Кина модернизује железничку пругу Београд-Будимпешта

ПЕКИНГ ЗА ФИНАНСИРАЊЕ ПРОЈЕКАТА ИЗ 16 ЕВРОПСКИХ ДРЖАВА

ИЗДВОЈИО 10 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА

Председник кинеске владе Ли Кећијанг

  • Дачић на самиту кинеског премијера и шефова влада 16 држава централне и источне Европе у Букурешту кандидовао три пројекта који се пре свега тичу енергетике и инфратруктуре
  • Кина ће бити изузетно јака у будућности а централна и источна Европа биће мотор развоја у Европи, рекао је мађарски премијер Виктор Орбан, изразивши захвалност Кини на средствима које, како је рекао, еврозона није у стању да обезбеди

        ПРЕМИЈЕРИ Србије, Кине и Мађарске постигли су данас у Букурешту договор о заједничком пројекту модернизације железнице између Будимпеште и Београда, а Ивица Дачић је поручио да је то прилика да се поставе високи технолошки циљеви у региону и да оно што је донедавно представљало научну фантастику постане реалност.

        „За Србију нема дилеме - Кина је наш пријатељ и са Кином имамо стратешко партнерство. Србија је отворена за кинеске инвестиције и већ имамо у Србији неколико инфраструктурних пројеката који се реализују“, рекао је Дачић на заједничкој конференцији за новинаре са Ли Кећијангом и Виктором Орбаном.

        Он је претходно имао одвојене билатералне сусрете са премијерима Кине и Мађарске.

        Дачић је нагласио да је тај правац од Будимпеште до Београда за Србију изузетно важан.

        „Од модернизације железнице и изградње аутопутева зависи транзит кроз Србију“, рекао је Дачић.

        Он је истакао да је, најављујући модернизацију ове железнице и брзине којима ће се возови на овом правцу кретати, „доста политички ризиковао у Србији“ јер му нису веровали, с обзиром на то да је сада просечна брзина возова у Србији 42 километра на сат.

        „Нашао сам се на насловној страни једних новина у свемирском оделу као да причам о научној фантастици“, рекао је он.

        Дачић је , међутим, додао да би волео да, иако можда неће бити могуће остварити брзине као у Шангају, регион захваљујући овом пројекту „постави високе технлошке циљеве и да научна фантастика постане реалност“.

        Председник кинеске владе Ли Кећијанг саопштио је новинарима да је са Виктором Орбаном и Дачићем постигнут договор о пројекту, као и да се одмах приступи формирању Радне групе како би што пре почела његова реализација.

        „Овај пројекат је прекретница“, поручио је Ли, нагласивши да су производи „made in China“ познати широм света а да је то сада случај и са кинеском технологијом и опремом.

        Према Орбановим речима, ради се о пројекту каквог до сада није било - између Кине, чланице ЕУ и европске земље која још није у Унији- а који све стране ставља у „победничку позицију“.

        „Оно што сигурно знамо јесте да ће Кина бити изузетно јака у будућности а да ће централна и источна Европа бити мотор развоја у Европи“, рекао је Орбан, изразивши захвалност Кини на средствима које, како је рекао, еврозона није у стању да обезбеди.

        Како је додао, нада се да ће ово служити као „пример за будућност“.

        Премијери нису на конференцији за новинаре навели колика је вредност овог пројекта.

        Дачић је објаснио да ће Радна група разрадити све детаље, укључујући и брзину којом ће се кретати возови и оквир за финансирање пројекта. Кина ће за пројекте у земљама централне и источне Европе издвојити десет милијарди долара.

        Дачић је раније данас изјавио да ће Србија на самиту кинеског премијера и шефова влада 16 држава централне и источне Европе кандидовати три пројекта који се пре свега тичу енергетике и инфратруктуре.

        Кина је за финансирање пројеката из 16 европских држава издвојила 10 милијарди долара.

        „Један пројекат је везан за ревитализацију и изградњу новог блока термоелектране Костолац, вредности преко 700 милиона долара, а други се тиче изградње једног дела аутопута на тзв. Коридору 11 - од Обреновца до Љига“, рекао је Дачић српским новинарима у Букурешту.

        На питање да ли ће спор који се у Србији води са једним кинеским инвеститором бити тема разговора са кинеским премијером и да ли ће то утицати на међусобне односе, Дачић је рекао да је то исувише ситно питање за овако велики догађај.

        „Србија има веома велике симпатије према Кини и кинеским инвеститорима. Ако је било неких неправилности оне треба да се исправе, али то не би требало да има било какве последице по наше економске и политичке односе“, рекао је он.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари