НИКОЛИЋ: Обновимо Народни музеј што пре, окупимо све најбоље што Србија има

ПРЕДСЕДНИК РЕПУБЛИКЕ СВЕЧ​АНО ОТВОРИО ОБНОВЉЕНИ ИСТОРИЈСКИ МУЗЕЈ

  • Народ који је у својој историји са успехом претурио толике неправде, невоље и жртве нема разлога да буде малодушан кад размишља о својој будућности, чак и кад је суочен са наизглед непремостивим тешкоћама и препрекама као што се то можда некима данас чини - нагласио је Томислав Николић

        ПРЕДСЕДНИК Србије Томислав Николић свечано је данас отворио обновљени Историјски музеј Србије и поручио да као народ морамо да знамо ко смо, да не клонемо духом ни пред наизглед непремостивим тешкоћама и да се поново окупимо око јасних циљева и да кренемо напред.

       „Задатак Историјског музеја је да чува сећање народа, што морамо да чинимо без обзира на искушења свеопште глобализације и покушаје брисања свих народних баштина и особина. То не значи да српско друштво није отворено за најбоље утицаје савременог света, али ми увек морамо да знамо ко смо“, рекао је Николић на церемонији отварања поставке „Карађорђевићи и Обреновићи у збиркама Историјског музеја Србије“ 

       Према његовим речима, недостатак средстава не може да буде оправдање за лењост, бирократску неспременост за веће подухвате, нити за неодговоран однос према историји, и зато Народни музеј, као и музеји широм Србије, морају бити што пре обновјени како се не би дозволило да се колективно сећање и историја искорене и обришу. 

       Николић је рекао да је историја династија Карађорђевић и Обрновић историја модерне Србије, јер су њихови родоначелници, сељачке вође и угледни домаћини, пре више од два века упалили пламен слободе и повели српски народ у борбу за национално, социјално и духовно ослобођење. 

       У земљи која је често била плен великих царстава и сила они су, како је рекао Николић, успели оно што је изгледало немогуће - да потлачену рају подигну на општенародни устанак за ослобођење и изборе се обнављање српске државе као државе слободних грађана. 

       „Са поносом морамо да се подсетимо да су, неретко неписмене, српске вође и владари знали да је неопходно да се народ просвети, да је потребно да се у Србију доведу сви најумнији Срби свог времена, али и други пријатељи који су у борби народа Србије видели узор и светионих за многе поробљене европске народе“, рекао је Николић. 

       Он је подсетио да су српски монарси отварали у најтежим временима основне школе, лицеје и велику школу, да су усвојили демократски устав и отворили први историјски музеј Србије, јер су знали да је историјско памћење и просвећивање народа предуслов за успех друштва па и сам опстанак српске државе. 

       „Много пута смо бивали суочни са пропашћу, огроман и превелики број наших људи је гинуо за слободу и Србију у великим ратним катаклизмама, али знамо да смо увек били на правој страни - страни слободе и борбе против угњетавања“, реко је Николић.

       „Народ који је у својој историји са успехом претурио толике неправде, невоље и жртве нема разлога да буде малодушан кад размишља о својој будућности, чак и кад је суочен са наизглед непремостивим тешкоћама и препрекама као што се то можда некима данас чини“, поручио је председник Србије. 

       Искуство двеју династија, према његовим речима, учи нас да само уједињени око очувања и развијања српске државе, стварања богатог и демократског друштва, образованог и просвећеног становништва можемо да достигнемо високе циљеве које су преци поставили пред данашње генерације. 

       „Ми немамо право пред нашим потомцима да клонемо духом и да се предајемо, већ морамо да се поново окупимо око јасних циљева да искористимо оно што су најбоље особине наших народа и да кренемо напред“, објаснио је Николић. 

„Стварног напретка Србије неће бити све док не будемо успели да у духовни, јавни, културни и привредни живот укључимо све најбоље што Србија има и да тако створимо услове за демократски и успешан развој нашег друштва и државе“, закључио је председник Николић.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари