За СНС 32,5, за ДС 25,7 одсто

Истраживање расположења бирача агенције Партнер

  • Трећи би били социјалисти са 9,5 одсто гласова, а цензус би још прешле и ДСС, ЛДП и СРС
  • Више од половине анкетираних сматра да Србија не би требало да буде члан ЕУ ако услов за то буде признање Косова

         БЕОГРАД, (ФоНет) - Ако би се ових дана одржали избори, њихов победник би са, 32,6 одсто гласова бирача, била Српска напредна странка (СНС), док би другопласирана Демократска странка (ДС) добила 25,7 одсто, проистиче из објављених резултата истраживања јавног мњења Агенције Partner Consluting.

         Према овом истраживању, обављеном телефонском анкетом у периоду од 10. до 19. децембра на узорку од 1.600 испитаника, трећи би били социјалисти са 9,5 одсто гласова.

         Цензус би, како се наводи, прешле још и Демократска странка Србије (ДСС), Либерално демократска партије (ЛДП и Српска радикална странка (СРС).

         Директор Агенције Мирослав Шутић рекао је на конференцији за новинаре да би резултати истраживања били исти и да оно није обављено одмах после одлагања кандидатуре за чланство у Европској унији (ЕУ).

         Он је објаснио да се ставови грађана битно мењају када се у целокупни контекст уведе и проблем Косова. Чак више од половине анкетираних, како је рекао, сматра да је одлагање кандидатуре лоше, али врло мало њих, само девет одсто, види барикаде као главни разлог одлагања.

         Грађани, углавном, већи значај придају неуспелим државним преговорима, објаснио је Шутић и напоменуо да 73 одсто анкетираних виде Косово као услов за кандидатуру.

         Самим тим, додао је Шутић, више од половине њих наводи да, у том случају, Србија не би требало да буде члан ЕУ.

         Према Шутићевом објашњењу, грађани на кризу у држави гледају из личног угла и перспективе, па незапосленост и сиромаштво виде као два главна проблема.

         "Косово је на маргини, јер то не утиче директно на економску ситуацију појединца", додао је Шутић, позивајући се на истраживање.

         Већина анкетираних сматрају да предстојећи избори неће побољшати ситуацију у земљи, што је показатељ песимизма друштва, оценио је Шутић и указао да "тешка економска ситуација, не само да истрајава, него прети да се даље погорша".

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари