НИКОЛИЋ: Нека NATO призна да нас је ‘99 бомбардовао ради албанске државе у Србији

ЦЕНТРАЛНА СВЕЧАНОСТ ОБЕЛЕЖАВАЊА ДАНА ВОЈСКЕ СРБИЈЕ

„ЂЕТИЊА 2014” У УЖИЦУ

  • Оправдање за бомбардовање једне суверене земље, чланице УН, убијање њене деце и уништавање богатства које су створили њени грађани, нашли су у спречавању потенцијалног страдања?! Боље да нису измишљали никакав разлог, пошто га није ни било. Или је боље да признају да је разлог стварање албанске државе на територији Србије
  • Материјална штета процењена је на више од 100 милијарди долара. Оправдано очекујемо да Србија стане на ноге уз накнаду штете начињене неправдом. Где има воље, нађе се и начин. Али, ком суду да се жалимо, а да буде непристрастан, објективан и правичан?

        ДАНАС, по ко зна који пут, велике и много наоружане државе показују да немају исто мишљење о начину на који се решавају проблеми у свету. Не питају нас када се посвађају и угрозе мир у целом свету. Неће нас питати ништа ни када се буду мирили. Увлаче нас у страдања, а ми смо много страдали, чак и од оних с којима смо побеђивали у светским ратовима. Данас нам је задатак да се рађамо и живимо, а не да ратујемо и умиремо. И никад више због туђих свађа. Слобода малих народа јача је сила од великих и моћних, јер неумитна сила мисли да може да савлада свакога, али слабост силе је то што верује само у себе.

        Ово је у Ужицу рекао председник Србије Томислав Николић, говорећи на централној свечаности обележавања Дана Војске Србије „Ђетиња 2014”, током које је приређена војна парада. Обраћајући се припадницима војске и хиљадама окупљених Ужичана, Николић је нагласио да је Србија увек кроз историју ослобађана љубављу и да жели да иде напред делима која су већ започета.

        - Као председнику Србије, делећи понос свих грађана, част ми је што је данас углед наше војске у свету на изузетном нивоу, што се војничко знање и људске врлине толико високо вреднују да је у последње две године врло значајно повећано присуство Војске Србије у међународним мировним операцијама. И поред високог степена професионализације, остављена је могућност добровољног служења војног рока, за који су млади изузетно заинтересовани - истакао је, уз остало, председник државе.

        Николић је подсетио на јунаштва српских устаника из периода стварања Србије као модерне државе, затим на јуначка војевања у Балканским и Великом рату, антифашистичку борбу у Другом светском рату, рекавши да војска непрекидно, до дана данашњег, потврђује своју снажну и нераскидиву везу с народом.

        - Србија је победом у Великом рату повећала своју територију, али и број спољашњих непријатеља. У Другом светском рату била је на страни победника, али је свој национални идентитет поново утопила у заједницу створену на компромису и опраштању неопростивог. Као захвалност, добили смо злочине, прогоне, увреде, тужбе... Обележавање 100 година од почетка Првог светског рата прилика је да се сетимо јунаштва и страдања народа и војске без премца у нововековној историји - нагласио је.

        Председник се осврнуо и на бомбардовање Србије 1999. године, подсетивши да су се недавно огласили виновници тих разарања признањем да су без сагласности УН спречили, како су рекли, могуће страдање и прогон цивила.

        - Оправдање за бомбардовање једне суверене земље, чланице УН, убијање њене деце и уништавање богатства које су створили њени грађани, нашли су у спречавању потенцијалног страдања?! Боље да нису измишљали никакав разлог, пошто га није ни било. Или је боље да признају да је разлог стварање албанске државе на територији Србије. Погинуло је 2.500 људи, од којих 557 цивила, а међу 12.500 рањених било је 2.700 деце. Материјална штета процењена је на више од 100 милијарди долара. Оправдано очекујемо да Србија стане на ноге уз накнаду штете начињене неправдом. Где има воље, нађе се и начин. Али може ли се надокнадити дечји живот? Има ли правде за родитеље деце, за њихову вечиту тугу? Да ли међународни судови заиста постоје само да би се опрала савест оних који чине неправду? Ком суду да се жалимо, а да буде непристрастан, објективан и правичан? - запитао се Томислав Николић.

        Политика
 
Категорије: 

Слични садржаји

Коментари