовалута, финансирао кампање Покрета Европа сад (ПЕС).

          Те тврдње су негирали ПЕС и До Квон.

          Спајић је у формалне преговоре укључио просрпску коалицију недавно расформираног Демократског фронта (ДФ).

          САД су раније саопштиле да тај савез "не може бити партнер Вашингона", те да очекују "стабилну владу привржену евроатланским вредностима".

          За сада међутим није познато ко ће чинити нову извршну власт и када ће влада бити формирана.

          Део политичких преговора је и питање новог руководства Скупштине Црне Горе.

          Нови сазив је конституисан 27. јула, када су верификовани мандати посланицима, али није изабрано скупштинско руководство.

          Мандатар има рок од 90 дана да састави кабинет и предложи програм рада будуће владе.

           (Бета)


 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари