Вакцина против наркоманије успешно тестирана на мишевима и мајмунима

НОВУ ВАКЦИНУ СУ НАПРАВИЛИ САРАДНИЦИ МЕДИЦИНСКОГ КОЛЕЏА „ВЕЈЛ КОРНЕЛ”

  • Вакцина апсорбује кокаин из крви. Кад наркоман нема пријатан осећај зависности, из зачараног круга се може изаћи - објашњава главни проналазач доктор Роналд Џи Кристал

          НА МИШЕВИМА и мајмунима је успешно истестирана антикокаинска вакцина која не дозвољава да наркотик допре до мозга.

         Нову вакцину су направили сарадници Медицинског колеџа „Вејл Корнел” и уверени су да се њихово истраживање значајно приближило испитивањима на људима.

         Ефикасност вакцине оцењује се помоћу радиолошких метода. На тај начин су научници били у стању да утврде да вакцина заиста не дозвољава наркотику да продре у мозак и изазове осећање наркотичке зависности.

         - Вакцина апсорбује кокаин из крви, објашњава њен главни проналазач доктор Роналд Џи Кристал. - Кад наркоман нема пријатан осећај зависности, тај зачарани круг зависности се може прекинути. Чак и ако ужива то му не даје осећај олакшања и очекиваног ужитка.

         Доктор Кристал се зато нада да ће клиничка истраживања започети на људима већ ове године.

         Познато је да кокаин блокира лучење допамина, хормона који је одговоран за добро расположење. Блокада се догађа у две области мозга. Прва је путамен који се налази у основи предњег дела мозга и одговара за регулацију моторике и утиче на различите врсте учења.

         Друга је nucleus caudatus (испред таламуса) који делимично формира стриатум који опет контролише мишићни тонус, рад унутрашњих органа, функције понашања и условне рефлексе.

         Када се допамин скупља на нервним завршецима мозак се буквално купа у њему. Ова појава је одговорна за пријатна осећања код наркомана.

         Нова вакцина обједињује обичан вирус прехладе и честицу структуре која је налик на кокаин.

         Кад је вакцина била дата животињама, њихово тело је препознавало вирус и иницирало одбрану преко имуног система, како против вируса, тако и и против честица које су у суштини кокаин.

         На тај начин су ћелије доживљавале кокаин као патогену материју и против њега стварале антитела.

         Научници за сада не знају како ће вакцина утицати на људе.

         Вакцина је код мишева имала дејство 13, а код мајмуна 7 недеља.

         Г. Шимпрага

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари