Асанж наивно од американизоване Француске затражио азил - Оланд му одговорио са „не“
ЦИНИЧНО МУ ПОРУЧЕНО ДА МУ НЕ ПРЕТИ „НЕПОСРЕДНА ОПАСНОСТ“
Џулијан Асанж
- У отвореном писму тражење, оснивач Викиликса написао и ово: „Као држава чланица Европске уније, као земља која се током читаве своје историје борила за вредности које сам и ја усвојио, као пета светска сила, као земља која је обележила мој живот... Француска може, ако жели, да делује“
- Џулијан АСАНЖ је „прешао пут“ Американцима и када је у априлу 2010. објавио видео-снимак под насловом „Колатерално убијање“ на којем се види како амерички војници у Ираку изводе масакр над више цивила, међу којима су два запослена у Ројтерсу, и деци наносе тешке ране, уз смех и саркастичне коментаре
ОСНИВАЧ Викиликса Џулијан Асанж затражио је азил у Француској, у отвореном писму које је данас објавио париски дневник „Монд“, у којем позива председника Франсоа Оланда да га прими у ту земљу пошто му је, како наводи, живот у опасности, али је француска влада његов захтев одбила.
„Као држава чланица Европске уније, као земља која се током читаве своје историје борила за вредности које сам и ја усвојио, као пета светска сила, као земља која је обележила мој живот... Француска може, ако жели, да делује“, објашњава Асанж у свом писму.
Француска влада је Асанжов захтев одбила наводећи да се он не суочава са „непосредном опасношћу“, преноси AFP.
„Француска не може да делује по његовом захтеву. Ситуација господина Асанжа не представља непосредну опасност. Осим тога, за њим је расписана европска потерница“, саопштила је канцеларија председника Оланда, неколико сати након што је објављено Асанжово писмо.
На почетку текста, Асанж себе описује као новинара кога прогоне и прете му смрћу власти САД због његових професионалних активности.
Оснивач Викиликса, који данас пуни 44 године, истиче да никада није био формално оптужен за неки преступ или злочин нигде у свету, укључујући Шведску и Велику Британију.
Асанж наводи да је у априлу 2010. одлучио да објави видео-снимак под насловом „Колатерално убијање“ на којем се види како амерички војници у Ираку изводе масакр над више цивила, међу којима су два запослена у Ројтерсу, и деци наносе тешке ране, уз смех и саркастичне коментаре.
„Од тада, путем прецизних и циљаних претњи смрћу, против мене и главних запослених у Викиликсу се спроводи политички прогон невиђених размера. Од тада никада није престао“, наводи Асанж у писму Оланду.
Он подсећа да је био принуђен да затражи азил у амбасади Еквадора у Лондону у јуну 2012. године како би избегао изручење САД те да ту борави већ три године и 10 дана, у просторији од пет и по квадратних метара.
„Приступ свежем ваздуху и сунцу су ми забраниле британске власти, као и могућност да одем у болницу; од када сам се овде склонио, могао сам да балкон употребим само три пута, на сопствени ризик“, стоји у писму.
Асанж наводи да му је онемогућен нормалан породичан и интиман живот и да је тај простор под сталним надзором више десетина британских полицајца који редовно проверавају идентитет његових посетилаца, као и извесног броја агената у цивилу и обавештајаца у суседним зградама.
Он подсећа да Велика Британија не жели да му призна азил нити да му гарантује да неће бити изручен САД, а неизручење не жели да му гарантује ни Шведска у случају да тамо оде.
У Шведској се Асанж суочава са оптужбама да је једну жену силовао, а једну сексуално узнемиравао, што он пориче.
Бивши хакер страхује да би, ако буде изручен Шведској, могао да буде пребачен у САД где би му се судило због објављивања поверљивих америчких војних и дипломатских докумената на Викиликсу.
Танјуг