Јапан улаже новац у „револуционарни метод репрограмирања живих ћелија“

УСПЕХ ТИМА НАУЧНИКА ПОД РУКОВОДСТВОМ 30-ГОДИШЊЕ ХАРУКЕ ОБОКАТЕ

Харукo Обокатa

  • Пројекат се реализује у лабораторијама јапанског државног Института природних наука, а Обокате и њене колеге су користиле „фрагменте лимфних ткива мишева“ које су потапале у раствор непознатог састава ниске киселости у трајању од 30 минута. После тога су их опет враћале у тело мишева где су се успешно трансформисали у нервна и мишићна ткива

        ЈАПАНСКА влада одлучила је да финансијски подржи научнике који раде на пројекту „репрограмирања живих ћелија које ће омогућити да постану део ткива било ког типа“.

        У Токију се тврди да се ради о „револуционарном пројекту“, а заменик генералног секретара јапанске владе, Кацунобу Като, нагласио је: „Надамо се да ће достигнућа у овом пројекту омогућити истински продор у регенеративној медицини. Зато је Влада Јапана одлучила да његову реализацију помогне буџетским и другим мерама“.

        Като је открио да је до „револуционарних открића“ дошао тим научника под руководством 30-годишње Харуке Обокате.

        „Узбуђујуће је како је тако млада жена могла да на такав убедљив начин искаже своје таленат“ - подвукао је Като.

         Пројекат се реализује у лабораторијама јапанског државног Института природних наука („Рикен“), а као „материјал“ су досад коришћени „фрагменти лимфних ткива мишева“ који су потапани у раствор непознатог састава ниске киселости у трајању од 30 минута. После тога су опет враћан у тело мишева да би се трансформисали у нервна и мишићна ткива. И: то се показало као могуће!

        Јапанци тврде да се њихов метод потпуно разликује од већ признатог коришћења „индукованих матичних ћелија“.

        Тврде такође: да њихов метод омогућава да се до потребних ткива долази и брже и успешније. Уверени су и да ће њихова открића „отворити нове перспективе у лечењу рака и других тешких обољења“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари