Дачић: КиМ морало да напусти 210.280 Срба и других неалбанаца, а вратило се – мање од два одсто
МИНИСТАР СПОЉНИХ ПОСЛОВА СРБИЈЕ НА 74. ЗАСЕДАЊУ ИЗВРШНОГ КОМИТЕТА УНХЦР У ЖЕНЕВИ
* „Стварање услова за проналажење трајних и одрживих решења за сва лица у расељењу, Република Србија третира као једно од кључних питања“
* ФАКТИ: Званични Београд се – судећи и по овом Дачићевом наступу – помирио са намером Шиптара и Запада да не дозволе да се безмало 200.000 Срба и осталих никада не врате на КиМ. Оно што чини по ефектима је исто као да не чини ништа. Што је још горе, у борбу за Резолуцију 1244 и повратак КиМ у границе и под суверенитет Србије уопште не укључује права тих 200.000 која су више него збир појединачних права тих 200.000 и која ни они не могу отуђити...
_______________________________________________________________
СА Косова и Метохије је, услед етничке мржње, 210.284 људи било приморано да напусти свој дом, од чега је највећи број Срба, као и других неалбанских заједница - Рома, Ашкалија и Горанаца, рекао је данас у Женеви министар спољних послова Ивица Дачић.
На 74. заседању Извршног Комитета УНХЦР, Дачић је навео да се, према подацима УНХЦР о добровољном невећинском повратку на Косово и Метохију, у јужну српску покрајину вратило свега 12.707 интерно расељених лица.
- Због бројних препрека, укључујући претње и насиље, одрживи повратак је још мањи и процењује се на испод два одсто - нагласио је шеф српске дипломатије, наводећи да је тако мали број повратника на Косово и Метохију разочаравајући.
Подсетио је да је по резолуцији СБ УН 1244 из 1999. године, повратак расељених један од главних задатака међународног присуства и привремених институција самоуправе на Косову и Метохији.
Шеф српске дипломатије рекао је да интерно расељена лица у Србији нису у могућности да остваре своје основно право на слободан избор између локалне интеграције и одрживог повратка.
Разлог за то су што, како је рекао, на Косову и Метохији ни 20 година након успостављања међународног присуства, нису обезбеђени услови за одржив повратак, у смислу неопходних гаранција личне и имовинске безбедности, владавине права, одсуства дискриминације и поштовања основних људских и грађанских права.
- Стварање услова за проналажење трајних и одрживих решења за сва лица у расељењу, Република Србија третира као једно од кључних питања од чијег решења зависи стабилизација прилика у региону. Подсећамо да се, уз посвећен рад на збрињавању расељених лица, не смеју занемарити њихова права која имају у месту порекла - навео је Дачић.