Ђорђевић: За нас је 15 одсто територије, које чини КиМ, цео свет, наш задатак је да тај цео свет сачувамо

У НАРОДНОМ ПОЗОРИШТУ ОДРЖАНА АКАДЕМИЈА  ЗА ДАН СЕЋАЊА НА 17. МАРТ 2004. И НАСИЉЕ НАД СРБИМА

  • „Косовски терористи наоружани прљавим новцем, новцем од трговине наркотика, белим робљем, људским органима стоје иза косовског сепаратизма и државности која има криминални карактер. Непризнавањем независности – нагласио је министар Зоран ЂОРЂЕВИЋ - Србија чува легитимитет и територијални интегиритет сваке независне државе у свету не само свој”

          СВЕЧАНА академија у оквиру обележавања Дана сећања на 17. март 2004. године највеће етнички мотивисано насиље над Србима од доласка међународне мисије на Косово, одржана је на Великој сцени Народног позоришта у Београду.

          Након програма министар за рад и запошљавање социјална и борачка питања Зоран Ђјорђевић оценио је да је задатак владе да сачува своју територију, јер тиме штити цео свет.

          “Наш задатак је да сачувамо тих 15 одсто наше државне територије која нама представља цео свет, цео свет који желимо да сачувамо”, рекао је Ђорђевић који је подсетио на то да је мартовско насиље имало за циљ да застраши и исели и најупорније Србе.

          Према његовим речима, главни задатак Приштине био је усмерен на уништење српске културне баштине, јер је било потребно да се уништи сваки траг историјског континуитета српског народа и државе на Косову.

          “Косовски терористи наоружани прљавим новцем, новцем од трговине наркотика, белим робљем, људским органима стоје иза косовског сепаратизма и државности која има криминални карактер. Непризнавањем независности - Србија чува легитимитет и територијални интегиритет сваке независне државе у свету не само свој”, рекао је ДЈордјевић.

          Он је подсетио да, упркос томе што су они који су били на страни Приштине говорили да је Косово случај суи генерис, данас свако ко се озбиљно бави политиком зна да је косовски преседан дао ветар у леђа многим сепратистичким покретима у свету.

          “Верујемо да ће међународна заједница све више увиђати исправност нашег става како се буде суочавала са проблемом сепаратизма у годинама које долазе”, рекао је Ђорђевић.

          Онје подсетио да је у мартовском насиљу са својих огњишта протерано више од 4.000 људи српске националности, “погинуло је 28 људи”, више од 900 их је тешко повређено, уништено је 19 споменика културе, 16 цркава, 10.000 фресака и других реликвија, као и матичне књиге које сведоче о вековном животу Срба на Косову и Метохији.

          “Тај злочин задобио је чудовишне размере због чињенице да су српска држава и српски народ и култура историјски присутније него на било којој другој тачки на свету. Све што је опстајало упркос отоманском ропству опстајало је безмало хиљаду година, а уништено је само за два дана у 21. веку, на тлу Европе”, рекао је министар за рад.

          Министар за рад подсетио је да ту баштину коју су уништавали Албанци, Приштина данас проглашава за своју и тражи чланство у Унеску.

          “За Владу Србију заштита националног идентитета и културног наслеђа је од животне важности, о њима ћемо водити рачуна и од никога нећемо захтевати да чини уместо нас”, рекао је он.

          Ђорђевић је додао да Србија својим пријатељима са запада не жели да намеће сопствену верзију догађаја.

          “Не тражимо ничије покајање и извињење, ни саосећања. Данас је политика владе усмерена на демократско решење свих проблема, било да се тичу унутрашњих или спољнополитичких питања”, рекао је он и додао да је и Србија окренута ка евроинтеграцијама и војној неутралности, постизању мира и стабилности.

          Према његовим речима, влада ће наставити да доноси одлуке у интересу грађана, наставиће да инсистира на дијалогу и компромисним решењима.

          Сукоби су избили 17. марта 2004. након што је УНМИК полиција пронашла тела двојице албанских дечака у Ибру у селу Чабар код Зубиног Потока. Албански медији су за ту трагедију оптужили Србе, што је покренуло демонстрације које су прерасле у насиље и прошириле се на цело Косово и Метохију. У том насиљу убијено је 11 Албанаца и осам Срба.

          (Бета)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари