Руска флота пратила јапанску подморницу, јапански ловци у ваздуху због руских Ту-95

ТИХООКЕАНСКА ФЛОТА РФ СПРЕЧИЛА ШПИЈУНСКЕ АКТИВНОСТИ ЈАПАНСКЕ ПОДМОРНИЦЕ „ОЈАШИО”

  • Војни стручњаци у Москви сматрају да је „шуњање” јапанске подморнице око мореуза Лаперуза можда повезано с променом тумачења члана 9. устава земље, након које је Токио добио могућност да користи оружане снаге ван граница земље

         ПРОТИВПОДМОРНИЧКЕ снаге руске Тихоокеанске флоте спречиле су шпијунске активност јапанске подморнице” Ојашио” на северу мореуза Лаперуза, где пролази руско-јапанска граница, објавио је московски дневни лист „Комерсант”, позивајући се на извор у Министарству одбране Русије.

         По речима представника Генералштаба Русије, кретање подморнице од момента откривања пажљиво је пратила поморска авијација, све до њеног упловљавања у неутралне воде.

         Саговорник листа је нагласио да уређаји нису регистровали да је подморница упловила у руске територијалне воде. О маневрима подморнице обавештени су начелник Генералштаба Валериј Герасимов и министар одбране Русије Сергеј Шојгу.

         Према извору „Комерсанта”, Јапан је у последње време значајно повећао активности у северном делу Јапанског мора.

         Војни стручњаци сматрају да је то можда повезано с променом тумачења члана 9. устава земље, након које је Токио добио могућност да користи оружане снаге ван граница земље.

         Сличан инцидент догодио се недавно са америчком подморницом у Колском заливу.

         Из Главног штаба Ратне морнарице Русије саопштено је да су снаге Северне флоте Русије почетком месеца откриле подморницу, вероватно класе „Вирџинија”.

         У зону где је откривена послата је ударна група бродова и противподморнички авион Ил-38.

         Контакт с подморницом трајао је око пола сата, након чега је она напустила зону.

         Токио је данас саопштио да је дизао у ваздух своју војну авијацију зато што су руски стратешки бомбардери Ту-95 летели по периметру јапанског ваздушног простора. Над Јапанским морем – на југ, све до Источног Кинеског мора. А потом, приликом повратка, паралелно са источном обалом Јапана – према Сахалину.

         Ово није први овакав „облет Јапана”. Москва је већ дала уверавања Токију да Русија – ни таквим летовима, ни иначе – не угрожава безбедност Земље излазећег Сунца.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари