Ђукановић први пут избегао да отворено стане на страну „Црногорске православне цркве”

ИЗБЕГАО ДА ПРИСУСТВУЈЕ ОСВЕШТАЊУ ХРАМА ХРИСТОВА ВАСКРСЕЊА, АЛИ…

Мило Ђукановић

  • Верници ЦПЦ - уместо критике држави и представницима свих других цркава на црногорској сцени - треба да покажу истрајност, мудрост, чврстину опредељења, да буду сигурни да ће то бити једна дуга битка за остварење онога што је њихов циљ. Ако верују у тај циљ, ако су убеђени у веродостојност, легитимност и историјско утемељење тог циља, онда нема никакве сумње да ће до њега и доћи
  • Црква на Румији - нагласио је Ђукановић - треба да дели судбину свега онога што је нелегално подигнуто у Црној Гори. У процесу обезбеђиваја пуноправног реда у држави, сви нелегално подигнути објекти, било чему да су намењени, мораће бити или легализовани или уклоњени

        ЦРНОГОРСКИ премијер Мило Ђукановић рекао је данас новинарима да није био на освештању храма Христовог васкрсењаву Подгорици зато што је доласком у Бар на отварање Националног оперативног морнаричког центра „као председник Владе изразио своје поштовање према припадницима ВЦГ и заједно са њима обележио важан државни јубилеј, дан наше Војске“.

        „Мислим да је од стране државе показан потребан ниво поштовања према цркви, а ја сам такође у саставном делу тог програма имао задовољство да се сретнем са патријархом московским и целе Русије господином Кирилом, срешћу се и са осталим високим гостима Црногорско-приморске митрополије, сматрам да је држава заиста показала веома пажљив и одговоран однос према свечаностима које се одржавају ових дана у Црној Гори“, рекао је Ђукановић.

        Коментаришући став челника ЦПЦ да су у понижавајућем положају у односу на све оно што се дешава ових дана, премијер је рекао да је „веома важно разграничити“ шта су чије уставне и законске одговорности, „шта су на неки начин и чије неписане обавезе“.

        „Држава је та која је према Уставу обавезна да гарантује слободу вероисповести. Као што знате, врло смо јасно указали на то што је наша перцепција таквог уставног опредељења, због такве констатације били смо веома критиковани са разних страна из црквених кругова у Црној Гори. Ми заиста и даље верујемо да држава не треба да арбитрира на ту тему - треба да гарантује слободу вероисповести, сматрам да смо уз ту гаранцију и доследност имплементације доказали на разне начине, укључујући и уважавање поглавара свих цркава које делују“, навео је премијер.

        Он је додао да му се „с друге стране чини да“ се позивом на аутономију цркве из различитих црквених кругова врло често разлози њиховог незадовољства погрешно адресирају на Владу Црне Горе, „очекујучи да Влада треба да обезбеди оно што они мисле да им је праведно и да им припада“.

        „Немам ништа против и то је заиста јасно из мојих политичких ставова да се сви верници залажу за своја верска права под сводом оне цркве за коју сматрају да јој припадају, такође немам ништа против да се сви верници, укључујући и вернике ЦПЦ боре за обнову аутокефалности, али, понављам, уз оно што држава као оквир обезбеђује - неспорну слободу вероисповести и уз уважавање свих верника и свих црквених поглавара. Они морају уложити потребан ентузијазам, знање, мудрост да остваре оно што им је циљ. Дозволите, није се црногорска држава обновила преко ноћи, једнодневним или једногодишњим напором једне генерације, црногорска држава се обнављала цео век, а обновљена је у финалу захваљујући једној мудрој домаћој и међународној државној политици и то је била круна нечега што су генерације уложиле као напор током читавог века.

        Сада срећом имамо тај оквир, чини се да се лакше сада борити за остваривање свих других циљева, према томе, верници ЦПЦ уместо критике држави и представницима свих других цркава на црногорској сцени, треба да покажу оно што сам саопштио - истрајност, мудрост, чврстину опредељења, да буду сигурни да ће то бити једна дуга битка за остварење онога што је њихов циљ. Ако верују у тај циљ, ако су убеђени у веродостојност, легитимност и историјско утемељење тог циља, онда нема никакве сумње да ће до њега и доћи“, рекао је премијер.

        У Бару је било речи и о цркви на Румији.

        „Црква на Румији по мом становишту дели судбину свега онога што је нелегално подигнуто у Црној Гори. У процесу обезбеђиваја пуноправног реда у држави, сви нелегално подигнути објекти, било чему да су намењени, мораће бити или легализовани или уклоњени“, додао је он.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари