Већ за који дан више неће бити динара за евре

ЗАШТО ПАДА ДИНАР, ДОКЛЕ ЋЕ И КО НА ТОМЕ ГРЕЈЕ РУКЕ? (2)

  • Ово је очекивано. Кад год се појави нека нестабилност, велики број људи креће да се убрзано ослобађа динара. Уколико не буде додатне емисије динара, овакво кретање курса неће дуго трајати. Сада је тешко проценити тачно колико дуго, али, ћемо доћи у ситуацију да је све мање динара којима могу да се купује страна валута
  • Милијарда евра, коју је за одржавање кура употребила НБС, није отишла ни једној посебној интересној групи, већ генерално - онима који су имали више динара
  • Највећи цех ће платити они грађани чије се плате неће ускладити са растом инфлације, односно курса, као и они грађани који имају кредите индексиране у еврима

          Никола ФАБРИС, професор Економског факултета у Београду:

          ТЕКУЋЕ слабљење динара је резултат нереалног јачања његовог курса у претходној години иза којег није стајала јака економија.

          Плод је, такође, и појачане неизвесности шта ће се дешавати у наредном периоду: ко ће формирати владу и каква ће бити њена економска политика.

          У таквим условима, велики број појединаца се убрзано ослобађа динара што врши притисак на страни тражње тако да је било потпуно очекивано јачање курса евра у односу на динар. Уколико не буде додатне емисије динара, овакво кретање курса неће дуго трајати. Сада је тешко проценити тачно колико дуго, али, доћи ћемо у ситуацију да се количина динара у оптицају полако смањује, односно све је мање динара који могу да се мењају. Наравно, то важи под претпоставком да НБС неким другим каналима не повећава количину новца у оптицају.

          Сасвим сигурно је да би на стабилност курса утицало убрзано формирање владе и здрава и кредибилна економска политика што би брзо зауставило падање курса динара.

          Код нас је проблем што се сећамо монетарних удара из деведесетих, када смо у кратком временском периоду значајно губили на вредности динара. Још постоји страх да би се тако нешто могло поновити. Зато, кад год се појави нека нестабилност, људи крећу да се убрзано ослобађају динара.

          С обзиром да ће овакво кретање курса динара, пре или касније, довести до раста инфлације, оно је, по мом мишљењу, одраз неке врсте панике и психозе и краткорочно је.

          Слабљење динара краткорочно може ићи у прилог извозницима, али дугорочно - ником не иде у прилог. Верујем да смо сви губитници јер ће инфлација појести све краткорочне ефекте.

          Извозници добијају јер ћемо вероватно, у неком наредном периоду, имати ефекат повећања извоза.

          Милијарда евра коју је за одржавање кура употребила НБС није отишла ни једној посебној интересној групи, већ генерално - онима који су имали више динара.

          Највећи цех ће платити они грађани чије се плате неће ускладити са растом инфлације, односно курса, као и они грађани који имају кредите индексиране у еврима.

          Инфлација ће сигурно бити већа од оне која је таргетирана током године.

          НБС интервенише у мери могућег. Да није било интервенције НБС, сасвим сигурно да би губљење вредности динара било још веће. Међутим, јасно је да НБС не може неограничено интервенисати, јер све интервенције доводе до смањивања девизних резерви, тако да остаје питање и докле ће НБС сматрати да треба да интервенише. Мада, да поновим, мислим да неће моћи још дуго да курс иде овако.

          Неће, ако не дође до убацивања новца неким каналима. Јер, НБС може да повећа понуду новца, да смањи стопу обавезне резерве, може да убаци новац преко операција на отвореном тржишту. Има и других инстумената.

          Питање - која конкретно влада би утицала на смањење, а која на повећање курса динара? - залази у сферу политике, а тема политике није нешто што желим да коментаришем. Мислим да и сами можете да закључите.

          Диана Милошевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари