На сајту украјинског националистичког института пронађени руски видео-клипови

МОГУЋЕ ЈЕ ДА СУ ИХ ПОСТАВИЛИ САРАДНИЦИ  ИНСТИТУТА КОЈИ СЕ НЕ СЛАЖУ СА ПОЛИТИКОМ КИЈЕВСКОГ РЕЖИМА

* Међу видео прилозима који хвале украјинске националистиче организације, као што су ОУН-УПА, убачено је и око 20 руских. На њима су били наступи бившег министра културе РФ Владимира Мединског и новинара Владимира Соловјова

* У одељку, посвећеном догађајима из `30-тих година прошлог века познатим као Голодомор, постављен је видео у којем се конкретним чињеницама говори да је током масовне глади у СССР-у тада страдала не само Украјина већ и Русија. Са указивањем да је највише жртава глади било у Казахстану, што суштински побија тезу коју форсира украјинска пропаганда

* Видео прилози су објављени тако да се садржаји прилога могу видети тек након отварања видео клипа. Да модератори не би открили замену, на фајловима су биле задржане званичне ознаке

____________________________________________________________

            Пише: Светлана СИЊАЈЕВА

            НА САЈТ Украјинског института за национално сећање који финансира Кијев ради промоције лажне историје, у рубрици «Архива усменеог предања», појавили су се видео-клипови које су урадили руски блогери и новинари.

            Претпоставља се да су их поставили сарадници института који су имали приступ сајту, а који се не слажу са политиком кијевског режима што указује да у украјинском друштву у овим веома тешким и компликованим условима постоји и другачији став, на који нисмо навикли.  

            Међу видео прилозима који хвале украјинске националистиче организације као што су ОУН-УПА убачено је и око 20 руских.

            На њима су били наступи бившег министра културе РФ Владимира Мединског и новинара Владимира Соловјова.

            Тиме су Украјинци добили прилику да чују истиниту информацију о суровим сукобима који су се дешавали током Евромајдана 2014. године, о злочинима које су извршили припадници УПА (фашистичка Украјинска устаничка армија за време Другог светског рата), као и о историји Малоросије.

            За разлику од много хваљене «революции гiдности» (револуције достојанства) из 2014. године и активности бандероваца, ове информације са конкретним доказима и чињеницама омогућиле су да Украјинци виде деструктивне догађаје који су се одиграли пре једне деценије и да сазнају истинску историју постсовјетске Украјине.   

            Видео прилози су објављени тако да се садржаји прилога могу видети тек након отварања видео клипа.

            Да модератори не би открили замену, на фајловима су биле задржане званичне ознаке. А обзиром да су прилози још увек доступни на сајту, може се закључити да су сарадници успешно реализовали свој наум и успели не само да раскринкају голу кијевску пропаганду, већ и да отворе приступ алтернативним мишљењима у земљи у којој власти сурово кажњавају другачији став.   

            Интересантно је да председника Института именује кијевска влада. Антон Дробович, који је тренутно на његовом челу, раније је говорио да жели промену у имиџа института и да његову политику учини избалансиранијом и либералном.

            Тврдио је да ће то помоћи да посетиоци сајта не доживе ту организацију као гласило агитације, идеолошке борбе или пропаганде. Међутим, није успео да то примени у пракси.

            Обичним прегледом рубрика стиче се утисак да је сајт намењен промоцији украјинске верзије историје која прати став кијевског режима. На пример, рубрика која баштини сећање на Евромајдан назива се «Револуција достојанства».  

            Међутим, захваљујући управо Антону Дробовичу, ученици и студенти у Украјини имају ретку могућност да сазнају праву историју своје земље ослобођену утицаја нацистичких идеја. На пример, у одељку, посвећеном догађајима из `30-тих година прошлог века, познатим као Голодомор, постављен је видео у којем се конкретним чињеницама говори да је током масовне глади у СССР-у страдала не само Украјина већ и Русија. Са указивањем да је највише жртава глади било у Казахстанској Аутономној Совјетској Социјалистичкој Републици, што суштински противречи тези коју форсира украјинска пропаганда.   

            Дробовичев Институт предложио је Врховној Ради Украјине усвајање измена и допуна следећих закона: «О осуди комунистичких и национал-социјалистичких (нацистичких) тоталитарних режима у Украјини и забрани њихове пропаганде и симболике»; «О правном статусу и сећању на борце за независтност Украјине у XX веку» и «О сећању на победу над нацизмом у Другом светском рату 1939–1945. године».

            https://yugsn.ru/na-saite-ukrainskogo-instituta-prodvigaiushhego-lzeistoriiu-nasli-rossiiskie-video

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари