После сваке рунде преговора, рапорт Николићу и Влади Србије

ДАЋИЋ У БРИСЕЛУ ТАЧИЈУ ИЗНОСИ ПЛАН О СЕВЕРУ КОСОВА

         ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић већ у четвртак ће Кетрин Ештон и Хашима Тачија упознати са предлогом Београда о аутономији заједнице српских општина у јужној покрајини - сазнају „Новости“.

         Према нашим информацијама, председник српске владе својим саговорницима у Бриселу представиће делове државне платформе за КиМ који се тичу севера, пошто се у наставку дијалога очекује решавање ”паралелизма институција”. Али не очекују се неке конкретне одлуке, пошто ће се о овој теми преговарати све до лета.

         По завршетку сваке рунде наш преговарачки тим биће дужан да подноси извештаје председнику Томиславу Николићу, Влади и Народној скупштини. Посланици ће о свим детаљима о којима је постигнут договор бити обавештавани на посебним седницама парламента.

         То је чврст договор државног врха, који је утаначен у суботу, када су у Скупштини шеф државе, чланови Владе и народни трибуни сатима већали о Резолуцији о Косову и Метохији. Циљ је да се избегну различите интерпретације будућих договора, као што је био случај са применом бриселских споразума, и да се у сваком тренутку зна каква је позиција Београда.

         На крају напорног преговарачког процеса, све надлежности, које буду поверене привременим институцијама у Приштини, биће потврђене уставним законом у складу са Уставом Србије.

         „Осим Резолуције о принципима преговора са Приштином и платформе, предвиђено је и доношење уставног закона. Устав Србије је основ свих решења која су усвојена у парламенту. Истовремено, остављен је простор за наставак преговора с

         Приштином о уређењу унутрашњих односа у самој покрајини - каже за „Новости“ Марко Ђурић, саветник председника Србије за спољну политику.

         Потпредседник ДСС Слободан Самарџић сматра да је овакав редослед потеза штетан и подсећа да је његова странка тражила да се пре почетка преговора усвоји закон о суштинској аутономији Косова и Метохије.

         „Тако би се утврдила уставно-правна веза Србије и њене јужне покрајине. Тиме би Београд пре разговора јасно показао како види статус Косова. Овако, добићемо Уставни закон о коначним резултатима преговора којима ће Косово очигледно бити предато“ рекао је Самарџић за наш лист.

         Генерални секретар Владе Вељко Одаловић каже нам, пак, да ће уставним законом бити уређена суштинска аутономија КиМ.

         „Циљ је да се све што се испреговара преточи у реалан акт, који ће бити могуће применити“.

         Под притиском ДС, а у циљу да обезбеди што шире јединство, влада је скинула и ознаку тајности са платформе за КиМ.

         Аналитичар Огњен Прибићевић каже за „Новости“ да Београд тим чином „нити шта губи, нити шта добија“, уочи наставка преговора:

         „У јавност су већ били испливали кључни делови платформе, а знало се и да су накнадно избачене тачке о прекиду техничког дијалога, каталонском моделу, демилитаризацији Косова, као и принцип „да ништа није договорено, док се све не договори“, тако да није било смисла ни да се ставља ознака поверљивости.

КОЦИЈАНЧИЋ: ПРЕДСТОЈЕЋА РУНДА БИЋЕ ТЕЖА

         Предстојећа рунда дијалога Београда и Приштине биће тежа од претходних, а север Косова остаје централна тема, оценила је данас у изјави Тањугу Маја Коцијанчић, портпаролка Високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон.

         „Север Косова је од почетка био у центру дијалога, јер је тамо било највише проблема“, рекла је Коцијанчич, најављујући нову рунду техничког и политичког дијалога.

         „Све о чему се разговарало од промене власти у Београду односило се на спровођење већ постигнутих споразума, што значи да је пола посла било унапред обављено, али сада очекујемо отварање нових питања“, рекла је Коцијанчић, али није прецизирала о којим конкретним темама ће бити реч.

         Она је истакла да Европска комисија, после Резолуције коју је Скупштина Србије усвојила током викенда, очекује да обе стране остану привржене дијалогу.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари