Остављање цигарета корисније и од антидепресива

БРИТАНСКИ НАУЧНИЦИ ТВРДЕ ДА ПОБОЉШАВА ПСИХИЧКО ЗДРАВЉЕ

         ПРЕСТАНАК пушења може човеку помоћи да се избори са депресијом и узнемиреношћу боље него да користи антидепресиве, тврде научници из Велике Британије у тексту који је објавио British medical Journal (BMJ).

         Научници са Универзитета Бирмингем, Оксфорд и Краљевског колеџа у Лондону изучили су како људска психа реагује на остављање никотина.

         Они су анализирали резултате 26 истраживања која су укључивала податке о психичком здрављу учесника до момента када су престали да пуше и бар током 6 месеци након тога. У избор су ушли како здрави људи, тако и пацијенти са хроничким психичким и соматским проблемима.

         Оцена психичког здравља укључивала је узнемиреност, депресију, позитивно расположење и стрес. Просек година учесника у експерименту био је 44 године и у просеку су дневно пушили 20 цигарета. Посматрање је трајало просечно 6 месеци.

         Аутори су открили да престанак пушења уклања многе психолошке проблеме, побољшава квалитет живота и даје позитивно расположење.

         Ова веза је била заједничка за све групе учесника, укључујући и оне који су имали психичке проблеме.

         Научници истичу да пушачи - без обзира што се на основу добијених података, током изучавања, не може успоставити директна узрочно-последична веза – „могу бити сигурни да одвикавање од ове штетне навике доноси корист за психу”.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари