ВУЧИЋ:Сукоби између истока и запада на територији Украјине не иду у прилог Србији

ЕВО КАКО ЈЕ НОВИ ПРЕМИЈЕР ИЗЛОЖИО СПОЉНУ ПОЛИТИКУ СВОЈЕ ВЛАДЕ И ОДНОС ПРЕМА КИМ

  • Моја прва званична посета ван земље, ван граница Србије, биће Босна и Херцеговина. Истовремено, Србија ће развијати најближе односе са Републиком Српском у складу са Дејтонским споразумом и чувати интересе нашег народа у складу са највишим нормама међународног јавног права. Јака Србија значи увек стабилну Републику Српску
  • Када се наши пријатељи међусобно сукобљавају, ми ту не видимо прилику да нешто добијемо. Србија не жели да буде део тих тензија
  • Србија никада неће моћи да одустане од пријатељства са Руском Федерацијом, а не би било ни морално. Србија ће, са друге стране, увек поштовати територијални интегритет свих земаља чланица УН
  • Нема и неће бити признања Косова као независне државе, а решење за свако питање тражиће се и пронаћи у оквиру дијалога вођеног под окриљем ЕУ. Овако одређена политика је већ издржала пробу времена и ова, као и свака будућа Влада нити ће је мењати, нити ће од ње одустати
  • Нема и неће бити признања Косова као независне државе, а решење за свако питање тражиће се и пронаћи у оквиру дијалога вођеног под окриљем ЕУ

         НОВИ премијер Александар Вучић изложио је у експозеу у Скупштини Србије и спољну политику своје владе.

         Одмах у наставку, говорио је о Косову и Метохији. Тиме је оставио могућност за закључивање да је однос према КиМ већ део спољне политике, а и да – није. У  сваком случајум ево шта је и ако је рекао:

         „НАШ циљ је да затворимо сва преговарачка поглавља пре 2018. године а то значи да бисмо до тада усагласили и ускладили наше законе и процедуре са стандардима Европске уније.

         Чинећи то, отворићемо се за велики број нових инвестиција. Земља која затвори сва поглавља може имати приступ значајном износу средства из претприступних фондова.

         То је новац који се може искористити да се унапреде све службе инфраструктуре Србије, а ми желимо да следећој Влади, неким новим људима, оставимо могућност коришћења тих фондова ради добробити свих грађана земље.

         Влада Србије ће такође учинити искрен напор како би промовисала добру вољу и здраве односе са свим земљама и владама у региону. Ова сарадња биће заснована на узајамној сагласности у вези са територијалним интегритетом сваке земље и на унапређењу економских веза.

         Као први знак такве политике, одлучио сам да моја прва званична посета ван земље, ван граница Србије, буде Босна и Херцеговина.

         Истовремено, Србија ће развијати најближе односе са Републиком Српском у складу са Дејтонским споразумом и чувати интересе нашег народа у складу са највишим нормама међународног јавног права.

         Јака Србија значи увек стабилну Републику Српску.

         Србију ћемо изградити као земљу мира, али ћемо помагати у очувању мира у целом свету. Настојаћемо да припадници наших оружаних снага буду што присутнији у различитим мировним мисијама, у региону и широм света, да наше знање и велико искуство - од војне обуке до војне медицине - искористимо на најбољи могући начин, помажући друге земље, народе, штитећи безбедност и развијајући мировну политику.

         Ова Влада ће такође промовисати добре везе са осталим земљама у ЕУ и остатком света.

         Сукоби између истока и запада на територији Украјине не иду у прилог Србији. Када се наши пријатељи међусобно сукобљавају, ми ту не видимо прилику да нешто добијемо. Србија не жели да буде део тих тензија.

         Србија никада неће моћи да одустане од пријатељства са Руском Федерацијом, а не би било ни морално.

         Србија ће, са друге стране, увек поштовати територијални интегритет свих земаља чланица УН.

         Желимо да унапређујемо нашу економску ситуацију како са Русима, тако и са Американцима, Кинезима и свим другим народима и државама света.

         Србија није ничија колонија и ничија прћија. Као мала земља поносних грађана, умећемо да чувамо своју слободу, бранимо свој интегритет и право на сопствени политички став и доношење суверених одлука.

         Потписивањем Бриселског споразума Србија се определила за пут мира, сарадње и преговора. Као никада у претходним деценијама, Србија је своју политику према питању Косова и Метохије одредила јасно и без недоумица.

         Руковођена Уставом и упорном стрпљивом борбом за очувањем и животом Срба на Косову и Метохији, Србија је испунила све преузете обавезе и показала да је поуздан и да је сигуран партнер.

         Срби на Косову и Метохији су нашу политику препознали и ја им се захваљујем на поверењу и храбрости, без које не би било могуће да спроведемо договорено и да радимо на новим договорима.

         Формирање заједница српских општина, рад на обједињавању и постизању заједничког става целокупне српске заједнице у свим животним и политичким питањима која одређују живот Срба на Косову и Метохији, наставак материјалне помоћи која се неће мењати нити умањивати - чиниће корпу задатака којима ће се бавити Влада.

         Наставак Бриселског дијалога и процес нормализације живота на Косову и Метохији један је од приоритета Владе и истински интерес Срба на Косову и Метохији. Србија посебно инсистира на отпочињању преговора о имовини и очувању културне и црквене баштине на Косову и Метохији.

         Политика према Косову и Метохији одређена је и непроменљива.

         Нема и неће бити признања Косова као независне државе, а решење за свако питање тражиће се и пронаћи у оквиру дијалога вођеног под окриљем ЕУ.

         Овако одређена политика је већ издржала пробу времена и ова, као и свака будућа Влада нити ће је мењати, нити ће од ње одустати.

         Срби на Косову и Метохији знају да је ово њихова Влада и да сваки потез који повлачи то ради уважавајући политичку реалност и водећи рачуна о интересима читаве државе Србије.”

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари