МАНДИЋ: Српски у Црној Гори је једини језик већине у Европи којем не дају да буде службени

ЛИДЕР НОВЕ СРПСКЕ ДЕМОКРАТИЈЕ ЗА РУСКУ АГЕНЦИЈУ REX

О БРУТАЛНОЈ ДИСКРИМИНАЦИЈИ НАД СРБИМА У ЦРНОЈ ГОРИ

Андрија Мандић

  • Данашња црногорска власт већ годинама спроводи пројекат којим се кроз серију фалсификата жели променити историја Црне Горе, па се на удару нарочито налазе српски народ, српски језик, Српска православна црква и национални симболи српског народа и историјске Црне Горе
  • Према последњем попису становништва, српским језиком у Црној Гори говори убедљива већина грађана, али он једини као већински у Европи нема статус службеног језика него се налази на истом нивоу са језицима националних мањина
  • Посебно тежак облик дискриминације над српским народом изражен при запошљавању, где се форсирају национални Црногорци и припадници владајућих странака. Застрашујуће звучи податак да је у државној управи, од укупног процента запослених, Срба само 4 одсто, иако их у Црној Гори има преко 30 одсто
  • Линија поделе на националне Србе и Црногорце најчешће иде унутар саме породице. Обично је један брат Црногорац а други Србин. Национална подела је условљена различитим виђењем наше прошлости и недавним односом према заједништву држава Србије и Црне Горе
  • Власт Мила Ђукановића једино размишља како и на који начин да наплати корупцију од неког руског инвеститора
  • Убеђен сам да ће Нова српска демократија и Демократски фронт ускоро постати власт у Црној Гори и да ће након тога са Русијом бити успостављени односи какви треба да буду - братски и пријатељски и да се изграђује поверење и партнерство у многим областима, на корист обе државе

        ДАНАШЊА црногорска власт већ годинама спроводи пројекат којим се кроз серију фалсификата жели променити историја Црне Горе, па се на удару нарочито налазе српски народ, српски језик, Српска православна црква и национални симболи српског народа и историјске Црне Горе, казао је Андрија Мандић.

        Ово је руској информативној агенцији Rex рекао лидер Нове српске демократије и члан Председништва Демократског Фронта Андрија Мандић, у који преносимо интегрално. Притом је оценио да је актуелна власт у Црној Гори главни кривац за то што се у Русији мало зна о Црној Гори.

        Ако изузмемо туристичке брошуре и цене некретнина, у Русији је веома мало информација о Црној Гори. Каква је сада тамо унутарполитичка ситуација, шта мисле власт и народ Црне Горе о перспективи чланства (уласка) у ЕУ и НАТО? Какав је став Ваше странке по тим питањима? 

        Актуелна власт у Црној Гори је главни кривац за то што се у Русији мало зна о Црној Гори. Историјске везе између Русије и Црне Горе су веома дубоке, рекао бих братске и те односе су некада знали да чувају и унапређују велики владари Црне Горе, нарочито из династије Петровић-Његош. Међутим, сада је ситуација другачија, и црногорска власт једино размишља како и на који начин да наплати корупцију од неког руског инвеститора, што је нажалост био чест случај у претходном периоду. Такође, владајућа коалиција активно спроводи политику учлањења Црне Горе у НАТО-пакт, иако се том учлањењу противи више од две трећине наших грађана.

        Нова српска демократија је најснажнија политичка организација која се противи учлањењу Црне Горе у Северноатлантски војни пакт. Ми се залажемо да се одлука о том питању може једино донети на референдуму, јер свака друга одлука  била би проблематична и представљала би опасност за стабилност Црне Горе.

        Наши разлози због којих се противимо учлањењу Црне Горе у НАТО су и емотивни и практични. Подсећамо да је овај офанзивни војни савез у пролеће 1999.  извршио злочиначку агресију на Црну Гору и Србију, у којој је погинуло  преко две хиљаде људи, мете овога војног савеза претежно су били цивилни објекти, болнице, стамбени објекти, инфраструктура, медијске куће, а штета ce процењује на више од 100 милијарди долара.

        Приликом ове агресије НАТО је користио забрањена оружја, и тако, по ко зна који пут, прекршио све међународне норме. НАТО пакт, односно САД као водећа држава те организације, и данас спроводе исту политику силе, и због својих интереса отварају нова ратишта по свету. НАТО је продукт хладног рата и одавно је престала потреба за једним таквим обликом војног савеза.

        У емотивне разлоге због којих се наша странка противи учлањењу Црне Горе у НАТО уврстио бих и негативан однос овога савеза према Русији, на коју ми Срби из Црне Горе гледамо као на братску и пријатељску државу.

        Српски језик, српска култура, српска историја у данашњој Црној Гори суочени су са дискриминацијом. Да ли бисте могли да наведете најупечатиљивије примере и кажете како на то реагује званични Београд? Какав је Ваш став по том питању?

        Нова српска демократија и ја као њен председник отворили смо српско питање у „независној“ Црној Гори јер је власт Мила Ђукановића кренула у бруталну дискриминацију нашег народа. На последња два пописа становништва водили смо активну кампању да се грађани слободно изјасне као Срби и да говоре српским језиком, а обезбедили смо и да сваки грађанин има копију пописног листа. Линија поделе на националне Србе и Црногорце најчешће иде унутар саме породице. Обично је један брат Црногорац а други Србин. Национална подјела је условљена различитим виђењем наше прошлости и недавним односом према заједништву држава Србије и Црне Горе.

        Већина православних грађана који су подржавали заједничку државу Србије и Црне Горе су Срби а они који су на референдуму заједно са Бошњацима и Албанцима гласали за независну Црну Гору су национални Црногорци. У прошлости су наши православни преци сви били Срби а сама Црна Гора је  била српска књажевина и краљевина. Сви подаци из тог времена, пописи становништва, и друга историјска грађа доказују да је становништво Црне Горе све до 1945. године било српске националности. Сви владари, водећи политичари и интелектуалци у Црној Гори били су Срби.

        Данашња црногорска власт већ годинама спроводи пројекат којим се кроз серију фалсификата жели променити историја Црне Горе, па се на удару нарочито налазе српски народ, српски језик, Српска православна црква и национални симболи српског народа и историјске Црне Горе. Имате пример да према последњем попису становништва српским језиком у Црној Гори говори убедљива већина грађана, али он једини као већински у Европи нема статус службеног језика него се налази на истом нивоу са језицима националних мањина.

        Наша странка је спречила режимски пројекат да Срби у Црној Гори буду проглашени националном мањином, а водимо интензивну борбу да српски језик буде службени а наша црвено-плаво-бела тробојка буде поново уважена. Такође, власт посебно врши прогон Српске православне цркве (СПЦ), која је духовни темељ Црне Горе, протерују се свештеници, отима се црквена имовина.

        Власт је преко своје тајне полиције инсталирала и једну квазицрквену организацију која се назива ,,Црногорска православна црква“, која је састављена од рашчињених свештеника, и која некажњено обија храмове СПЦ по Црној Гори и изазива инциденте. Посебно тежак облик дискриминације над српским народом изражен је током запошљавања, где се форсирају национални Црногорци и припадници владајућих странака.

        Застрашујуће звучи податак да је у државној управи, од укупног процента запослених, Срба само 4 одсто, иако их у Црној Гори има преко 30 одсто.

        Недавно је Европски парламент донео резолуцију и оптужио (окривио) Русију за мешање у унутрашње послове других држава. Како ви видите ту изјаву?  И да ли ЕУ поштује суверенитет Црне Горе? 

        Чини ми се да у данашњим геополитичким односима имамо само једну државу која се директно меша у унутрашње послове других држава, бомбардује друге без одобрења Савета безбедности, широм света учествује у изазивању нестабилности, насилним променама власти, финансирању њима оданих политичара, а доказано је и да прислушкује друге државе и народе. Та земља није Русија.

        Нова српска демократија подржава улазак Црне Горе у ЕУ, али највише због тога да би се створили услови да наша држава постане правно и демократско друштво, које ће се изборити са криминалом, корупцијом и дискриминацијом.

        На једној од конференција за штампу у Подгорици, Ви сте рекли да је проблем превазилажење информационе блокаде између Русије и опозиционих партија и покрета у Црној Гори? Каква, по Вашем мишљењу, треба да буде оптимална информациона сарадња?

        Нова српска демократија покушава да изгради најбоље могуће односе са Јединстеном Русијом, чији је председник Владимир Путин, а имали смо прилику да неколико пута, на ту тему, разговарамо са важним људима ове партије. Подсећам да смо и прошле године представницима Јединствене Русије изложили конкретне предлоге везано за политичку и економску сарадњу Русије и Црне Горе.

        Сматрам да је владајућа коалиција у Црној Гори направила низ промашаја у односима са Русијом и да је неопходно да се чује и друга страна, односно да Русија буде упозната и са ставовима опозиције, посебно око неких стратешких питања, попут НАТО-а или економије. Убеђен сам да ће Нова српска демократија и Демократски фронт ускоро постати власт у Црној Гори и да ће након тога са Русијом бити успостављени односи какви треба да буду - братски и пријатељски и да се изграђује поверење и партнерство у многим областима, на корист обе државе.

        Ви сте популаран политичар у својој отаџбини, али не само тамо. За Вас су чули и у Русији. Реците нам нешто укратко о себи. Ваш животни пут и шта Вас још интересује мимо политике?

        Дипломирао сам на Металуршко-технолошком факултету у Подгорици и пре политичког ангажмана бавио сам се предузетништвом. Био сам директор и сувласник акционарског друштва за прераду обојених метала и организовао сам прву приватну производњу алуминијумских легура у Црној Гори. Али, политика је ипак временом преузела примат.

        Политика је област која човеку оставља мало слободног времена, посебно некоме ко се налази на челу националне српске странке у оваквој Црној Гори. Међутим, и поред великих обавеза, трудим се да сваки слободан тренутак будем са породицом и пријатељима.

        Поред тога, заљубљеник сам у историју, а нарочито сам заинтересован за проучавање историјских догађаја у нашим крајевима и окружењу, јер се у тим односима  могу пронаћи узроци и разлози онога што се дешава данас.

        Наравно, волим спорт, а нарочито уживам у играма Новака Ђоковића.

        (Превод: ИН4С)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари