НИКОЛИЋ: Српској заједници своја правила унутар приштинских закона

ОБЈАСНИО ДА СЕ ПОПУШТАЊЕ ТИЧЕ НАДЛЕЖНОСТИ

ЗАЈЕДНИЦЕ СРПСКИХ ОПШТИНА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ

  • Од некаквих тврдих ставова Приштине дошло се до тога да са оптимизмом можемо да очекујемо наредне дане
  • „Говорили смо о томе шта све из резолуције може одмах да буде примењено, а шта захтева промене закона који су доношени у Приштини, али и Устава и закона Србије
  • Мислим да смо Кетрин Ештон уверили да је Србија привржена ЕУ, да ће учинити много тога што је можда било незамисливо пре неколико месеци, али да неће признати незавиност КИМ
  • Српска заједница неће моћи да доноси законе али ће моћи да доноси своја правила у оквиру закона. Скоро све државе ЕУ имају исте законе, али има и пуно таквих заједница које живе мирно и слободно. И ми тражимо да се таква правила примене на српску заједницу

          ПРЕДСЕДНИК Србије Томислав Николић рекао је вечерас у Бриселу да је Приштина попустила на преговорима у Бриселу и да ће споразум бити потписан 20. или 28. марта, јавља Тањуг.

         Према Николићевим речима, из „вечерашњих разговора у наредних десетак дана ће сигурно проистећи резултат”:

         „Ја се надам да смо могли да наслутимо да ће доћи до договора између нас и Приштине и да би то могло да буде подстрек да Европска Унија коначно са Србијом почне преговоре о чланству”.

         Како је истакао, данас је већ евидентно да и они ( у Приштини) морају да брину о грађанима који живе на Косову, а који не могу да буду само таоци амбиција политичара из Приштине.

         „Ја сам убеђен да смо ми веома близу, и сад то зависи од тога да ли су људи у Приштини свесни тога да морају да помажу народу или само своје политичке каријере”, рекао је председник Србије.

         Упитан да ли се до 20. марта може очекивати потписивање неког споразума, Николић је рекао:

         „Можемо да очекујемо још мало разговора са ЕУ, а ако буде све спремно за 20. биће потписано 20. марта , ако буде за 28. - биће 28. марта. Очигледно је да се то веома примакло и да се од некаквих тврдих ставова Приштине дошло до тога да са оптимизмом можемо да очекујемо наредне дане", оценио је он.

         Поводом информација да би српској делегацији од стране Брисела могао да буде представљен ненакав нон-пејпер, Николић каже да је једини званични документ о којем се разговарало Резолуција Народне скупштине.

         „Говорили смо о томе шта све из те Резолуције може одмах да буде примењено, а шта захтева промене закона који су доношени у Приштини, али и Устава и закона Србије”, додао је Николић.

         Како је оценио, Ештонова ће у разговорима са представницима Приштине имати јединствен став Србије око тога шта Србија може да прихвати, а шта никада неће прихватити.

         „Мислим да смо је уверили да је Србија привржена ЕУ, да ће учинити много тога што је можда било незамисливо пре неколико месеци, али да неће признати незавиност КИМ", истакао је председник Николић.

         Говорећи о будућим односима Србије и Косова, он је рекао да су то дугорочни односи и да се не може очекивати да одједном буде избрисано све што нас дели.

         Према његовим речима, очигледно је да Београд може да сарађује како би омогућио српској заједници на Косову да „боље живи, да их нико није напустио, да имају своја правила по којима живе, своје правосуђе, а да буде на известан начин везана за Приштину као део, по нама, територије Србије, о чему ћемо донети посебан уставни закон”.

         Та заједница ће сад први пут имати заштиту и споразуме под окриљем ЕУ, додао је он. На питање да ли је било речи о извршним овлашћењима, он је рекао:

         „Та заједница не може да доноси законе али може да доноси своја правила у оквиру закона. Скоро све државе ЕУ имају исте законе, али има и пуно таквих заједница које живе мирно и слободно. И ми тражимо да се таква правила примене на српску заједницу”, закључио је Николић.

         Државни врх Србије - председник, премијер и вицепремијер, Томислав Николић, Ивица Дачић и Александар Вучић разговарали су с Ештоновом током радне вечере два и по сата.

         Састанак је заказан на иницијативу Брисела, пошто је постало извесно да је дијалог Београда и Приштине „запео” на питању овлашћена заједнице српских општина.

         Следећа рунда дијалога Београда и Приштине требало би да буде 20. марта, а 16. априла Кетрин Ештон ће известити Савет министара ЕУ о резултатима дијалога и изнети препоруку да ли Србији треба одобрити датум за преговоре са ЕУ.ијалога и изнети препоруку да ли Србији треба одобрити датум за преговоре са ЕУ.

ЕШТОН: Пто пре затворити отворена питања

 

         ВИСОКА представница Европске уније за спољне послове и безбедност Кетрин Ештон изјавила је да је имала отворен и значајан разговор са представницима државног врха Србије о напретку у дијалогу, примени до сада постигнутих споразума и потреби да се заврше разговори о отвореним питањима, посебно на северу Косова, уочи наредне рунде дијалога 20. марта.

         „На данашњем састанку сам нагласила важност постизања споразума о отвореним питањима између две стране што је пре могуће”, навела је Ештон у писаној изјави.

         Она је нагласила да ће у складу са децембарским закључцима Европског савета информисати Савет о до сада постигнутим споразумима и пословима које треба обавити у њиховој примени до априла.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари