Да ли је Алија могао Ердогану (Турцима) оставити „Босну”?

УПРКОС СВЕМУ, ДОБРО ЈЕ КАД ТУРЦИ НАСТУПАЈУ КАО ТУРЦИ...

Алија Изетбеговић

 

Милош ШОЛАЈА, директор бањалучког Центра за међународне односе

Алија није имао државу да би је Ердогану оставио!

  • Један државник би требало да пажљивије изговара име државе, а не да каже „Босна“. То алудира на бошњачку предоминацију

         АЛИЈА Изетбеговић није имао државу да би је икоме оставио!

         Тај није имао шта да остави. Држава није била његово власништво!

         Да ли је оставио неку политичку поруку, то знају само они између четири ока, с тим да нема главног актера да то потврди.

         Такође, један државник би требало да пажљивије изговара име државе, а не да каже „Босна“. То алудира на бошњачку предоминацију и то се тако тумачи у БиХ. Друго, он вероватно, у складу са „стратешком дубином” Ахмета Давутоглуа, остварује неке аспирације Турске срачунате на јачи утицај у БиХ. То је нарочито видљиво у последњих неколико година.

         Треба знати и да долазе локални избори и да Странка демократске акције и друге бошњачке странке, врло лоше стоје.

         политичке амбиције Турске настоје да остваре аферама на унутрашњем плану. Међутим, мислим да је то мешање прешло све границе.

 

Бранислав БОЖИЋ, један од најбољих српских новинара (Бања Лука)

Нико се у Српској није уплашио Ердогана!

  • Турски шеф дипломатије Даватоглу је пре две године рекао да су Турци прошли пут дошли у Босну на коњима и освојили је, а сад долазе на другачији начин али је концепт исти
  • Последица само може да буде то да Срби још чвршће бране и учвршћују Републику Српску, па и њено осамостаљивање

         ЕРДОГАН је само наглас рекао нешто што се зна.

         Турска годинама покушава да буде регионални лидер на Балкану, односно да га геополитички стави под своју доминацију. Наравно, данашње методе су мимикрија, прикривање на паметан начин, с тим што се Ердогану данас отело.

         Даватоглу је пре две године рекао да су Турци прошли пут дошли у Босну на коњима и освојили је, а сад долазе на другачији начин али је концепт исти.

         Међутим, нема политичке опције у Републици Српској која се уплашила Ердоганових речи. Нико се овде није препао.

         Напротив, последица само може да буде то да Срби још чвршће бране и учвршћују Републику Српску, па и њено осамостаљивање.

         Турска низом акција, отворених и прикривених, покушава да од Босне направи исламску земљу у којој ће хришћани имати нека мањинска права по некаквим стандардима.

         У Савету за имплементацију мира, приликом сваког одлучивања, Турска је на страни Бошњака и увек за њих тражи некакве концесије и уступке. Подржава оне политичке групе у Сарајеву које су за то да се БиХ прави као централизована држава Бошњака, у којој Срби и Хрвати могу имати само права националних мањина. Они се не слажу са Дејтоном и са концептом три конститутивна народа.

         Такође, Турска овде подржава универзитете и средње школе који имају другачији програм и ради на тихом увођењу доминације ислама да би Босну претворила у исламску државу.  

         А погледајте и шта се дешава и са Турском и Србијом: Турска каже да само она може да држи Санџак под контролом! Тако на директан начин поручује Србији да је њен суверенитет ограничен.

 

Петар КУНИЋ, бањалучки унивезитетски професор, бивши министар

Турски пуцањ у празно, медвеђа услуга Бошњацима

  • Ово је велико компромитовање турске политике на Балкану и то је добро. Добро је да знамо намере Турске
  • Што су напади на РС интензивнији - то ће мобилисање њених капацитета бити веће    

         ТУРСКА је прешла меру у мешању у унутрашње послове БиХ.

         Ердоган директно претендује на покровитељство над БиХ, он је то добио у аманет и мора да води рачуна о БиХ као о целини, а заборавио је да ту живе три народа и да постоје два ентитета, две федералне јединице. Дакле, самом изјавом дубоко вређа и други ентитет и друга два народа.

         Такође, ово је и наговештај претње, мада мислим да је то  пуцањ у празно Турске која жели да се врати на Балкан.

         Ово је велико компромитовање турске политике на Балкану и то је добро. Добро је да знамо намере Турске.

         Али, имајући у виду мрљу из прошлости као и то да сви балкански народи гаје антитурски однос и имају потпуно другачију културу, мислим да Турска објективно нема шансе да се врати. На овакве изјаве са подозрењем гледају и суседне земље, односно Грчка, Бугарска, Македонија, плус констелација светских односа им то не дозвољава.

         Овде су на губитку сами Бошњаци. Турска им само чини медвеђу услугу изазивајући да се према њима на Балкану створи изолациона политика. Требало би да више помогне бошњачком народу око економске ситуације, а не да се намеће као старатељ над читавом БиХ, што реално није, нити је могуће у констелацији ових светких односа.

         Када је реч о Републици Српској, што су напади на РС интензивнији - то ће мобилисање њених капацитета бити веће.    

 

Ђорђе ВУКОВИЋ, професор Факултета политичких наука у Бањалуци

Оставио Турској, а не Сарајеву...

  • Ово само може да заоштри однос између Срба и Бошњака и да отежа дијалог
  • Ердоган је потврдио да су страхови и опрез српске политике итекако оправдани и утемељени

         МЕНЕ изненађује да један диопломата тако јавно износи нешто што може да усложни међунационалне односи и да олабави већ лабаву и контрадикторну политику у БиХ.

         Наравно, пут који Ердоган износи у својим доктринама овде се будно прати и разматра се шта он говори и ради. Сигурно је да његова изјава разоткрива оно што се већ годинама говори, а то је да је Турска присутнија него што се мислило, односно да није само вербално ангажована.

         Ово само може да заоштри однос између Срба и Бошњака и да отежа дијалог. Са друге стране, занимљиво је да је аманет остављен Турској, а не Сарајеву, које се декларативно залаже за грађанску мултиетничку БиХ.

         То значи да су страхови и опрез српске политике итекако оправдани и утемељени.

         Треба водити рачуна које изјаве су пропаганда, а које су политички потези.

         Ако се Ердогану омакло, онда и није дипломата оног ранга каквог га процењујемо, а ако је хтео да провоцира: наставља политику која је и до сада мутила овдашње односе. На то треба наћи начина да се политички одговори. 

 

         Диана Милошевић

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари