Шешељ пре краја априла привремено на слободи?

ЉАЈИЋ ОТКРИО ДА ЋЕ ТРИБУНАЛ РАЗМОТРИТИ ЗАХТЕВ ЛИДЕРА РАДИКАЛА - АКО БУДЕ ПОДНЕТ - А ДА МУ ВРАТА СХЕВЕНИНГЕНА МОГУ ОТВОРИТИ И ЛЕКАРИ

  • Друга могућност била би процена здравствене комисије. Ако та комисија утврди да би Шешељево даље задржавање у притвору довело до погоршања његовог здравственог стања, то би могао да буде основ за привремено пуштање на слободу - изјавио је Расим Љајић
  • Вест о његовом превремном пуштању је букнула као пожар, наводећи „зараћене стране“ - Бориса Тадића и Томислава Николића - на међусобно „препуцавање”: ко има интерес да се шеф СРС врати у Србију , а ко разлог за страховање од такве могућности

Пише: Марија М. Зарић

        СУДЕЋИ по изјави шефа Националног савета за сарадњу сa Хашким Трибуналом Расима Љајића, председавајући судија у процесу против др Војислава Шешеља, Жан Клод Антонети, обзиљно разматра могућност да привремено пусти на слободу председника Српске Радикалне Странке,

        У писму које је судија упутио Љајићу, како је открио министар, Антонети се захваљује Србији на понуђеним гаранцијама и наводи да ће то бити узето у обзир у случају новог разматрања пуштања Шешеља на привремену слободу. Наводно је означио и две потенцијалне варијанте, као могуће решење, када је реч о укидању притвора.

        - Уколико Шешељ поново затражи да буде пуштен, Хашки трибунал обратиће се нама с питањем да ли и даље стоје понуђене гаранције да ће се он вратити у Трибунал када то буде било потребно. Друга могућност била би процена здравствене комисије. Ако та комисија утврди да би Шешељево даље задржавање у притвору довело до погоршања његовог здравственог стања, то би могао да буде основ за привремено пуштање на слободу - преноси изјаву Љајића Политика.

        Иначе, шеф Националног савета за сарадњу са Хашким трибуналом је самоиницијативно послао гарантно писмо Владе Републике Србије за привремено пуштање на слободу, наводећи да је Србија спремна да размотри захтев за гаранцијама за привремено пуштање лидера радикала на слободу, уколико Трибунал буде захтевао такве гаранције. А на такав корак, тобоже се одлучио, само на основу усменог захтева током завршне речи оптуженог Шешеља да буде пуштен на слободу до изрицања пресуде.

        Прогнозе када би Шешељ заправо могао да се нађе на слободи, неизвесне су и незахвалне, јер све, пре свега, зависи од захтева који Шешељ мора да поднесе суду и од закулисних механизама и крупних интереса чији је трибунал само извршна и не примарно судска инстанца. Вест о његовом превремном пуштању је букнула као пожар, наводећи „зараћене стране“ - Бориса Тадића и Томислава Николића - на међусобно „препуцавање”: ко има интерес, а ко страх да се шеф СРС врати у Србију.

        У том случају, у медијима се већ калкулише да ли би Шешељ - ако се појави у Београду бар до 20-25 априла - имао могућност и да буде изборној листи, јер још није осуђен. О тој могућности би требало, при евентуалној одлуци о његовом пуштању, да се изјасни и Судско веће.

        Судећи по досадашњим одлукама, велике су шансе да му се забрани сваки вид политичког ангажовања, док би се Влада Србије у том случају и обавезала да дневно обавештава трибунал о његовим активностима.

        Пoдсећамо да је Антонетијево веће већ глатко одбило Шешељев захтев да буде пуштен на привремену слободу до изрицања пресуде, уз типично трибуналско образложење да лидер Радикала „није пружио довољно уверљиве доказе да би се са привремене слободе вратио на изрицање пресуде“, као и да није уверио веће да не би утицао на сведоке, имајући у виду да се против њега још воде поступци због непоштовања суда.

        Са друге стране, овакве одлуке Трибунал углавном доноси када се одлучује о српским захтевима, јер да та накарадна институција није изразито антисрпска, и за шешеља би важио преседан којим је дозвољено политичко ангажовање једног од оптуженика, наравно, несрпске националности. Реч је, наравно, о Рамушу Харадинају којем је хаг својевремено дозволио и да се бави политиком и да учествује у изборима - у време док је био на привременој слободи.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари