„Пежо“ ће од 2016. серијски производити аутомобиле на ваздух

HYBRIDAIR ТЕХНОЛОГИЈА ОМОГУЋУЈЕ ПОТРОШЊУ САМО 2,9 ЛИТАРА НА 100 КИЛОМЕТАРА И ЕМИСИЈУ CO2 ОД 69 ГРАМА ПО КИЛОМЕТРУ

  • Пежо је код експерименталног модела 2008 применио систем који има три начина рада: један само на бензински погон, други је комбинација бензинца и компримованог ваздуха, а трећи омогућава покретање возила само уз помоћ ваздуха
  • Концептни пежо 2008 има резервоар ваздуха под притиском одмах иза предњих точкова. Компримовање ваздуха се врши снагом која се добија док се точкови аутомобила слободно окрећу, при такозваном регенеративном кочењу
  • Компјутер мери проток компримованог ваздуха да појача 3-цилиндарски бензински мотор током комбинованог деловања, потпуно прекида напајање ваздухом током брзе вожње, док у граду користи само хидрауличну пумпу, и тада уопште нема емисије CO2
  • Аутомобил може да се креће искључиво помоћу ваздуха чак 60 до 80 одсто времена током градске вожње, у зависности од густине саобраћаја и услова за регенерацију енергије током слободног окретања точкова

         ПРОИЗВОЂАЧИ аутомобила улажу милионе да би пронашли алтернативу мотору са унутрашњим сагоревањем. Невоља је у томе што они још не знају која ће од нових технологија да превагне у будућности.

         Кандидата у трци за замену 100-годишњих бензинских и дизел мотора је много. Чистунци који желе да брзо елиминишу традиционалне машине које „бљују” угљен-диоксид форсирају електричне аутомобиле који раде само на батерије или гориве ћелије.

         Други, који верују да традиционалну технологију треба постепено мењати тако што ћемо је учинити штедљивијом и здравијом, преферирају хибриде, код којих батерије служе да смање потрошњу горива, или моторе са унутрашњим сагоревањем чине ефикаснијим уградњом уређаја за регенерацију енергије, деактивацијом цилиндара и турбопуњачима. Нове глобалне количине природног гаса и нове технологије за његово вађење и претварање у течно стање обећавају да и у томе треба тражити чистије гориво које ће покретати возила у будућности.

         Међутим, ниједна од ових идеја се још увек није издигла изнад осталих, и свака је остала на нивоу релативно малих производних серија. Али, на помолу је прекретница која би могла да одреди пут којим ће ићи возила сутрашњице.

         Пежо је изашао у јавност са технологијом коју је назвао HybridAir (ваздушни хибрид), за коју експерти верују да ће постати права револуција. Она ради на принципу компримованог ваздуха који би заменио батерију из класичних хибридних система. Француски произвођач аутомобила је доста стидљиво почетком године показао мали аутомобил 2008 који је опремљен управо овом технологијом, која има велики потенцијал.

         Погон на принципу ваздуха под притиском није нова идеја, и већ је коришћен за покретање торпедо пројектила код борбених бродова и подморница. Овај систем ради слично пари код старих локомотива - ширење ваздуха након компримовања ствара енергију.

         Пежо је код експерименталног модела 2008 применио систем који има три начина рада: један само на бензински погон, други је комбинација бензинца и компримованог ваздуха, а трећи омогућава покретање возила само уз помоћ ваздуха. 

         Концептни пежо 2008 има резервоар ваздуха под притиском одмах иза предњих точкова. Компримовање ваздуха се врши снагом која се добија док се точкови аутомобила слободно окрећу, при такозваном регенеративном кочењу. Компјутер мери проток компримованог ваздуха да појача 3-цилиндарски бензински мотор током комбинованог деловања, потпуно прекида напајање ваздухом током брзе вожње, док у граду користи само хидрауличну пумпу, и тада уопште нема емисије CO2.

         У Пежоу признају да нису решени сви технолошки проблеми, али се надају да ће HybridAir на тржиште стићи до 2016. године. Аналитичари кажу да је овај систем у теорији бриљантна идеја, и да би могла да има велики утицај на тржиште до краја деценије. Међутим, питања око издржљивости и безбедности тек треба да буду решена, а неопходно је урадити још захтевних истраживања и развојних елемената.

         Французима у сваком случају, у име планете, треба пожелети срећу на овом путу, а они су сами своју мисију резимирали овим сјајним цитирањем Марка Твена: „Нису знали да је немогуће, па су урадили”.

         Пежо, који је заједно са својом сестринском фирмом Цитроен, у последње време у великим финансијским проблемима, са годишњим губицима од око 2 милијарде евра, истиче да је HybridAir технологија јефтинија од актуелних бензинско-електричних хибридних система и да може да оствари потрошњу од само 2,9 литара на 100 километара, што је еквивалентно емисији CO2 од 69 грама по километру.

         Аутомобил може да се креће искључиво помоћу ваздуха чак 60 до 80 одсто времена током градске вожње, у зависности од густине саобраћаја и услова за регенерацију енергије током слободног окретања точкова.

         Трошкови су знатно смањени јер нема потребе за батеријама, а самим тим је и током производње смањена емисија CO2, док је рециклирање лакше.

         Вијести
 
Категорије: 

Слични садржаји

Коментари