„ПОЛИТИКА“: За Теслу су се интересовали и Геринг и Берија

ТВРДИ СЕ ДА У САД ПОСТОЈЕ ЧАК ДВЕ СЕКТЕ КОЈЕ ТЕСЛУ СМАТРАЈУ СВОЈИМ ПРОРОКОМ

Никола Теслa

  • Сам Тесла је једном о својим идејама изговорио мистериозну и метафизичку реченицу: „Нисам ја аутор тих идеја”
  • Аутори једне руске тв-емисије о Тесли називали су га „великим Србином“. А дохватили су се и грандиозне експлозије над Сибиром, 1908. године, зване „Тунгуска катаклизма“ и саопштили хипотезу да је то у ствари било електрично пражњење изазвано поред Њујорка, у Теслином експерименталном торњу. Иначе се сматра да је тада пао метеор...
Пише: Раша ПОПОВ
 

        КАД се оно спалио Јан Палах, био сам у Сао Паулу. Једна тамошња сликарка ми изрази саучешће: „Код вас у Југословачкој се десила несрећа с вашим студентом. Спалио се“А Војину Димитријевићу, у Холивуду, кад је препознао старог епизодисту крештавог гласа, омиљени чича је одговорио: „Радујем се што ме познају у Чехославији!”

        Народи су код нас били тако измешани да су нас бркали. И Теслу су побркали, нарочито Енглези. Купио сам унуку једну енглеску дискету с енциклопедијским садржајем. Тамо пише да је Тесла хрватски проналазач. А кад су водили пропагандни рат против Србије, деведесетих, у једној дечјој енциклопедији преведеној с енглеског нацртали су мапу поделе сила у Првом светском рату.

        Бугарска је по енглеским педагозима била на светлој страни Антанте, а Србија, обојена тамном бојом борила се на страни Централних сила, Немачке и Аустроугарске! (Можда то и није било случајно: тад је на брзину Бугарска примљена у ЕУ.) Копију те мапе објавио сам као непобитни доказ у новинама.

        Брука. Чак и историју су кадри да фалсификују.

        Недавно сам гледао једну руску телевизијску емисију. Преведена је и на српски, а емитована после пет ујутро. Из старачке несанице успео сам да је „ухватим“. Руси су осветлали образ.

        Не само да су знали које је нације Никола Тесла него су његове идеје, у којима не даје формуле већ разуме саму бит ствари, назвали „идејама великог Србина“.

        Током репортерске приче о Тесли такође су га називали „велики Србин“. Дохватили су се грандиозне експлозије над Сибиром, 1908. године, зване „Тунгуска катаклизма“ и саопштили хипотезу да је то у ствари електрично пражњење изазвано поред Њујорка, у Теслином експерименталном торњу. Иначе се сматра да је тада пао метеор. Према тој хипотези, геније је, знајући да је тунгуска тајга ненасељена, на планетарну даљину упутио своју електричну снагу.

        Говорећи у тој емисији, где је од наших „теслолога“ учествовао и Велимир Абрамовић, руски спикер је у Теслине заслуге уврстио потоњи развој ракетне технике која ће крајем столећа потегнути до Месеца.

        За Теслу су се интересовали и Геринг и Берија. Берија је, као вероватно и командант „Луфтвафеа“ Геринг, од њега хтео да искамчи тајно оружје!

        Но Тесла је, према руској емисији, тајанствен и чудотворан.

        Он је милијардеру Моргану саветовао да не путује године 1912. „Титаником“. Морган је био тада у Енглеској и хтео је да пође кући у Америку бродом који је важио за непотопљиво чудо. После Теслине опомене вратио је карту која му је већ била у портфељу.

        Сам Тесла је једном о својим идејама изговорио мистериозну и метафизичку реченицу: „Нисам ја аутор тих идеја”!

        Ко би био њихов аутор? Питање које не даје велики избор одговора. Они се своде на појам натприродног!

        Има поклоника Николе Тесле који под натприродним у његовом блиставом уму виде теолошке или мистичке чиниоце.

        Тврди се да у САД постоје чак две секте које Теслу сматрају својим пророком. То не звучи настрано кад се зна да је Тесла саопштио своју визију о могућности да се дође до бесплатне струје! То је права беседа на гори.

        Човечанство до лудила жедно енергије, загађено угљем, замазано нафтом, корумпирано макијавелизмом, мора да осети олакшање кад чује такву тврдњу.

        Кад размотримо егоистичне изјаве о Теслином пореклу и националној припадности, морамо сузбити скромношћу свој понос што је он наше горе лист. Јер, Тесла је чудо људског рода.

        Иначе у поменутој руској емисији о Тесли московски аутори су га назвали „словенски геније“. Словени неће испољити нехат према Теслином пореклу, него ће прецизно знати са којих је висова, из какве свештеничке куће, и из које је песничке традиције тај млади човек кренуо да дође до Нијагаре и њене легендарне хидроцентрале.

        Као дечак је свом рођаку рекао: „Овде ћу градити“, а та градња је тек део његове владавине енергијама.

        Политика
 
Категорије: 

Слични садржаји

Коментари