Русија званично затражила од Француске да образложи неиспоручивање „Мистрала”

МОСКВА ЖЕЛИ ПИСАНИ ОДГОВОР ДА БИ ОДЛУЧИЛА ХОЋЕ ЛИ ПОДНЕТИ ТУЖБУ ИЛИ ЈОШ МАЛО САЧЕКАТИ

         РУСИЈА је упутила захтев Министарству одбране Француске да званично саопшти разлоге  непоштовања и неизвршавања уговора о десантним бродовима класе„Мистрал”, рекао је агенцији РИА Новости високо рангирани представник руске Федералне службе за војно-техничку сарадњу.

         „Послали смо захтев DGA ради добијања званичног одговора по том питању јер је први „Мистрал” увелико готов и требало је да у новембру буде испоручен” — казао је саговорник агенције.

         DGA (Direction generale de l'armement) је организациони део Министарства одбране Француске који се бави продајом оружја у иностранству.

         Представник руске ФСВТС објаснио је да Русија не може да се руководи усменим изјавама појединих политичара, макар то био и председник државе.

         „За доношење даљих одлука — да ли да поднесемо тужбу или да дамо још времена француској страни — треба да имамо писано образложење ситуације” — истакао је саговорник агенције.

         Уговор о продаји два носача хеликоптера закључиле су француска компанија DCNS и руска компанија „Рособоронэкспорт” 2011. године. Вредност уговора износи 1,2 милијарде евра, и то је највреднији уговор у области ВТС све земље.

         Први брод — „Владивосток” — требало је да се упути у Русију 2014. године, а други — „Севастопољ” — 2015. године. Против испоруке бродова биле су САД и НАТО.

         DCNS је уверавао руског партнера да америчке санкције не могу да буду препрека за изградњу и испоруку „Мистрала”.

         Средином септембра 2014. године Француска је припретила Русији да ће обуставити испоруку носача хеликоптера, везавши своју одлуку за кризу у Украјини.

         Касније је представник Јелисејске палата рекао агенцији РИА Новости да испорука правно није обустављена: председник Франсоа Оланд је само изнео свој политички став, према којем он неће одобрити испоруку брода уколико се ситуација у Украјини не поправи.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари