Вучић: Учинили смо јавним све документе који имају везе железничком станицом у Новом Саду

ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ ОБЈАВИО ДА СУ ИСПУЊЕНИ СВИ СТУДЕНТСКИ ЗАХТЕВИ

* Александар ВУЧИЋ: „На сајту владе објављено је 559 линкова са укупно 13.042 документа. На сајту Инфраструктуре железнице је још 397 докуменaта. Више тужилаштво из Новог Сада на свом сајту је објавило целокупне списе предмета  што је ваљда од суштинског значаја“

* Саопштио да ће бити испуњен и други захтев студената иако је тужилаштво покренуло кривичне поступке против 37 лица због напада на студенте и професоре. Односно: да је спреман да потпише  помиловања за 13 студената и професора од кривичног гоњења и да ће то да учини најкасније у среду

* Председник Србије рекао и да има захтев за што хитнијом огромном реконструкцијом Владе Србије: „Очекујем да више од 50 одсто актуелних министара буде замењено у једној веома, веома хитној реконструкцији“

* Милош ВУЧЕВИЋ: Влада је спремна да прва направи корак, да разговара са ректорима, деканима, професорима и студентима - са свима који буду овлашћени за разговоре са Владом и са надлежним државним органима. И радујем са тим разговарима колико год ће бити сложени и тешки јер то је једини пут изласка из ове ситуације. Нема победника. Победник мора да буде само држава Србија и нико други

___________________________________________________________

           ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић, председник владе Милош Вучевић и председница Народне скупштине Ана Брнабић обратили су се јавности од 18 часова из Палате Србија.

           Вучић je указао да је због ситуације, до које је дошло после рушења надстрешнице у Новом Саду када је погинуло 15 људи, важно да почне да се разговара јер овакво стање у друштву никоме не одговара.

           Нагласио је да позив на дијалог није слабост.

           "Овакво стање у друштву никоме у Србији не доноси ништа. Видећете мало касније да ни мало нисам, због онога што ћу вам рећи, уплашен, због политичких реперкусија, напротив. Зато што ми се чини да је и воља народа јаснија него икада. Међутим, оно што ми се ниједног секунда није допадало, то је што смо се налазили у неком интеррегнуму, неком вакууму у којем једни са другима не разговарамо. Једни говоре о неким захтевима, други говоре да су захтеви испуњени, ови кажу нису", рекао је Вучић.

           Додао је да је тужилаштво подигло 13 оптужница против одговорних лица.

           "Исто онолико колико је Турска подигла за 80 мртвих у великом пожару, што се иначе догодило пре десетак дана, ако се не варам. Зашто о свему овоме говорим? Говорим због тога што смо у та три месеца слушали различите оптужбе на рачун државних органа, у та три месеца слушали смо позиве на рушење државе, у та три месеца чули смо много, много неодговорних изјава, које нису биле само са стране опозиције, већ и од нас који припадамо органима власти и створена је атмосфера у Србији која никоме не одговара", нагласио је Вучић.

           Напоменуо је да може да говори о томе да то има везе са посебним групама за притисак, као и да то има везе са појединим медијима и политичарима, али да је, на крају, то одговорност свих нас.

           Открио је да је пре неколико дана замолио представнике владе да му коначно кажу на чему инсистира друга страна.

           "Нашли су објаве Грађевинског факултета, нашли су додатне студентске објаве, нашли су не знам шта још и ја сам рекао да идемо, седнемо да видимо да ми учинимо све што можемо. Да ми покажемо добру вољу. Прво да покажемо да смо их чули, саслушали, да желимо дијалог, да желимо разговор", рекао је Вучић.

           Нагласио је да зна унапред да ће безброј њих да каже како је кад год позивате на дијалог, то резултат слабости.

           "Тешко им је, уплашили су се. Чућете касније и схватићете колико то није истина. Ово је важно због стања нашег друштва, не због Александра Вучића. Не због било кога од ових људи поред мене. Ово је важно због наше Србије. Важно је да почнемо да разговарамо. Онда ће људи да виде и да буду на страни оних који, ако ништа друго, желе да разговарају", навео је Вучић.

           Реконструкција владе

           Рекао је да има захтев за што хитнијом и огромном реконструкцијом Владе Србије, додајући да очекује да више од 50 одсто министара буде замењено.

           "У овим тешким политичким временима, показало се ко је спреман да се бори, ко није, ко је спреман да ради, ко није, ко се сакрије у мишју рупу, ко не. И у складу са тим очекујем да више од 50 одсто актуелних министара буде замењено у једној веома, веома хитној реконструкцији", рекао је Вучић у обраћању грађанима у Палати Србија.

           Он је додао да се мора наставити са радом и да земља мора да функционише.

           "Земља мора да функционише и не постоји важнији задатак који једна влада има од организације живота и од напретка животног стандарда. И тиме се мора бавити", истакао је Вучић.

           Навео је да ће ове недеље бити много важних ствари, од отварања аутопутева, до долазака, како је рекао, важних гостију.

           Први захтев

           Прецизирао је да је поводом првог захтева студената у блокади данас већ објављено и да је току објављивање на сајту владе још 925 документа о свему што је грађено на железничкој станици у Новом Саду.

           "Буквално све што имамо смо доставили. Све. Не постоји више документација која има било какве везе са било чим што је грађено на железничкој станици у Новом Саду", рекао је Вучић у обраћању јавности у Палати Србија.

           То је, како је рекао, било најкомпликованије у формалном смислу.

           Подсетио је да је Министарство грађевинарства, саобраћа и инфраструктуре објавило на сајту владе релевантну документацију.

           "На сајту владе објављено је 559 линкова са укупно 13.042 документа и упућује на сајт Инфраструктуре железнице на којем је објављено 397 докуменaта. Такође, напомињемо да је Више тужилаштво из Новог Сада на свом сајту објавило целокупне списе предмета  што је ваљда од суштинског значаја, јер да није било свих документа који су релевантни за подизање оптужнице не би било ни оптужног акта против 13 лица", рекао је Вучић.

           После су, како каже, конкретизовали своје захтеве у оквиру ове прве тачке у 24 тачке.

           "И ми смо учинили додатни напор да видимо шта је то што од тога имамо,  шта је то што од тога немамо, можемо ли шта да прибавимо.  Посебно што неке од тих тачака које су тражене имају и по више стотина документата. Захтевана документација је дефинисана у 24 тачке, а данас смо већ објавили и у току је даље објављивање на сајту владе још 925 документа, што чини скоро 10 ГБ документације која је данас објављена", рекао је Вучић.

           Истакао је да је важно да све буде транспарентно.

           Други захтев

           Председник Вучић каже да је други захтев студената испуњен и да је тужилаштво покренуло кривичне поступке против 37 лица због напада на студенте и професоре, а да је, када је реч о трећем захтеву, спреман да потпише  помиловања за 13 студената и професора од кривичног гоњења и да ће то да учини најкасније у среду.

           Вучић је навео да када је реч о другом захтеву студената у којем се тражи од надлежних органа потврда о идентитету свих лица за које постоји основана сумња да су физички напала студенте и професоре, као и покретање кривичних поступака против њих и разрешење поменутих лица уколико се покаже да су они јавни функционери, да су јавна тужилаштва на територији Србије по хитном поступку покренула кривичне поступке против 37 особа.

           Како је рекао, покренути су поступци против 26 особа у Београду, осам у Новом Саду, два у Шапцу и једне у Вршцу. 

           "Ти поступци су већ покренути. У те поступке вам спада све оно што је у јавности било познато и за шта су подношене кривичне пријаве. Што се тиче јавних функционера, мислим да је само један био споран случај у Новом Београду, ако се не варам, и верујем да је то решено", казао је Вучић.

           Трећи захтев и помиловање

           Председник Вучић је, наводећи да је трећи захтев студената одбацивање кривичних пријава против ухапшених и приведених студента на протестима, као и обуставу већ покренутих кривичних поступака, изјавио да постоји мали проблем јер он као председник мора да донесе одлуку о помиловањима, али да је спреман и то да учини.

           Додаје да је 13 студента и професора процесуирано у јавним тужилаштвима у Србији и да је за свих 13 особа предвиђено да се донесе одлука о помиловању. 

           "До сада нисам доносио одлуке о помиловању. Изјава председника о помиловањима. То је увек веома ризично. Узимате правду у своје руке тако што некоме дајете помиловање. Тиме се отвара једна Пандорина кутија чиме ћу морати на дневном нивоу да се бавим", казао је.

           Вучић наводи да се чекало да тужилаштво одбаци део тих кривичних пријава, али да се то није догодило јер за све њих постоји основана сумња да су починили кривично дело. 

           "Уколико не постоји друго решење, у складу са Законом о председнику Републике и уставним овлашћењима, не због тих људи, већ зато што разумем колико је важно то због друштва у којем живимо, бићу спреман за оне који то желе, пошто сам сигуран да ће бити и оних који то не желе, спреман да потпишем одлуке о помиловању од кривичног гоњења", казао је Вучић.

           Председник је додао да ће то најкасније у среду учинити, а да ће се захтевом у вези прекршајних пријава које је лакше за решавање, позабавити Министарство унутрашњих послова упућивањем молбе или захтева прекршајним судовима.

           Четврти захтев

           Саопштио је и да ће држава испунити и четврти захтев студената који се тиче повећања од 20 одсто за високо образовање, што ће укупно износити  72,06 милијарди динара.

           Вучић је током обраћања у Палати Србија казао да су тај захтев у међувремену дописивали и мењали и да су захтев писали професори и навео да су прво рекли да је потребно повећање за 20 одсто за материјалне трошкове. 

           "Ми смо израчунали и рекли ево одмах за материјалне трошкове 20 одсто. Али, испоставило да није баш за материјалне трошкове. Мислим да је погрешно израчунато 61,5 милијарди, али све укупно то је половина износа коју траже. То ће вероватно ићи за професорске плате, негде око 16 одсто повећања јер они мисле да део иде на смањење трошкова за студенте", казао је Вучић.

           Додао је да ће за 50 одсто да се спусте трошкови за студенте, а да је рачуница таква да држава треба да да око 104 милиона евра.

           "То су њихови захтеви. Пребацивање финансијског терета са студента на буџет Републике Србије, да држава плаћа још више, као да досад није плаћала највише у својој историји. Затим, увођење новог давања које би факултетима обезбедило средства у висини од 50 одсто укупне вредности ових ЕСПБ бодова, тако што би се тај износ уплатио факултетима. Студенти би плаћали 50 одсто нижу школарину", навео је председник.

           Вучић додаје да би се тиме издвајање за високо образовање повећало без промене вредности бода, а остатак средстава би равномерно распоредили између осталих буџетских ставки.

           "То вам је 60,5 милијарди плус 12,01 милијарда, укупно 72,06 милијарди. И ми за све ове остале расходе, за запослене и остале, да би умањили школарину, то ће укупно да нас кошта 72,06 милијарде за високо образовање. Питање је само како ћемо да издржимо тих 72,06 милијарди, али донели смо одлуку да и то испунимо", поручио је Вучић.

           Вучевић позвао студенте на разговор

           Председник Владе Србије Милош Вучевић позвао је данас све декане, ректоре, универзитетске професоре и представнике студената на разговор, како би, кад год пожеле, разговарали о свим темама које су као кључне кандидовали, као и онима које сматрају важним за целу заједницу.

           "Позивам их све да дође у владу, да разговарамо о свим овим темама које су кандидовали као кључне и о ова четири захтева, да прођемо заједно да видите да смо приступили одговорно и савесно и апсолутно их испунили, али да разговарамо и о другим темама за које они сматрају да су важне за целу заједницу, наравно и за њих", рекао је Вучевић у обраћању из Палате Србија. 

           Нагласио је да су врата Владе Србије отворена.

           "И кад год пожеле ми смо спремни за тај разговор. И не прихватам флоскуле да је рано или касно за разговоре, мислим да је увек време за разговоре. Мислим да је то лековито за цело друштво, то сви грађани Србије очекују од нас и од Владе, али очекују и од људи који воде протесте, односно блокаде", рекао је председник владе.

           Вучевић је апеловао на све професоре, декане да заједнички раде на припреми наставка студирања и враћању студента у клупе, да се врате свом основном послу. 

           "То није питање само за студенте или професоре, то је питање за целу заједницу, за цело друштво. Нама је преко потребно смиривање страсти, рационалан приступ, мање емоција, мање тешких речи, а више одговорности", нагласио је Вучевић.

           Он је навео да је Влада спремна да прва учини тај корак, односно да разговара са свим онима који буду овлашћени за разговоре са Владом и са надлежним државним органима. 

           "И радујем са тим разговарима колико год су сложени и тешки јер то је једини пут изласка из ове ситуације. Нема победника. Победник мора да буде само држава Србија и нико други", истакао је Вучевић.

           Он је додао да студенти могу да дођу на разговор кад год желе.

           "Ако смо разговрали са ратарима, сточарима, онима који се баве воћарством, повртларством, синдикатима у многим гранама, не постоји разлог да не разговарамо и са онима који представљају академску зејдницу и да чувамо државу јер другу немамо", рекао је Вучевић.

           Гласање о поверењу влади

           Председница Народне скупштине Ана Брнабић изјавила је вечерас да ће на дневни ред седнице парламента ставити расправу о поверењу Влади и о њој као председници Народне скупштине, што је тражила опозиција, и додала да очекује да представници опозиције ипак учествују у раду седнице која је заказана за 29. јануар.

           Ана Брнабић каже да је отворена за све разговоре, али да не може да дозволи блокаду рада парламента.

           "Очекујем оштру расправу, али такође парламент јесте место за дијалог, за сучељавање различитих ставова, за предлагање различитих политика и визија за развој Србије. Ја сам отворена за све разговоре, увек и константно. Једино што не могу да дозволим као председница Народне скупштине Србије, то је блокада рада парламента као највишег законодавног и представничког тела свих грађанаСрбије, тако да ћу се тиме водити", рекла је Брнабић. 

           Она је додала да је чула у последњих неколико дана различите претње, од тога да ће неки  из опозиције бојкотовати седницу Народне скупштине, до тога да ће неки покушавати да блокирају рад Народне скупштине, па чак и до тога да ће покушати да блокирају одржавање колегијума, што је, како је истакла, потпуно бесмислено, зато што је колегијум само састанак.

           Брнабићева је поновила да очекује да се у рад Народне Скупштине ипак укључе представници опозиције зато што су, како је навела, прошли пут зарад две тачке, односно зарад тачке расправе о поверењу Влади, покушали да блокирају седницу о најважнијем акту за све грађане Србије, а то је предлог Закона о буџету за 2025. годину и указала да сада имају прилику да о томе разговарају.

           Она је подсетила да је Скупштина тренутно у ванредном заседању, а да редовно заседање почиње 1. марта.

           "Међутим, у овом тренутку ми имамо заиста важне ствари које чекају на расправу и усвајање од стране Народне скупштине Србије. Из тог разлога сутра ћу у 10 часова одржати колегијум, састанак са свим потпредседницима Народне скупштине, шефовима посланичких група који се, наравно, буду одазвали да дођу на колегијум да разговарамо о томе како ће тећи та седница, а која ће почети у среду, 29. јануара у 10  сати", додала је Брнабић.

            Истакла је да су важне тачке које су на дневном реду, између осталог, предлог Закона о јефтиним стамбеним кредитима за младе до 35 година, као и предлог закона о  ограничавању каматних стопа.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари