За само сат се договорили о новом сусрету Дачић-Тачи и о Вучићевом путу у Берлин

МАРКО ЂУРИЋ О САСТАНКУ ДРЖАВНОГ ВРХА У ПРЕДСЕДНИШТВУ СРБИЈЕ

  • Састанак одржан на иницијативу Томислава Николића. Трајао је око сат времена, а присуствовали су му - Ивица Дачић, Александар Вучић, Верица Калановић, Иван Мркић и Александар Вулин
  • Србија у наставак преговора Београда и Приштине улази самопоуздано и са јасним циљем. Имамо озбиљне преговарачке адуте, јер у противном разговора не би ни било, а Приштина би у недоглед наставила са инсистирањем да су независна држава
  • Циљ је успостављање заједнице општина која би омогућила Србима на Косову и Метохији да уживају онакав степен права какав доликује грађанима Европе у 21. веку
  • Посета Александра Вучића Берлину је изузетно значјана, како би се са немачким званичницима дошло до заједничког језика о наставку евроинтеграција
  • Државни врх није разговарао о изјави председнице одбора за спољне после француског парламента Елизабет Гигу да ће Србија морати да призна независност Косова да би постала чланица ЕУ,  нити о односима у владајућој коалицији и другим актуелним темама

        ДРЖАВНИ врх Србије постигао је вечерас апсолутно јединство поводом наставка преговора Београда и Приштине, у које Србија улази „самопоуздано и са јасним циљем”, изјавио је саветник председника Србије Марко Ђурић.

       Тај циљ је успостављање заједнице општина која би омогућила Србима на Косову и Метохији да уживају онакав степен права какав доликује грађанима Европе у 21. веку, рекао је Ђурић је новинарима после састанка државног врха у Председништву Србије.

       Према његовим речима, по свим важним питањима која се предвиђају да ће бити отворена током преговора у Бриселу постоји пуно државно јединство, а Београд очекује и од друге стране да покаже минимум спремности да се постигне компромис.

       „Да бисмо дошли до компромисног решења потребно је да једна страна не живи у вечитом уверењу да може да постигне апсолутно све и да јој се толирише да остане на почетним позицијама”, казао је Ђурић.

       Он је додао да „Србија нуди испружену руку и постизање компрмиса за оне који желе да чују”.

       Ђурић је рекао и да власти Србије не очекују да им ЕУ испостави захтев за укидање „паралелних институција” на северу КиМ, а да од Брисела очекује да остане непристрасан.

       „Ми не можемо да очекујемо такав захтев од представника ЕУ, већ само да буду непристрасан медијатор у преговорима. Можемо, међутим, да очекујемо инсистирање приштинске стране на различитим уступцима, који нису утемељени на спремности да се постигне компромис. Оног момента кад покажу да се спремни за разговор о компромису, то ће бити тренутак кад можемо да очекујемо видљив помак”, указао је Ђурић.

       Он је нагласио да је следећа рунда дијалога у Бриселу важна, али не и круцијална јер је „круцијалних састанака било на претек, а сада је потребан суштински напредак”.

       Ђурић је истакао да свима у међународној заједници треба да буде јасно да, за разлику од ранијих преговора који су вођени и у претходној деценији, као и пре једностраног проглашења независности Косова, Србија данас има дефинисан циљ који оставља простор за компромис и дозвољава обема странама да сачувају част и очување елементарних националних интереса.

       „Нама је важно да друга страна увиди да будућност за све које живе на Косову лежи у постизању компромиса. Не може једна страна да добије све, а друга све да изгуби. Имамо озбиљне преговарачке адуте, јер у противном разговора не би ни било, а Приштина би у недоглед наставила са инсистирањем да су независна држава”, казао је Ђурић.

       Упитан о европским интеграцијама, Ђурић је рекао да Србија очекује да добије датум за почетак преговора с обзиром да је испунила велики број услова и спровела темељне институционалне реформе, а у процесу дијалога остварила велики напредак.

       Говорећи о предстојећој посети првог потпредседника Владе Србије Александра Вучића Берлину, Ђурић је рекао да је то изузетно значјана посета, како би се са немачким званичницима дошло до заједничког језика по питању наставка евроинтеграција.

       „Имамо веома јаке аргументе за став да наша земља треба да добије датум за почетак преговора и спремни смо да нашу земљу променимо у интересу грађана не само због остваривања формалних бирократских циљева. Та наша амбиција и жеља је наше унутрашње политичко питање, али у једном тернутку морате да добијете охрабрање и потврду за оно што радите”, казао је Ђурић.

       Према његовим речима, теме састанка су биле наставак дијалога са Приштином и евроинтеграције, а државни врх није разговарао, како је рекао, о изјави председнице одбора за спољне после француског парламента Елизабет Гигу да ће Србија морати да призна независност Косова да би постала чланица ЕУ, као ни о односима у владајућој коалицији и другим актуелним темама.

       Састанак је одржан на иницијативу председника Србије Томислава Николића, трајао је око сат времена, а присуствовали су му премијер Ивица Дачић, први потпредседник владе Александар Вучић, министарка локалне самоуправе и регионалног развоја Верица Калановић, министар спољних послова Иван Мркић и директор владине Канцеларије за Косово и Метохију Александар Вулин.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари