Ракетне системе С-500 и „Антеј-4000“ Русија први пут показује војним експертима и купцима
УЧИНИЋЕ ТО НА УПРАВО ОТВОРЕНОЈ МОСКОВСКОЈ ВОЈНОЈ ИЗЛОЖБИ „АРМИЈА-2017“
- О С-500 се зна само толико да је у стању да пресреће и уништава „широки спектар ваздушно-космичких циљева“, укључујући америчке хиперсоничне летеће апарате који су због карактеристичне трајекторије лета већ добили надимак „спринтери“
- „Антеј-4000“ је извозна верзија новог ракетног система С-300В4 који Оружане снаге Русије добијају од 2014-те. Има нове супермоћне компјутере и домаћи софтвер. Његови радари су много неосетљивији на сметње, а располаже ракетама домета 400 километара. Борбена ефективност С-300В4 порасла је 2,3 пута у поређењу са С-300
НАЈНОВИЈИ руски зенитно-ракетни системи С-500 „Прометеј“ и „Антеј-4000“ први пут ће страним војним стручњацима бити показани на московској изложби „Армија-2017“ која се отвара 21. августа у Москви.
Заједно са њима, биће представљен и зенитно-ракетни систем „Бук-М3“ са модернизованим ракетама.
Експерти сматрају да ће управо ове новине, које ће бити основа система ваздушно-космичке одбране Русије, изазвати највеће интересовање и страних купаца.
Заинтересованима ће системи показани у затвореном делу изложбе „Армија-2017“.
О С-500 се зна само толико да је у стању да пресреће и уништава „широки спектар ваздушно-космичких циљева“, укључујући америчке хиперсоничне летеће апарате који су због карактеристичне трајекторије лета већ добили надимак „спринтери“.
Александар Ведров, заменик генералног директора концерна „Алмаз-Антеј“, који производи то наоружање, нагласио је да се ради о новој генерацији зенитних система у којима је „примењен систем одвојеног уништавања балистичких и аеродинамичких циљева“.
Серијска испорука руским ракетним снагама почеће најкасније 2019-те.
Професор Академије војних наука Вадим Козјулин о систему С-500 „Прометеј“ рекао је:
„Тајност која га прати повезана је са амбициозношћу задатака које треба да решава. Ти системи треба да обарају обичне и хиперсоничне крстареће ракете, авионе и беспилотне летелице. И да то чине како изнад саме површине Земље, тако и у ближем космосу. Ово последње претпоставља и способност уништавања нискоорбиталних сателита и космичког наоружања лансираног са хиперсоничних авиона, ударних хиперсоничних дронова и орбиталних платформи“.
Спољни изглед „Прометеја“ још није официјелно представљен, али га је „Алмаз-Антеј“ случајно разоткрио када се шестотона машина са двема лансирним цевима нашла на календару концерна.
О систему „Антеј-4000“ се зна нешто више. То је извозна верзија новог ракетног система С-300В4 који Оружане снаге Русије добијају од 2014-те.
За разлику од свог претходника - С-300В - „Антеј-4000“ има нове супермоћне компјутере и домаћи софтвер. Његови радари су много неосетљивији на сметње, а располаже ракетама домета 400 километара.
Добио је и мање моћне ракете за борбу са малим циљевима у пречнику 150 километара.
Све у свему, борбена ефективност С-300В4 порасла је 2,3 пута у поређењу са С-300.
Главни уредник московског часописа „Експорт наоружања“ Андреј Фролов сматра да ће главни купци нових руских система бити Кина, Индија, Вијетнам, Алжир, Казахстан, Азербејџан, Турска, Египат, Иран, Ирак, Кувајт, Саудијска Арабија, Катар...
Према његовим речима, прва у реду је Индија са којом се увелико преговара.