НИКОЛИЋ: Србија нема непријатеље у свету, а од мањих пријатеља - прави веће

ПРОТИВТЕРОРИСТИЧКА ЈЕДИНИЦА СРБИЈЕ АКАДЕМИЈОМ И ПОКАЗНОМ ВЕЖБОМ ОБЕЛЕЖИЛА 10-ГОДИШЊИЦУ ПОСТОЈАЊА

  • Желим вам много десетогодишњица, вежби и тренинга а мало рада, јер ће то значити да је успела политика Владе Србије, а то је политика коју водим и ја, рекао припадницима ПТЈ председник Томислав Николић
  • Ово је формација на коју рачунамо не само у случајевима тероризма већ и током нарушавња јавног реда и немира већих размера, када је потребна помоћ редовним јединицама полиције, нагласио је директор Полиције Милорад Вељовић
  • ПТЈ је формирана 7. маја 2003. као једна од јединица Жандармерије да би Влада Србије, на предлог МУП, а након већег броја успешно извршених задатака, 11. априла 2007. одлучила да се онаиздвоји из Жандармерије

          ЕЛИТНА противтерористичка јединица МУП-а Србије обележила је данас у бази „Липовица“ десетогодишњицу оснивања свечаном академијом и показном вежбом за представнике државног врха и дипломатског кора, а председник Србије Томислав Николић пожелео је њеним припадницима да у будућности имају што мање посла, јер ће то значити да је државна политика Србије да не ствара непријатеље, уродила плодом.

         Николић је, на свечаној академији у бази ПТЈ „Липовица“, рекао да Србија нема непријатеље у свету, да имамо само мање или веће пријатеље, те да се труди да непријатеље не ствара а да од мањих пријатеља направи веће. 

         „Ова јединица би требало да никада нема озбиљана посла јер овакве јединице раде када људи ћуте, а влада и председник обилазе свет, улазе у дијалог са свима, са онима са којима воле да разговарају и са онима са којима се гледају попреко, али све док разговарамо мања је опасност и шанса да ће (командант ПТЈ Горан) Драговић повести своје јунаке у борбу против тероризма“, рекао је Николић.

         Данас у Србији, како је подсетио Николић, постоји неколико јединица чији се припадници унапред опредељују да свој живот дају за безбедност грађана Србије и туђу децу, и зато је задатак државе да на најбољи начин опреми те специјалне јединице. 

         „Желим вам много десетогодишњица, вежби и тренинга а мало рада, јер ће то значити да је успела политика Владе Србије, а то је политика коју водим и ја“, поручио је председник Николић. 

         Он је рекао да о поверењу које има у ПТЈ сведочи и чињеница да је одабрао да се о његовој бебедности викендом, када одлази у очево родно село, брине управо та јединица. Председник Србије је истакао да је припаднике ПТЈ у прошлости сретао у разним ситуацијама, али никада у нечасним позицијама којих би могли да се постиде.

         Председник Николић је један од добитника статуе грифона, знака и хералдичког заштитника јединице, која му је додељена у знак захвлности за снажну и доследну подршку ПТЈ. 

         Комадант ПТЈ пуковник Горан Драговић истакао је да та јединица од свог оснивања представља један од стубова безбедности државе и поручио да је она спремна за извршавање задатака на сузбијању тероризма и најтежих видова организованог криминала.

         „Годинама је наша јединица израстала и развијала своју оспособљеност, како стручну тако и техничку. Стицала је драгоцено искуство у борби са организованим криминалом и појавама тероризма и представља један од стубова безбедносног система и поуздан ослонац наше државе“, рекао је Драговић.

         Према његовим речима, само потпуно оспособљен и високопрофесионалан појединац може успешно и часно да служи на задацима те јединице. Драговић је указао и на одличну сарадњу ПТЈ са специјалним јединицама земаља у региону али и земљама Европске уније, са САД, Руском федерацијом и Израелом, изразивши уверење да ће у будућности значај те јединице добити шире димензије.

         Директор полиције Милорад Вељовић поручио је да ПТЈ ужива пуно поверење Дирекције полиције и МУП-а и да представља поуздан ослонац у борби против тероризма и организованог криминала.

         „Ова јединица у потпуности је испунила задатке који се од ње очекују у решавању најтежих случајева и кризних ситуација. То је формација на коју рачунамо не само у случајевима тероризма већ и током нарушавња јавног реда и немира већих размера, када је потребна помоћ редовним јединицама полиције“, рекао је Вељовић.

         Он је додао да Дирекција полиције и МУП схватају важност даљег усавршавања и јачања ПТЈ и изразио задовољство сарадњом те јединице са другим јединицама у региону и свету, јер, како каже, то доприноси угледу и статусу не само ПТЈ већ целе полиције.

         Владика хвостански Атанасије поручио је да је Српској православној цркви блиска бора против тероризма, објаснивши да црква и сама води борбу проти зла које је тероризам на духовном плану.

         Он је припадницима јединице пренео благослов и поздраве патрјарха Иринеја, пожелевиши им да их красе најплеменитије особине које човек може да има.

         Поводом јубилеја ПТЈ, статуе грифона, хералдичког знамења јединице, додељене су у знак захвалности за подршку предсднику Србије Томиславу Николићу, премијеру Ивици Дачићу, председнику Скупштине Србије Небојши Стефановићу и директору полиције Милорду Вељовићу.

         За дугогодишњу успешну сарадњу ПТЈ је је велику плакету доделио Српској православној цркви, Војсци Србије, Безбедносно-информативној агнцији и амбасадама Руске Федерације и САД, а додељене су и плакете ПТЈ за допринос формирању и развоју јединице. 

         ПТЈ је формирана 7. маја 2003. као једна од јединица Жандармерије да би, на предлог МУП-а, а након већег броја успешно извршених задатака, Влада Србије 11. априла 2007. донела Одлуку о њеном издвајању из Жандармерије.

Сваки од четири тима има по четири групе за блиску борбу

         ПРИПАДНИЦИ ПТЈ извршавају најсложеније безбедносне задатке у случајевима сузбијања тероризма, ослобађања талаца и хапшења најопаснијих криминалних група. ПТЈ је организована у четири тима, од којих су два специјализована за дејства у урбаним, а два за дејства у руралним условима.

         У оквиру сваког тима делују по четири групе за блиску борбу, међу којима четврту групу чине припадници са додатном специјалношћу попут алпиниста, ронилаца или падобранаца. Поред ударних група, тимове чине и снајперисти, стручњаци за минско-експлозивна средства и контрадиверзиону заштиту, као и водичи паса и медицински техничари.

         (Тањуг)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари