Преминула књижевница Светлана Велмар Јанковић

ДОБИТНИЦА ЈЕ ПРИЗНАЊА „ИСИДОРА СЕКУЛИЋ“, „ИВО АНДРИЋ“,

„МЕША СЕЛИМОВИЋ“, НИН-ОВЕ НАГРАДЕ…

Светлана Велмар Јанковић

          АДЕМИК Светлана Велмар Јанковић преминула је у Београду, саопштила је Српска академија наука и уметности.

          Академик Светлана Велмар Јанковић рођена је у Београду, 1. фебруара 1933. године. Дипломирала је на Филолошком факултету у Београду, француски језик и књижевност.

          Дописни члан Одељења језика и књижевности постала је 2. новембра 2006. године а редовни члан је од 5. новембра 2009. године.

          Област рада Светлане Велмар Јанковић била је књижевност.

          Била је у уредништву часописа „Књижевност“ и члан уређивачког колегијума Издавачког предузећа „Просвета“ (1971-1989). Такође била је уредник Просветиних едиција прозе и есејистике домаћих аутора, лектире за средње школе и оснивач Библиотеке „Баштина“.

          Објавила је романе Ожиљак, Лагум, Бездно, Нигдина, Востаније, збирке краћих и дужих прозних дела Дорћол, Врачар, Гласови, књиге есеја Савременици, Уклетници и Изабраници, драме Жезло и Кнез Михаило, монографију о Београду Капија Балкана, приче за децу под насловом Књига за Марка, први део аутобиографске прозе Прозраци и молитве Светилник.

          Париски часопис Лире ставио је 1997. године роман Лагум (који је париски издавач Пхéбус издао под насловом Данс ле ноир, y преводу Алена Капона) на десето место међу 20 најбољих књига домаћих и страних писаца објављених y тој години y Француској. Роман је био y најужој конкуренцији за награду „Фемина“ и проглашен је „малим ремек-делом“.

          Добитница је награде: „Исидора Секулић“, „Иво Андрић“, „Меша Селимовић“, „Ђорђе Јовановић“, „Бора Станковић“, Награде Народне библиотеке Србије за најчитанију књигу у 1992. год, НИН-ове награда за роман године (1995), „Невен“, „ Политикиног Забавника“, „6. април“ за животно дело о Београду и др.

          Академик Светлана Велмар Јанковић дала је изузетни допринос српској и светској књижевности и својим делима обогатила је опус наше савремене књижевности и књижевне критике, наводи САНУ.

          (Тањуг)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари