Ковачевић: Српска и Србија пред најтежим изазовима – треба да парирају снажно и сложно
„ДЕЈТОН ДВА ТРАЖЕ ОНИ КОЈИ БИ ДА РЕПУБЛИКА СРПСКА – НЕ ПОСТОЈИ“
* „БиХ је по Дејтону могла да опстане. Народ у Републици Српској воли Српску и Србију, а прихвата и поштује БиХ. Наставићемо јасну и одлучну непоколебљиву борбу за заштиту права Српске и њених грађана, и то нећемо престати, без обзира на било какве претње санкцијама. Руководство Српске, предвођено /Милорадом/ Додиком, ради у интересу народа и Српске, и то нико не може да промени“
* „Евидентно да и у БиХ и на Косову и Метохији Срби желе да разговарају и позивају на дијалог да се дође до решења, али да Албанци и Бошњаци то не желе, него чекају да неко са стране испуни њихове политичке жеље“
* „Појава у медијима Хариса Силајџића, Јаноша Бугајског, Кристијан Аманпур и осталих ратних личности, говори да су пуштени најмрачнији духови из најмрачнијег времена, али више није исто ни време нити свет, ни Србија нити Српска, које имају много бољу међународну комуникацију него пре“
________________________________________________________
САВЕТНИК српског члана Председништва БиХ Радован Ковачевић рекао је да је потпуно јасно да ће и Република Српска и Србија бити суочене са највећим могућим изазовима и да је једини начин на који могу на то да одговоре да буду снажне, јединствене и стабилне.
"А, снажни смо само онда када смо јединствени и стабилни. И то је суштинска порука и за Србију и за Српску – снажни, јединствени, без турбуленција, без немира и идемо даље да водимо борбу за развој и раст Србије и Српске", рекао је Ковачевић за Телевизију "Пинк".
Он је оцијенио да одједном постоји огромно интересовање међународне заједнице за Балкан, где су два кључна приоритета - да се одузму права Србима на Косову и Метохији и у БиХ, и то је то.
Коментаришући неке иницијативе о "Дејтону два", Ковачевић је рекао да је "Дејтон два" нека врста жеље одређених структура да не постоје Република Српска нити права за Србе и Хрвате, него да се изгради БиХ само по жељи Бошњака.
Али, то се никада неће догодити јер, додао је он, ни Срби нити Хрвати неће никада пристати на то.
Он је рекао да Српска не "затвара врата" и жели да разговара са свима – и са САД, Берлином, Лондоном, Бриселом, Москвом, Пекингом, и да изнесе шта су стварни аргументи, јер криза у БиХ није од јуче, пошто је од првог дана Дејтона кренуло његово рушење.
"БиХ је по Дејтону могла да опстане. Народ у Републици Српској воли Српску и Србију, а прихвата и поштује БиХ. Наставићемо јасну и одлучну непоколебљиву борбу за заштиту права Српске и њених грађана, и то нећемо престати, без обзира на било какве претње санкцијама. Руководство Српске, предвођено /Милорадом/ Додиком, ради у интересу народа и Српске, и то нико не може да промени", рекао је Ковачевић, те истакао да је за Српску најбитније и да постоји стабилна Србија.
Он је оценио да је евидентно да и у БиХ и на Косову и Метохији Срби желе да разговарају и позивају на дијалог да се дође до решења, али да Албанци и Бошњаци то не желе, него чекају да неко са стране испуни њихове политичке жеље.
Коментаришући протесте и блокаде саобраћајница дијела еколога и опозиције у Београду и Србији, Ковачевић је рекао да га то много подсећа на некадашње ситуације у Бањалуци, када је опозиција блокирала саобраћај, а један од опозиционих лидера блокирао саобраћај својим „поршеом“, заустављао кола хитне помоћи и гледао ко може да прође.
"То је водило неким другим немирима. Све то је било тестирано и имало намеру да дестабилизује Српску. Све исто се догађа у Србији, што Републику Српску забрињава, јер јој је јако битно да има стабилну Србију, на коју ће да се ослања. Подржавам забринутост људи за животну средину, али има много елемената да се то политички злоупотребљава од људи који немају политичку снагу", рекао је Ковачевић.
Он је истакао да сада постоји огроман политички притисак дела међународне заједнице на Републику Српску, јер Српска више не пристаје на ту врсту правног насиља које се константно врши над њеним правима, српским народом, Дејтонским споразумом и Уставом БиХ.
"Ми то ни на који начин не планирамо да толеришемо. Борићемо се за наша политичка права, за заштиту уставног поретка. Боримо се да заштитимо Устав БиХ, иако смо суочени са разноразним претњама", рекао је Ковачевић.
Он је нагласио да све што ради међународна заједница 26 година након потписивања Дејтонског споразума јесте слабљење позиције Републике Српске и да се креира једна вештачка централизација БиХ, и то увек на уштрб Републике Српске и два конститутивна народа, Срба и Хрвата, а у интересу једног конститутивног народа – Бошњака.
Ковачевић је рекао да је у БиХ дефинитивно велика криза, изазвана тиме што је бивши високи представник Валентин Инцко наметнуо одређени закон, што је за Републику Српску апсолутно неприхватљиво.
"Ми ни на који начи не пристајемо да неко намеће законе у БиХ. Поставља се питање - чему онда демократски изабрани представници?", рекао је Ковачевић, који је поновио да високи представник у БиХ не постоји, јер на последњој седници Савета безбедности УН Кристијан Шмит није изабран.
Ковачевић је рекао да су смешне оптужбе да Београд и руски председник Владимир Путин нарушавају мир и врше дестабилизацију у БиХ и региону, те додао да и Путин и мађарски премијер Виктор Орбан желе да виде шта су стварни проблеми у БиХ, да допринесу рјешавању.
Он је рекао да Српска и у овим ограниченим околностима има и те какву значајну међународну комуникацију, те подсетио на сусрете српског члана Председништва биХ Милорада Додика са светским званичницима, али и на посете председника Српске Жељке Цвијановић Вашингтону и Израелу.
Он је подсетио на успешну посету Русији и састанак Додика са Путином, где је договорио најнижу у Европи цену гаса, као што има и Србија, те изградњу аутономног гасовода из Србије ка Бањалуци, као и две нове гасне електране, што је изузетна вест када је цела Европа у проблему са енергентима.
Подсетивши на сусрете Додика са турским председником Тајипом Реџепом Ердоганом, Хрватске Зораном Милановићем, мађарским премијером Виктором Орбаном, редовне сусрете са председником Србије Александром Вучићем, као и на посјете званичника Бањалуци, он је рекао да то говори да Српска асполутно има аргументе и да има коме да их каже.
"Проблеме праве они који именују своје изасланике, а који уопште не желе да се питају шта су то стварно проблеми у БиХ", рекао је Ковачевић.
Ковачевић је рекао да и Српска и Србија економски стоје све боље, да Србија има убрзан економски раст, док Српска одмах после Србија има економски раст и поред притисака, онемогућавања и омаловажавања.
Када је реч о изјавама европског посланика Виоле фон Крамон, Ковачевић је рекао да је она заинтересована да се Србима одузму сва могућа права, да је она тренутно у Европском парламенту заговарач свих политика које иду на штету Срба, те да је главни лобиста да се од БиХ направи такозвана грађанска држава по мјери Бошњака, без икаквих права за Србе и Хрвате, односно за више од 50 одсто грађана БиХ.
"Она је главни заговарач да је кључни проблем у БиХ не то што је неко наметнуо закон, нити што су Дејтон и Устав БиХ оскрнављени, него да је проблем Милорад Додик који каже да се то више не може радити. Ми тражимо да се у БиХ поштује Устав, као у било којој другој земљи и да се Српској врате права која јој припадају", рекао је Ковачевић.
Поводом појаве у медијима Хариса Силајџића, Јаноша Бугајског, Кристијан Аманпур и осталих ратних личности, Ковачевић је рекао да то говори да су "пуштени најмрачнији духови из најмрачнијег времена", али да треба знати да више није исто ни време нити свијет, ни Србија нити Српска, које имају много бољу међународну комуникацију него пре.