Русија дочекала мошти Светог Николаја Чудотворца како одавно ништа није

НА АЕРОДРОМУ ВНУКОВО-3 БИЛА И ПОЧАСНА ЧЕТА, МОЛЕБАН НА ПИСТИ ОДСЛУЖИО МИТРОПОЛИТ АРСЕНИЈ

  • Стигле у ковчегу од непробојног стакла - специјалним авионом из Барија, који нису напуштале последњих 930 година
  • У московском Храму Христа Спаситеља мошти је дочеко руски патријарх Кирил. У 18:00 почеће празнично богослужење, а верници ће потом моћи да „приступају моштима”
  • Власти Москве очекују да ће се на поклоњење моштима чекати у реду дугачком до пет километра. Сам `ред` ће обезбеђивати милиција, а верници ће на неколико `тачака` моћи и да се окрепе

          У МОСКВУ је – специјалним авионом – из Барија стигао ковчег са делом моштију Светог Николе-Николаја Чудотворца. У руском православљу једног од најпоштованијих светитеља.

          Авион се приземљио у московском аеродрому Внуково-3, где су мошти дочекали великодостојници РПЦ и верници са иконама и цвећем.

          На писти је била почасна чета.

          Одмах по изношењу моштију из авиона – на писти – молебан је одслужио митрополит Арсениј.

          Мошти Николаја Чудотворца се сматрају светињом и у католицизму и у православљу. У Барију се чувају 930 година и данас су први пут напустиле тамошњу цркву у кој су похрањене под марморном плочом тешком 32 тоне.

          Смештене су у специјални ковчег од пломбирног стакла, а њихов превоз у Москву надзирали су други човек Руске православне цркве митрополит Волоколамски Иларион и архиепископ Барија Франчеко Какући.

          У московском Храму Христа Спаситеља мошти је дочеко руски патријарх Кирил.

          У 18:00 почеће празнично богослужење, а верници ће потом моћи да „приступају моштима”.

          Папа Франциско дао је начелни пристанак да мошти Николаја Чудотворца први пут напусте Бари и Италију за време познатог сусрета са Кирилом у Хавани.

          У Русији се прва цркца посвећена Николају појавила још пре њеног формалног покрштавања. На гробу војводе Аксолда (који је узео хришћанско име Никола-Николај) којег је убио кнез-паганин Олег.

          У неким историјским епохама су се Руси – како су тврдили странци који су међу њима боравили – „молили Николају као Христу и Богородици”.

          У хришћанству се Никола-Николај поштује као заступник обичних људи, сиротиње и путника. Са једним његовим поступком се повезује давање поклона деци за Нову годину и Божић.

          У руском православљу се Николају приписује и да је на Првом васељенском сабору ошамарио „носиоца јереси Арија”, али то није историјска чињеница јер будући светитељ том сабору није ни присуствовао.

          Руси овом светитељу приписују да је од Татара и Монгола спасио град Можајск

          Чак постоји веровање да се девојка Зоја Карнаухова, која је у време Хрушчовљеве владавине одлучила да заигра са иконом Чуотворца у рукама, усред игре укочила и у том положају остала 128 дана. Претходно је – на опаску да је грех играти са иконом у рукама – наводно изговорила: „Ако постоји Бог – нека ме он казни”.

          Власти Москве очекују да ће се на поклоњење моштима чекати у реду дугачком до пет километра.

          Сам `ред` ће обезбеђивати милиција, а верници ће на неколико `тачака` моћи и да се окрепе.

          Моштима ће моћи да се – од 13. до 18. јула – поклоне и верници у Санкт-Петербургу.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари