Америка осваја обојеним револуцијама и ратовима, а Кина мостовима и брзим пругама

ПРЕМА СЛАБИЈИМ, МАЊИМ И СИРОМАШНИМ ЗЕМЉАМА КОЈЕ ЖЕЛЕ БРЖИ РАЗВОЈ, КИНА СЕ ПОНАША РАЗЛИЧИТО ОД ЗАПАДНИХ ВЕЛЕСИЛА

„Пупинов мост“

  • Уместо притисцима, наметањем ставова и разним условљавањима, често и силом, па и оружаним интервенцијама , Кина остварује утицај економским, посебно градитељским и сличним, инвестиционим пословима
  • Планирана и већ договорена изградња брзе железничке пруге Будимпешта-Београд, коју већ зову „летећом“, добиће продужетке у оба смера - од Будимпеште према Бечу па на север, а од Београда ка југу, до грчке луке Пиреј, коју кинески неимари већ „пропуштају кроз шаке“. И то није све - кинески део српског коридора 11 приближиће се Црној Гори, у којој граде ауто-пут према Србији, наравно опет - Кинези…
  • Још пре „кинеског самита“ у Београду, објављено је да је Пекинг одвојио чак десет милијарди докара за инвестиције у земље с чијим премијерима у Београду разговара шеф кинеске владе. А, Кинезима се данас верује - с разлогом. Пупинов мост је најбоља потврда. И, порука - градиће се све што се договори с Кинезима
Пише: Раде БРАЈОВИЋ
 

        РЕТКО се дешава да једна званична посета високог нивоа укључује три важне функције и још најмање шеснаест послова, сабраних у једном збиру дводневног састанка.

        Сцена је Београд, главни актер Ли Кећијанг, премијер најмногољудније земље света, предодређене јединственим, често вишебројним и најчешће изузетно крупним развојним пословима и догађајима - уобичајеним за џиновску Кину. Разлози су лако видљиви, за Кину већ дуже природни и логични...

        Поучена сопственом и општом историјом, једна од централних земаља најстарије цивилизације, са Великим кинеским зидом, чудесним треперавим, јединственим и вечним, непоновљивим делима људске креативне способности, ствараних у вековима пре Нове ере, и садашња, најмногољуднија и, у свему, све моћнија Кина настоји да, и у актуелном времену, остави вредне трагове савременог стваралаштва.

        И, на небу, у космичким знањима и резултатима, и на земљи, у разним грађевинама, посебно фасцинантним и десетинама километара дугачким, елегантним и витким мостовима, савремени кинески креатори настоје да одрже континуитет и подстакну развој свих врста и израза…

        Тешке, наслеђене проблеме, посебно оне из предреволуционарног доба (кад су се и деца продавала!!!), савремена Кина фасцинантно брзо и успешно смањује и укида, у целини успешно решава и развија се тремпом који, већ моћну привреду води ка најмоћнијем месту, економски и у свему.

        Уз све, наравно, и због брзог јачања војне моћи, стиже и неформални статус велике силе, што сама Кина не воли ни да чује ни вербално да употребљава, али што мора реално да прија. Е, ту почињу разлике са другима, особито западним моћницима, посебно кад се тумачи утицај те моћи на актуелна светска кретања, она која додирују целу међународну заједницу.

        Ту су разлике и највеће - тактички и стратешки, од детаља до глобала. Једној манифестацији тих и таквих разлкика, Београд је од сутра домаћин - састанку Кине са 16 земаља централне и источне Европе.

        Кинеске разлике са моћним делом света већ су се стабилизовале, било је таквих састанака у Азији и Африци, па и у Европи - у Пољској 2012. и Румунији годину дана касније.

        Београдски, трећи по реду европски скуп, ипак је, чини се - прави европски почетак. Све је у њему афирмативно и, чини се, примерно. Отвара путеве - како даље. Потврђује кинеску визију утицаја. Препознаје потребе и дугорочно стимулише развој, може се рећи - у серији која траје. Ево, како:

        Кинези су у Србији већ најконкретније доказали и своје врхунске градитељске креативне способности и прецизности - величанствени мост Земун-Борча завршен је прецизно, како је планирано, што се, иначе, ретко дешава.

        Скуп Кине и 6 европских земаља у Београду најконкретније ће бити афирмисан свечаним пуштањем кинеског моста који је назван по славном научнику и зове се „Пупинов мост“. Просто је гаранција и серији нових послова у Србији - дела ауто-пута на коридору 11, термоелектрана у Костолцу, можда и лука на Дунаву и још неки објекти и путеви… А, управо путеви воде новим и већим циљевима - кинески, градитељски воде и у друге земље, у овом послу, опет, из Србије и преко Србије.

        Планирана и већ договорена изградња брзе железничке пруге Будимпешта-Београд, коју већ зову „летећом“, добиће продужетке у оба смера - од Будимпеште према Бечу па на север, а од Београда ка југу, до грчке луке Пиреј, коју кинески неимари већ „пропуштају кроз шаке“. И то није све - кинески део српског коридора 11 приближиће се Црној Гори, у којој граде ауто-пут према Србији, наравно опет - Кинези…

        Ни то, наравно, није све, јер свака од земаља учесница београдског разговора с кинеским премијером Ли Кећијангом с разлогом очекује део свога пута или неког другог објекта. Не ради се о уобичајеном дипломатском, обећању, већ о најконкретнијим пројетима иза којих стоје Кинези.

        Није, уосталом, пре београдског самита, објављено да је Пекинг одвојио чак десет милијарди докара за инвестиције у земље с чијим премијерима у Београду разговара шеф кинеске владе. А, Кинезима се данас верује - с разлогом. Пупинов мост је најбоља потврда. И, порука - градиће се све што се договори с Кинезима.

        Биће још кинеских мостова и путева. Кинези не остварују утицај - ракетама.

        Мали људи управљају оружјем, гађају ниско. Кинески мостови иду високо - изнад проблема.

        Савремена Кина доминира тамо где се гради. Кинески утицај се јасно види и видеће се у Београду.

        На Пупиновом мосту и на састанку у Палати Србија.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари