ВУЧИЋ: Неочекивано добра посета, Меркелова Србији не поставља никакве нове услове

ТВРДИ ДА МУ ЈЕ У БЕРЛИНУ ТРАЖЕНО ЈЕДИНО ДА МАРЉИВО РАДИ НА РЕФОРМАМА И ДА НАСТАВИ РАЗГОВОРЕ СА ПРИШТИНОМ

  • Најавио да ће за 10 до 20 дана у скупштини бити усвојен нови закон о раду, за који тврди да је - најбољи у региону
  • Србија је, прошле године, извезла у Немачку робу у вредности од 1,3 милијарди евра, што је повећање од 28,4 одсто. Истовремено је увезла из Немачке робу у вредности од 1,7 милијарди евра, што је раст од 5,7 одсто

        ПРЕМИЈЕР Александар Вучић, на крају дводневне посете Берлину, истакао је да није било никаквих нових услова Немачке.

        „Апсолутно ниједан нови услов, осим да марљиво радимо на економским реформама. Изнео сам комплетан план и програм канцеларки Меркел. Да поштујемо обавезе које смо преузели, да наставимо разговоре са Приштином, али то су ствари које су се подразумевале“, објаснио је он у изјави новинарима у Берлину.

        Вучић је подвукао да не постоје никакви услови нити је о условима било речи.

        „Ако ме питате за садржину разговора да пронађем једну синтагму, рекао бих: Неочекивано добро“, резимирао је Вучић кратко посету Берлину током које се састао и са шефом дипломатије Франк-Валтером Штајнмајером и немачким привредницима.

        Вучић је јутрос на састанку са немачким привредницима изнео мере које планира Влада у наредном периоду у циљу побољшања пословног амбијента.

        Он је, на почетку радног доручка, у организацији Одбора немачке привреде за исток, рекао да намерава да пренесе шта ће бити урађено у блиској будућности, како би се успоставила одржива економија после катастрофалних поплава које су погодиле нашу земљу и створио повољан пословни амбијент.

        Вучић је казао да нашa земља до сада није била веома успешна у стварању повољног пословног амбијента, наводећи да ће у наредном периоду бити усвојено више битних закона.

        Тако је казао да ће за 10 до 20 дана у скупштини бити усвојен нови закон о раду, за који је објаснио да је најбољи у региону.

        Исто тако у плану је усвајање закона о стечају, грађевинским дозволама и другим областима битним за привлачење инвестиција. Србија, како је нагласио, ће усвојити модерне законе.

        Вучић је пренео да је битно предузети и нешто у области фискалне консолидације.

        На крају је желео да чује од привредника из Немачке које су препреке на које су наишли и искуства у пословању у Србији, како би се покушало решавати ти проблеми чиме би се привукли нови инвеститори из ове земље.

        Директор Одбора немачке привреде за исток Рајнер Линднер је похвалио посвећеност српског премијера да учини земљу привлачнијом за инвестиције, посебно након што је Србија била погођена поплавама, и када је 1,5 милиона људи погођено штетом ове непогоде.

        Овај састанак, како је нагласио, треба да буде посвећен и томе како немачка привреда може да помогне и у овом контексту.

        Према његовим речима, састанку присуствују представници великих компанија које су већ присутне или желе да дођу у Србију.

        Линднер је казао да две земље имају добре трговинске односе, и да је висина инвестиција добар сигнал да немачка привреда подржава пут Србије у ЕУ.

        Он је истовремено изразио наду да ће Србија брзо напредовати ка ЕУ, додајући да је охрабрујућа недавна порука немачке канцеларке Ангеле Меркел која је казала да све земље западног Балкана имају европску перспективу.

        Србија је, како је констатовао Линднер, на том путу на првом месту.

        У билатералној трговини са Немачком, Србија је прошле године, како показују подаци Министарства иностраних послова Немачке, смањила трговински дефицит за 34,5 одсто на - 383 милиона евра.

        Србија је, прошле године, извезла у Немачку робу у вредности од 1,3 милијарди евра, што је повећање од 28,4 одсто.

        Истовремено је Србија увезла из Немачке робу у вредности од 1,7 милијарди евра, што је раст од 5,7 одсто.

        Међутим, права вредност српско-немачке трговине је већа пошто многе немачке фирме користе своје сестринске фирме у Србији за снабдевање такозваних трећих тржишта, што није обухваћено званичном статистиком.

        Најважније инвестиције из Немачке у Србији су, између осталог STADA, Metro, Frensenius, Boš, Henkel, Simens, Daimler Benz i Meser.

        Немачке директне инвестиције у Србију од 2000. достигле су вредност у висини од 1,743 милијарди евра.

        Радном доручку у берлинском хотелу „Регент“ присуствовали су представници компанија Crosmobil, KPMG, Vallourec, SAP, RWE, Airbus, Andritz Hydro, Unicredit bank, Leoni, Bombardier, Bayer, Toennies, MobilMediCare, Maquet, Wolf, Meser, Continental, Metro.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари