Одговор севера на Брисел може бити формирање Српске скупштине

ИНТЕРВЈУ ФАКТИМА

НАЧЕЛНИКА КОСОВСКО-МИТРОВИЧКОГ ОКРУГА РАДЕНКА НЕДЕЉКОВИЋА 

Раденко Недељковић

  • Одлуку о формирању Српске скупштине би донели одборници скупштина Косовске Митровице, Лепосавића, Звечана и Зубиног Потока који су у мандату
  • Скупштина би имала ипредставничку и законодавну власт на северу КиМ, а била би остављена могућност да се придруже и остале општине, јужно од Ибра, које имају већинско српско становништво
  • Са својим намерама већ смо уппознали и председника Републике, и премијера, и првог потпредседника владе, и врх СПЦ. За сада, колико сам упознат, нико није реаговао
  • Очекујем да државни врх и преговарачки тим 2. априла испоштују Устав Републике Србије, наш референдум и захтеве. Очекујем да се држави Србији и српском народу врате достојанство и ауторитет

        АКО 2. априла буде потписан споразум који је штетан и неприхватљив за Србе и остале неалбанце на КиМ - то ће бити повод да прогласимо своју скупштину, односно да одборници четири општине на северу формирају Скупштину северног Косова и Метохије.

       Српска скупштина би имала – наглашава у интервјуу Фактима Раденко Недељковић, начелник Косовско-митровичког округа – представничку и законодавну власт на северу КиМ, а била би остављена могућност да јој се придруже и остале општине, јужно од Ибра, које имају већинско српско становништво.

       Колико је та одлука у складу са уставним поретком  Србије?

       - Испоштовао би се Устав Републике Србије јер наш највиши државни акт подразумева и гарантује да је Косово и Метохија у саставу Републике Србије. Самим тим – и да постоји скупштина КиМ са законодавном и извршном влашћу.

       Ко би тачно чинио скупштину?

       - Одлуку о формирању Српске скупштине би донели одборници скупштина Косовске Митровице, Лепосавића, Звечана и Зубиног Потока који су у мандату. Извршила би се консолидација скупштине, био би изабран председник скупштине, са најмање два потпредседника и секретаром.

       Пословником и Статутом би се одредио тачан састав скупштине и како би делегати у наредном периоду били бирани.

       Да ли су се чланови неких партија на северу КиМ изјаснили против проглашења скупштине?

       - Ми смо у петак у Звечану одржали састанак коме су присуствовали сви шефови одборничких група, председници скупштина општина и представници политичких странака и донели јединствену одлуку. Дакле: сви смо сагласни да прибегнемо - ако 2. априла буде постигнуто неповољно решење - формирању скупштине.

       Та одлука је „стављена на папир” у форми закључака одборника све четири скупштине. На које све адресе сте упутили те закључке и које су биле реакције?

       - Управо тако. На последњој заједничкој седници четири општине на северу КиМ смо усвојили закључке у чијем последњем ставу, стоји да ћемо формирати скупштину уколико се настави са урушавањем уставног поретка Републике Србије и буду озбиљно угрожени интереси српског народа на северу КиМ. Ти закључци су већ упућени и председнику Републике и председнику Владе, и првом потпредседнику, и СПЦ.

       За сада, колико сам упознат, нико није реаговао.

       Да ли је било неких реакција са албанске стране?

       - Нисам чуо ни да су они реаговали, бар за сада.

       Каква је атмосфера? Има ли претњи или притисака са неке стране – макар и неформалних? Зар није необично да на најаву тако крупног потеза нема реакција?

       - То је идеја која може да се изведе из Устава Србије, али и из међународног права и из резултата референдума који је спроведен прошле године, као и из реалног стања на терену. Зато не видим да има икаквих проблема.

       Нарочито што су косовски Албанци добили све могућности, што и им је све било дозвољено. Зашто ми не бисмо могли да испоштујемо наш Устав и међународно право и Резолуцију 1244?!

       Какву реакцију званичног Београда очекујете ако дође до проглашења скупштине?

       - Очекујем да државни врх и преговарачки тим 2. априла испоштују Устав Републике Србије. А и да испоштују вољу грађана са КиМ, вољу српског народа исказану на референдуму и кроз закључке који су усвајани на заједничким седницама скупштина. Очекујем да се држави Србији и српском народу врате достојанство и ауторитет.

       Разговарала: Диана Милошевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари