Резолуција Уједињених нација 37/194 даје право Србији да Шешеља не врати у Хаг

ПРИНЦИПИ УНЕТИ У РЕЗОЛУЦИЈУ СЕ НЕ МОГУ И НЕ СМЕЈУ ИГНОРИСАТИ НИ У ХИТНИМ СЛУЧАЈЕВИМА

  • Тај документ Уједињених нација донет је 1982. године, а у њему се наглашава: „Здравствено особље, посебно лекари који су задужени за негу затвореника и притворених, дужни су да обезбеде заштиту њиховог физичког и менталног здравља и пруже терапију болести истог квалитета и стандард каји се обезбеђује особама које нису затвореници или притворени”
  • У Шешељевом случају, предвиђена терапија не може се и не сме спроводити изван специјализоване медицинске установе. Стога би он морао да остане у Србији и да без одлагања почне са терапијом

         Пише: др Драган ПАВЛОВИЋ

         НЕДАВНО, из Хага је стигла вест да господин Војислав Шешељ мора да се врати у хашки затвор институције која себе назива ИЦТY.

         Према резолуцији Уједињених нација 37/194, о „Медицинској етици”, усвојеној на Генералној скупштини 1982. године, господин Војислав Шешељ се не може вратити у затвор већ се лечење мора наставити у одговарајућој медицинској установи која му обезбеђује „исту терапију” као осталим пацијентима који болују од такве или сличне болести. У начелу, максимална/оптимална медицинска нега НИЈЕ МОГУЋА у хашком затвору.

         „Анеx” резолуције УН 37/194 из 1982, Принцип 1, прецизира: „Здравствено особље, посебно лекари који су задужени за негу затвореника и притворених, дужни су да обезбеде заштиту њиховог физичког и менталног здравља и пруже терапију болести истог квалитета и стандард каји се обезбеђује особама које нису затвореници или притворени.”

         Principle 6 инсистира да се набројани принципи морају поштовати у потпуности и у свим околностима. (United Nations, The General Assembly, Principles of Medical Ethics, A/RES/37/194: Resolution 37/194, 111th plenary meeting, 18 December 1982).

         Оригинални текст:    

         ANNEX

     Principle 1
     Health personnel, particularly physicians, charged with the medical care of prisoners and detainees, have a duty to provide them with protection of their physical and mental health and treatment of disease of the same quality and standard as is afforded to those who are not imprisoned or detained.

         Principle 6

     There may be no derogation from the foregoing principles on any ground whatsoever, including public emergency.

         Резолуција се може наћи овде:

         Office of the High Commissioner for Human Rights (OHCHR)

         http://www.ohchr.org/EN/ProfessionalInterest/Pages/TreatmentOfPrisoners....

         Поменута институција („суд” у Хагу) која захтева повратак господина Шешеља вероватно у начелу може, али технички је доста тешко, да обезбеди одговарајуће лечење у Хагу.

         Свакако, не само да је практичније да се Шешељ лечи у Србији. Ризик постоји, што и искуство с ранијим затвореницима показује, од којих је више преминуло у Хагу под сумњивим околностима, да то лечење у Хагу неће бити адекватно.

         У начелу се оваква предвиђена терапија не може и не сме спроводити ван специјализоване медицинске установе. Стога би господин Шешељ морао да остане у Србији и да без одлагања почне са терапијом.

         У међувремену, треба уложити жалбу OHCHR: Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights (OHCHR) Palais Wilson, 52 rue des Pâquis, CH-1201 Geneva, Switzerland.

         http://www.un.org/documents/ga/res/37/a37r194.htm

         Овај покушај враћања господина Шешеља у хашки затвор је кршење људских права од стране ICTY и треба да означи крај овог илегалног суда.

         Наши медији, на пример „Политика„, изгледа НИКАДА нису коментарисали ту резолуцију УН. Ако јесу, радовало би ме. Али, то треба ипак сад ПОНОВО урадити - из очигледних разлога.

         Такође, Иван Јанковић, у својој књизи „Забрана злостављања - приручнику за полицију и затворско особље”, Београдски центар за људска права, 2010. - мада површно дискутује тај аспект здравствене заштите затвореника (!!!), не спомиње неке важне аспекте који су потенцирани у резолуцији 37/194, као рецимо Principle 1 и Principle 6 из анекса.

         Први Принцип сам цитирао горе. Principle 6 потенцира да се наведени принципи НИКАКО не могу занемаривати чак ни у неким хитним ситуацијама.

         То је сада необично важно.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари